Wierni modlili się o szczęśliwe zbiory

5 stycznia 2016
Prawosławni obchodzili we wtorek Święto Proroka Eliasza, jednego z najważniejszych w Cerkwi. Zgodnie z tradycją, wierni modlą się do niego o deszcz w czasie suszy, a gdy - jak w tym roku - deszczu nie brakuje, o szczęśliwe zakończenie żniw.
Centrum prawosławia w Polsce jest województwo podlaskie. Okolicznościowe nabożeństwa z okazji święta proroka odprawione zostały tam m.in. w Białymstoku, Siemiatyczach, Czeremsze i Dubinach.
W białostockiej cerkwi pod wezwaniem Proroka Eliasza obchodom przewodniczył ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej arcybiskup Jakub, w asyście biskupa supraskiego Grzegorza.
Prorok Eliasz żył w I połowie IX wieku p.n.e. Jest jedną z ważnych postaci Starego Testamentu. Czczony jest zarówno przez żydów, chrześcijan, jak i muzułmanów. Imię Eliasz pochodzi z języka hebrajskiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza: Jahwe jest Bogiem.
Według przekazów, Eliasz występował przeciwko królowi Achabowi i jego żonie Jezabel, szerzących w Izraelu kult wschodnich bogów Baala i Asztarte. Piętnował upadek obyczajów, utratę wiary, głosił nadejście czasów Mesjasza. Eliasz przepowiedział Achabowi, że za jego nieprawość przez kilka lat na jego ziemi nie spadnie ani kropla deszczu.
Po trzech i pół roku posuchy, gdy lud cierpiał głód, prorok ponownie przybył do Achaba. Powiedział wówczas władcy, iż klęski spowodowane są tym, że ludzie zapomnieli o prawdziwym Bogu. Wezwał Izraelitów do złożenia ofiary bożkowi Baalowi i Bogu na górze Karmel, by zobaczyć, która ofiara zostanie przyjęta. Wtedy Bóg wysłuchał żarliwych modlitw Eliasza, zesłał deszcz, a ludzie zostali nawróceni.
Odwołując się do tego wydarzenia, wierni modlą się do proroka Eliasza o zesłanie deszczu podczas suszy.
Prawosławni z Podlasia wierzą, że prorok karze tych, którzy nie przestrzegają dni świętych. Tradycja mówi, że w zabudowania ludzi łamiących ten zakaz może uderzyć nagle piorun. Dlatego w Święto Proroka Eliasza, które zawsze przypada 2 sierpnia, wyznawcy prawosławia starają się powstrzymać od pracy.
Liczbę prawosławnych w Polsce hierarchowie Cerkwi oceniają na 550-600 tysięcy osób. Przyjmuje się, że połowa z nich mieszka w województwie podlaskim.


POWIĄZANE

Poznaj popularne mity na jego temat Czy eliminacja glutenu poprawia kondycję jel...

Na przełomie września i października br. w Wieprzu koło Żywca rozpoczęło działal...

Turcja, która produkuje znacząco więcej mięsa kurcząt rzeźnych niż Polska spodzi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę