aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Susza zniszczyła połowę australijskich zbiorów

28 listopada 2006

Australia modli się w niedzielę o deszcz, mający odwrócić skutki najtragiczniejszej w historii kraju suszy. Klęska suszy objęła ponad połowę terenów rolnych i farm hodowlanych kraju. W niektórych regionach od sześciu lat nie spadła ani kropla deszczu.

Z apelem o modlitwę w intencji opadów wystąpił przewodniczący konferencji biskupów katolickich kraju, arcybiskup Philip Wilson, ogłaszając niedzielę dniem narodowej modlitwy o odwrócenie klęski. Wspólna modlitwa ma także stać się wyrazem solidarności z ludźmi, którzy ucierpieli w wyniku braku opadów.

Zdaniem Jocka Lauriego, przewodniczącego Związku Farmerów Nowej Południowej Walii, w tym stanie całe tegoroczne zbiory są już stracone. Dodał, że modlitwa jako wyraz solidarności z farmerami z pewnością jednak będzie mieć pozytywny wpływ na morale tych, którzy utracili w wyniku suszy podstawy bytu. Świadczy bowiem, że mieszkańcy miast zaczynają zdawać sobie sprawę z tragedii, jaka dotknęła ich rodaków na wsi - zaznaczył.

Susza dotknęła przede wszystkim południowe i wschodnie stany kontynentu, gdzie opady deszczu są bardzo skąpe lub nie wystąpiły wcale. W tym roku zabrakło także wiosennych opadów, które zdaniem rolników mogłyby uratować zbiory.

Australijskie władze szacują, że w skali kraju tegoroczne zbiory zbóż będą o co najmniej połowę mniejsze niż w zeszłym roku. Już obecnie główny australijski eksporter zbóż - firma AWB Ltd. poinformowała o anulowaniu wielu kontraktów eksportowych.


POWIĄZANE

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

Przedstawiciele branży mleczarskiej będą mogli zaprezentować swoje produkty na t...

Europejskie browarnictwo idzie z duchem czasu: zrównoważony rozwój na pierwszym ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę