Adama_15.08-30.09.2021

USA: będą nowe standardy chowu kur niosek?

13 lutego 2012
Stany Zjednoczone chcą zakazać stosowania dotychczasowych, konwencjonalnych klatek dla kur niosek i wprowadzić nowe, większe - poinformowała Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAMMU/FAPA). Zmiany standardów mają nastąpić do 2030 r.

Według Fundacji projektowane przepisy zakładają zwiększenie powierzchni klatki na jedną kurę nioskę i zastąpienie klatek tradycyjnych nowymi, udoskonalonymi. Poprawa warunków chowu dotyczy ok. 280 mln sztuk kur niosek w USA. Zmiany mają być zrealizowane do 2030 r. Transport i handel jajami od kur chowanych w klatkach, które nie spełniają nowych standardów mają być z czasem zabronione.
Do tej pory poszczególne stany wprowadzały własne standardy produkcji jaj. Jeżeli ustawa wejdzie w życie, zostanie utworzony federalny standard produkcji jaj, który zastąpi te stanowe.
Decyzja o poprawie dobrostanu kur została przyjęta z zadowoleniem przez obrońców praw zwierząt (Humane Society of the United States) oraz związek producentów jaj (United Egg Producers).
W Unii Europejskiej nowe standardy chowu kur niosek obowiązują od 1 stycznia 2012 r. Klatki nowego typu mają minimum 35 centymetrów wysokości i m.in. grzędę. Na dostosowanie się do tych wymogów Komisja dała krajom członkowskim kilka lat, decyzja w tej sprawie zapadła w 1999 r.
Polska miała mniej czasu na dostosowanie się do nowych standardów, bo weszła do UE w 2004 r. Według resortu rolnictwa w klatkach starego typu w naszym kraju jest jeszcze ok. 4 mln kur. Do wymagań UE dostosowało się 351 ferm, 49 - nie zdecydowało się na zmianę klatek i zakończyło produkcję, a 44 fermy próbują sprostać unijnym przepisom.
W Unii na 290 mln kur, ponad 50 mln ptaków przebywa jeszcze w starych klatkach.POWIĄZANE

Po wrześniu 2021 roku w gospodarstwach zarządzanych przez agroholding MHP wyprod...

Pierwsza Konwencja Programowa AGROunii odbędzie się w Warszawie w grudniu. Micha...

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaprasza do udziału w konsultacjach publicz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę