aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Świętowano jak Europa długa i szeroka

4 maja 2004

Warszawa: - Polki! Polacy! Europejczycy! Witajcie we wspólnej Europie! - tak mówił prezydent Aleksander Kwaśniewski do kilku tysięcy uczestników uroczystości podniesienia flagi Unii Europejskiej, zebranych w nocy z piątku na sobotę na placu Piłsudskiego w Warszawie.
Błękitną flagę ze złotymi gwiazdkami wciągnął osobiście prezydent, a wojskowa orkiestra odegrała unijny hymn - "Odę do radości". Prezydent dziękował papieżowi Janowi Pawłowi II i prezydentowi Lechowi Wałęsie oraz wszystkim parlamentom, rządom i dyplomatom zaangażowanym w przystąpienie Polski do Unii. Kilka tysięcy osób świętowało rozszerzenie Unii na koncercie "Witaj Europo", który odbywał się równocześnie na placu Zamkowym w Warszawie i w berlińskim Konzerthaus. Tuż przed godziną 00.00 1 maja artyści zaśpiewali przebój zespołu The Beatles "All you need is love" ("Wszystko, czego potrzebujesz, to miłość").

Granica Węgier, Słowacji i Austrii: Od nocy z piątku na sobotę między 8 krajami Europy Środkowej można przemieszczać się tylko z dowodem osobistym i bez kontroli celnych na granicach. Na wielu przejściach poszerzenie Unii przyjęto toastami, a kierowcy na wiwat trąbili klaksonami. Aby podkreślić, jak ważne jest przełamanie dawnych podziałów, przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi wziął udział w uroczystościach na granicy Włoch i Słowenii, w podzielonym po II wojnie światowej mieście Nova Gorica/Gorizia. Na zdjęciu: most graniczny w miejscowości Rajka na Słowacji, na styku granic austriackiej, węgierskiej i słowackiej.

Bruksela: Plac 50-lecia niepodległości Belgii, wokół którego znajduje się większość instytucji europejskich, przekształcił się w sobotę w kiermasz produktów regionalnych i żywności nowych krajów przystępujących do Wspólnoty. Powodzenie polskich stoisk było tak duże, że przewodniczący Kółek Rolniczych Władysław Serafin zapowiedział otwarcie na stałe sklepu z polskimi produktami spożywczymi w belgijskiej stolicy. Także w nocy z piątku na sobotę podczas uroczystości na słynnym Grand Place obecność naszego kraju była najbardziej widoczna. Po koncercie Filharmonii Narodowej wystąpiła Natalia Kukulska, a tuż przed wybiciem północy licznie zgromadzeni Polacy odśpiewali hymn naszego kraju.

Wrocław: W związku z przystąpieniem do Unii w całej Polsce odbyły się setki festynów, parad i koncertów. Ponad trzydzieści tysięcy osób zgromadzonych na wrocławskim Rynku w nocy z piątku na sobotę wspólnie odśpiewało o północy "Mazurka Dąbrowskiego", gdy na maszty przed Sukiennicami wciągano flagi Unii Europejskiej i Polski. Był to kulminacyjny moment plenerowego koncertu "Anioły Europy", który Przegląd Piosenki Aktorskiej zorganizował z okazji wejścia Polski do Unii. W centrum Gdańska na Targu Węglowym ułożono flagę Unii z sześciu tysięcy balonów. Tysiące bydgoszczan witało Unię, posilając się żurkiem kujawskim podczas plenerowego koncertu na Starym Rynku. Na zdjęciu: parada młodzieży zorganizowana przez władze miasta przemaszerowała reprezentacyjną ulicą Łodzi - Piotrkowską.

Łysa Polana: Najbardziej widowiskowe były obchody rozszerzenia w krajach przystępujących do UE oraz dotychczasowych państwach członkowskich, które z nimi graniczą - symbolicznie usunięto graniczne szlabany, zniknęły kontrole celne. Szampanem witali przystąpienie do UE celnicy z największego polsko-czeskiego przejścia granicznego w Cieszynie Boguszowicach. Na przejście w Kołbaskowie przyjechało kilkuset mieszkańców Szczecina oraz Niemców z okolicznych miejscowości. Także oni rozszerzenie UE przywitali szampanem. Na zdjęciu: punktualnie o północy górale z Polski i Słowacji przecięli szlaban na przejściu w Łysej Polanie. Ponieważ prawdziwe szlabany są metalowe, górale przywieźli własny szlaban z drewna.

Strasburg: Ceremonia wciągnięcia flag 10 nowych państw na maszty wykonane w Stoczni Gdańskiej uświetniła rozszerzenie Unii Europejskiej w Strasburgu, siedzibie Parlamentu Europejskiego. Gościem honorowym uroczystości był Lech Wałęsa. - To dla mnie, rewolucjonisty, rzecz nieprawdopodobna. Znak widzialny walki o zjednoczenie Europy. Dziś spełnia się testament poprzedniego pokolenia - mówił. - Walka była długa i bardzo trudna. Dziś, kiedy jesteśmy zwycięzcami, kiedy chcemy piękniejszej, bezpieczniejszej, bogatszej Europy, nie odchodźmy od tej drogi. Niech Europa oddycha dwoma płucami: materialno-ziemskim i duchowo- boskim. Taka Europa jest nam potrzebna i tylko taka może być trwała - podkreślił.

Przewodniczący Parlamentu Pat Cox w swoim przemówieniu, które wygłosił stojąc u boku wzruszonego Wałęsy, podziękował Polsce za maszty wykonane w kolebce "Solidarności". - To dar narodu polskiego dla ludzi Europy - powiedział.

Przewodniczący odebrał flagi narodowe od szefów parlamentów nowych państw członkowskich. - Niech powiewa tu na zawsze - powiedział marszałek Sejmu Józef Oleksy, przekazując flagę biało-czerwoną.

Dublin: Przywódcy 25 państw nowej Unii Europejskiej wciągnęli 1 maja flagi swoich krajów przed oficjalną rezydencją prezydenta Irlandii. - Nasz kontynent jest stary, ale nasza Unia młoda. Jest przed nią ogromna przyszłość - mówiła Mary McAleese, prezydent Irlandii. - Cead mile failte, tysiąc razy witamy was - dodał Bertie Ahern, premier Irlandii, stojący obecnie na czele Wspólnoty. Prostej, ale wzruszającej ceremonii towarzyszył chór 500 dzieci, które odśpiewały "Odę do radości". Tylko Polskę, jedyny kraj w Unii, reprezentował zarówno prezydent Aleksander Kwaśniewski, jak i premier Leszek Miller.

Kraków: Z okazji przystąpienia Polski do Unii Europejskiej o północy 30 kwietnia i w południe 1 maja z wieży mariackiej w Krakowie obok tradycyjnego hejnału rozległa się "Oda do radości".
Jednak pierwszy przystąpienie Polski do Unii Europejskiej ogłosił dzwon Zygmunt. Dzwon, który odzywa się zawsze w ważnych dla Polski momentach, zadzwonił w piątek o 18.15 po mszy za ojczyznę odprawionej w katedrze wawelskiej. Na zdjęciu: dzwonnicy wawelscy stawili się wyjątkowo licznie, żeby przywitać wejście Polski do Unii.

Paryż: Francja to kraj, w którym od lat najbardziej obawiano się skutków poszerzenia Unii Europejskiej. Jednak w sobotę Paryż uczcił przyjęcie do Unii 10 nowych państw członkowskich licznymi imprezami. Na Polach Elizejskich młodzi fotografowie z krajów przyjętych do Unii pokazali swoje dzieła, zaś muzycy grali koncerty. W lasku Vincennes zorganizowano kiermasz, na którym starano się przekonać Francuzów do korzyści, jakie odniosą dzięki przyjęciu nowych państw do UE. - Poszerzenie Unii przynosi nadzieję naszym narodom - uznał prezydent Francji Jacques Chirac. Na zdjęciu: polscy tancerze w tradycyjnych strojach na paryskim Champ de Mars.


POWIĄZANE

25.04.2024 r. odbędzie się protest ostrzegawczy. Zacznie się o godzinie 10.00 i ...

W dzisiejszych czasach, kiedy życie w coraz większym stopniu przenosi się do cyf...

22 kwietnia NCBR ogłosiło nabór wniosków na wspólne projekty naukowców i przedsi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę