Adama_AgilTrinity_15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Ubezpiecz się

14 sierpnia 2003

Tylko około 4% rolników ubezpiecza w Polsce swoje uprawy przed gradobiciem, wymarznięciem, czy też podtopieniem. W krajach Unii, choćby w Grecji, swoje plony ubezpiecza większość gospodarzy, w Szwecji i na Czechach połowa, w Austrii co czwarty. Nikt jednak nie ubezpiecza się od suszy, bo tego po prostu zrobić się nie da.

Dyskusja w Sejmie dotycząca konieczności ubezpieczeń rolnych przed katastrofą suszy przeszła już do historii. Była bardzo gorąca, ale z niej nic nie wyniknęło. Dlaczego? Otóż przed suszą nie da się ubezpieczyć. Chyba, że składka na ubezpieczenie będzie ogromna i obowiązująca wszystkich. 
 
Wiele państw bogatszych od nas tworzy fundusze katastroficzne, które działają podobnie jak nasz Polski Fundusz Ochrony Środowiska. U nas nikt o takim funduszu nie mówi, bo dziura budżetowa na to nie pozwala. 
 
Reasekurowanie oznacza, że firma ubezpieczająca rolników sama musi ubezpieczyć się w kolejnej instytucji finansowej. Wartość plonów w Polsce wynosi około 30 mld zł. Jeśli wszyscy nasi rolnicy mieliby ponieść koszt ubezpieczenia w wysokości jednego procenta czyli w sumie 300 mln zł, to i tak nie wystarczyłoby na wypłatę odszkodowań. Tylko w czterech województwach, gdzie oszacowano już straty: zachodniopomorskim, wielkopolskim, warmińsko-mazurskim i lubuskim wyniosły one w tym roku prawie 1,5 mld zł.


POWIĄZANE

Odpowiadając na wniosek z IV Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych w dniu 30....

W odpowiedzi na wystąpienie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 7 sierpnia 20...

Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu realizuje projekt „Rolnict...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę