Sprzedadzą "Kietrz"?

25 czerwca 2004

Związkowcy w Kombinacie Rolnym "Kietrz" Sp. z o.o., położonym na terenie województwa opolskiego, już od kilku tygodni otrzymują sygnały, że ich zakład pracy może być w najbliższym czasie sprywatyzowany.

Do związków zawodowych kombinatu "Kietrz" dochodzą informacje o planowanej próbie prywatyzacji tego gospodarstwa.

- Nie ukrywam, że już od kilku tygodni dochodzą do nas sygnały o zabiegach powrotu do procesów prywatyzacyjnych "Kietrz" - powiedział nam Wiesław Pawłowski, przewodniczący Komisji Zakładowej Kombinatu "Kietrz". - Taka wiadomość niepokoi naszych pracowników. Jednak nie znam żadnych bliższych szczegółów tych planów - dodał. - Kilka dobrych zakładów zapewne będą chcieli sprzedać, ponieważ rządowi wyraźnie brakuje pieniędzy. Po ostatnich zawirowaniach politycznych sprawy prywatyzacyjne mogą potoczyć się szybko do przodu - podkreślił Wiesław Pawłowski.

Kombinat Rolny "Kietrz" jest przedsiębiorstwem wielozakładowym działającym w wyniku przekształcenia w 1993 r. w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W jego skład wchodzą zakłady rolne w Baborowie, Czerwonkowie, Kietrzu, Langowie i Pilszczu. Obecnie przedsiębiorstwo na powierzchni 8,5 tys. hektarów ziemi II i III klasy zajmuje się uprawą pszenicy ozimej, jęczmienia ozimego, rzepaku ozimego, buraków pastewnych oraz produkcją żywca i mleka. Ponadto zakład prowadzi usługi rolnicze, a także w dziedzinie transportu, wulkanizacji ogumienia, regeneracji akumulatorów i w zakresie remontowo-budowlanym. Aktualnie przedsiębiorstwo sprzedaje ponad 60 tys. l mleka dziennie i jest firmą przynoszącą zyski.

Obecnie w całym kombinacie zatrudnionych jest 450 osób. Od czasu przekształcenia gospodarstwa w spółkę z o.o. z pracy w drodze odejść dobrowolnych na renty i emerytury odeszło prawie 600 osób. Na terenie gminy Kietrz jest to jeden z najbardziej liczących się pracodawców, który od dziesiątek lat bardzo dobrze wpisuje się w historię gminy.

Już kilka lat temu, podczas rządów koalicji AWS - UW, była próba sprzedaży tego wzorowego gospodarstwa niemieckiemu koncernowi Suedzucker. Jednak ówczesny minister spraw wewnętrznych i administracji Marek Biernacki nie wyraził na to zgody.

W biurze prasowym Ministerstwa Skarbu Państwa dowiedzieliśmy się, że sprawa prywatyzacji kombinatu "Kietrz" została przekazana Agencji Nieruchomości Rolnych. - Nie potwierdzam tego, że kombinat "Kietrz" ma być prywatyzowany. Nie ma takiej potrzeby. Kombinat "Kietrz" osiąga bardzo dobre wyniki i przynosi zyski - powiedział "Naszemu Dziennikowi" Tadeusz Szkamruk, rzecznik prasowy ANR.

Według Wiesława Pawłowskiego, informacje o próbach sprzedaży przedsiębiorstwa wywołują głęboki niepokój, gdyż wszystkie inne przypadki prywatyzowania takich zakładów kończyły się masowymi zwolnieniami pracowników, którzy w żadnym wypadku nie mogą liczyć na znalezienie innej pracy tak na terenie gminy Kietrz, jak i w sąsiednich miejscowościach.


POWIĄZANE

Maksymalne ograniczenie populacji dzików i zatrzymanie rozprzestrzeniania się wi...

Od 15 marca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła przyjmo...

Parlament Europejski (PE) przyjął przepisy, dzięki którym korporacje międzynarod...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę