Skład preparatu Efektywne Mikroorganizmy

9 grudnia 2008
EM są naturalną żywą substancją nie modyfikowaną genetycznie, całkowicie przyjazną zdrowiu zwierząt, ludzi i roślin.
Szczepionka Efektywne Mikroorganizmy jest to płynną mieszaniną żywych kultur tlenowych. W jej skład wchodzi kilka gatunków biologicznych, spotykanych powszechnie w naturalnym środowisku na całym świecie: 5 grup drobnoustrojów - bakterie fotosyntetyzujące, bakterie kwasu mlekowego, drożdże, grzyby promieniowce - Actinomycetaceae, grzyby pleśniowe; 10 gatunków: Lactobacillus plantarum, Propibacterium freudenreichii, Candida utilis, Saccharomyces cerevisiae, Rhodopseudomonas sphaeroides, Streptococcus lactis, Streptococcus faecalis, Streptomyces albus albus, Aspergillus oryzae, Mucor hiemalis.
W 1cm 3 EM znajduje się około miliarda tych mikroorganizmów.

Rolnictwo współczesnej doby poszukuje alternatywnych i uproszczonych form gospodarowania w miejsce dotychczasowych intensywnych technologii, dlatego wyizolowane efektywne mikroorganizmy są w stanie udoskonalić jakość gleby, wzrost i jakość plonów, poprawić stan higieniczny pomieszczeń inwentarskich i środowiska przyrodniczego. Składniki szczepionki EM są tak dobrane, że każdy z nich spełniając ważna rolę, jednocześnie się wzajemnie uzupełnia i wzbogaca w działaniu.
Każdy gatunek w kompozycji Efektywnych Mikroorganizmów spełnia indywidualnie bardzo ważną funkcję, na zasadzie tzw. wspólnego rozkwitu synergii, jednak zasadniczą wspólną oś ich działania stanowią bakterie fotosyntetyczne. Stymulują one rozwój innych mikroorganizmów, równolegle i w doskonały sposób zużywając na własne potrzeby substancje wytwarzane przez te wspomagane przez nie bakterie. Ten fenomen jest określany jako ,,koegzystencja i wspólny rozkwit".
Wzrost populacji EM w glebie powoduje zwiększenie się ilości innych rdzennych mikroorganizmów, mikroflora glebowa staje się bogatsza, ekosystem dobrze zbalansowany, w wyniku czego określone gatunki szkodliwych bakterii nie mają korzystnych warunków do rozmnażania się. Dlatego właśnie rośliny rosną wyjątkowo dobrze na glebach, w których dominują Efektywne Mikroorganizmy.
Większość Efektywnych Mikroorganizmów występuje w różnych ilościach w zależności od rodzaju gleby i warunków zewnętrznych. Pozostawione same sobie stają się często mniejszością w danym środowisku. Dlatego, aby osiągnąć dobre efekty praktycznego stosowania preparatów EM, trzeba zapewnić wsparcie mające na celu utrzymywanie populacji Efektywnych Mikroorganizmów na stałym poziomie w danym środowisku (GREENLAND Technologia EM)


POWIĄZANE

2 lipca br. wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów o pomocy finansowej dl...

Obecnie istnieje wiele sposobów na poprawę wydajności upraw i zwiększenie plonów...

Należy powiedzieć to głośno i wyraźnie – zaszycie alkoholowe nie jest cudownym l...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę