aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

W trosce o zdrowie rolników

1 października 2013
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wnioskuje do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o monitorowanie wprowadzanych  w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych  zmian i spowodowanie, aby znalazły się w nich wnioskowane przez samorząd rolniczy przepisy.

Zarząd KRIR wystąpił w tej sprawie także do Ministra Zdrowia i zwrócił się o spowodowanie, aby rozwiązanie sygnalizowanego przez samorząd rolniczy problemu znalazło się w przygotowywanych zmianach przepisów prawa, a także do Prezesa KRUS o zaproponowanie stosownych rozwiązań w ww. ustawach lub zaproponowanie innych zmian, które rozwiązywałyby przedstawiony problem.
 
 Zdaniem samorządu rolniczego, rolnicy i członkowie ich rodzin, a także mieszkańcy obszarów wiejskich nie prowadzący działalności rolniczej, nie mają zapewnionej odpowiedniej profilaktyki zdrowia.

Dlatego jak podkreślają izbowi działacze  też, we wprowadzanych zmianach w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz w ustawach zmieniających ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw powinny znaleźć się zapisy o obowiązku wykonywania raz w roku podstawowych badań profilaktycznych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej dla wszystkich obywateli.
W ocenie KRIR wniesienie takiej poprawki nałożyłoby na lekarzy pierwszego kontaktu obowiązek wykonywania badań profilaktycznych.

 Poprawka do ustawy dawałaby też możliwość wszystkim pacjentom, w tym rolnikom i mieszkańcom obszarów wiejskich, skorzystania z przysługujących im badań profilaktycznych, co przyczyniłoby się pośrednio do poprawy zdrowotności rolników i mieszkańców obszarów wiejskich.
Ponadto  do badań profilaktycznych dla rolników i ich rodzin  należy również wprowadzić   obowiązek wykonywania diagnostyki w kierunku boreliozy, aby jak najwcześniej wychwycić zachorowania i zapobiec powodowanym przez nią skutkom.

POWIĄZANE

Unia Europejska zaostrzy kontrolę przestrzegania umów przez przewoźników eksport...

Rada Europy przyjęła wczoraj zmiany do unijnych przepisów o zużytym sprzęcie ele...

Od 10.03.2024 r. przejście graniczne na autostradzie A2 w Świecku zostanie całko...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę