aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Smarfony powodują drastyczną zmianę zachowań społeczeństwa

5 stycznia 2016
Kiedyś ludzie spotykali się w celu prowadzenia rozmów z przyjaciółmi. Teraz, gdy tylko grupa ludzi znajdzie się w jakimś miejscu wszyscy wyciągają smartfony i zaczynają klikać. Co z tego, że sieci społecznościowe odwiedzane często z takich mikrokomputerów powodują wzrost ilości znajomych skoro potem cześć z nich po prostu siedzi z nosem w telefonie.

Tematem zmian społecznych zachowań w związku z rozwojem technologii zajęli się naukowcy z University of Michigan. Przez kilka miesięcy obserwowali studentów w kawiarniach na terenie kampusu i zwrócili uwagę na częstotliwość, z jaką korzystają oni ze swoich telefonów komórkowych.

Okazało się, że przez około jedną czwartą czasu spędzanego w takich miejscach ściskają w ręku komórkę.  Jeśli jedna z sąsiadujących osób wyciągała telefon, spontanicznie robiła to też reszta i zastosowanie telefonów rosło wtedy w tej kawiarni nawet o 40 procent.

Przyczyny tego zjawiska są dość proste. Gdy sąsiad sprawdza pocztę, inni czują się wykluczeni z kręgu przyjaciół i natychmiast mają chęć "zaangażować się" z powrotem przy użyciu tej samej technologii.

Nie ma to jednak zastosowania do osób tak zwanej „starej daty”, czyli tych, którzy pamiętają czas, gdy nie było nie tylko smartfonów, ale również Internetu. Według obserwacji uczonych tacy ludzie są odporni na tego typu schematyczne zachowania. Kiedyś jednak ich zabraknie, powstaje zatem pytanie, czy ludzie pozostaną będą umieli ze sobą rozmawiać bez facebooków i smartfonów?
POWIĄZANE

W pierwszych 12 dniach czerwca wolumen załadunku zboża na ukraińskiej sieci kole...

Według wyników pierwszych czterech miesięcy 2024 roku Ukraina zaimportowała towa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę