aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wierzba energetyczna – czas zacząć sadzenie!

10 marca 2010
Wierzba energetyczna stała się w ostatnim czasie doskonałą alternatywą dla konwencjonalnych upraw. Kwiecień to najlepszy okres na zakładanie plantacji. Osoby planujące rozpocząć uprawę tej rośliny muszą już dziś podjąć decyzję związane z tym przedsięwzięciem.

Na cele energetyczne najbardziej przydatna jest wierzba. Przyczyną sukcesu jej produkcji jest wysoka plenność i produktywność oraz wysoka tolerancja środowiskowa – roślina może być uprawiana na stanowiskach nie nadających się do uprawy innych gatunków. Wysoka produktywność w połączeniu z niską energochłonnością produkcji oraz stosunkowo niedużymi nakładami pracy w procesie pozyskiwania biomasy sprawiają, iż produkcja może być bardzo rentowna. Wierzba jest rośliną wieloletnią, rosnącą na prawie każdym gruncie. Idealnie do jej uprawy nadają się tereny leżące odłogiem, zalewowe i zdegradowane. Roślina posiada niespotykane przyrosty masy drewna w cyklu rocznym - ok. 14-krotnie większe niż las rosnący w stanie naturalnym. Z wyjątkiem szczególnej troski w pierwszym roku, roku założenia uprawy, plantacja nie wymaga prawie żadnych zabiegów agrotechnicznych Produktywność plantacji trwa ponad 20 lat.
Szybko rosnące gatunki wierzb krzewiastych, stanowią surowiec energetyczny umożliwiający produkowanie energii w sposób zrównoważony i przyjazny środowisku naturalnemu. Wartość energetyczna wierzby krzewiastej jest porównywalna z miałem węglowym. Dzięki całkowicie ekologicznym parametrom procesu spalania oraz możliwej przemysłowej odnawialnej produkcji czyni ją produktem przyszłości dla polskiego rolnictwa, energetyki i biznesu. Wynika to z obowiązującego w Polsce nowego Prawa Energetycznego i norm Unii Europejskiej oraz atrakcyjnej ceny wytworzenia energii 2-krotnie niższej niż z węgla i 3-krotnie niższej od otrzymanej z ropy czy gazu.
Rząd Polski zdeterminowany koniecznością osiągnięcia nałożonych na nasz kraj zobowiązań do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w ogólnym zużyciu energii oraz stałego zwiększania energii pochodzącej z plantacji energetycznych, podjął decyzję o finansowym wspieraniu inwestycji umożliwiających osiągnięcie założonych celów. Niezależnie od Programów Operacyjnych i Sektorowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Agencja Restrukturyzacji Rolnictwa przyznaje olbrzymie dotacje na założenie plantacji wierzby energetycznej, dzięki czemu uprawa tej rośliny staje się wyjątkowo atrakcyjna. Nie ma też obaw, że na produkcję surowców z roślin energetycznych nie będzie popytu, gdyż jest on gwarantowany.
Plantacja wierzby energetycznej stanowić może istotnie rentowny interes. Zainteresowani nim powinni być także przedsiębiorcy niezwiązani z rolnictwem, dla których może on być atrakcyjną formą dywersyfikacji obecnie prowadzonej działalności. Atrakcyjną tym bardziej, że nie kumuluje kosztów i nie absorbuje czasu inwestora, zwłaszcza, że istnieją w Polsce firmy, specjalizujące się w prowadzeniu takich plantacji na zlecenie, począwszy od założenia, wykonania nasadzeń, prowadzenia uprawy, zbiory, po gwarancję skupu zakontraktowanego surowca. Dla rolników indywidualnych, chcących samodzielnie prowadzić przedsięwzięcie, będzie to opłacalne pod warunkiem, że gospodarują na dużych, co najmniej kilkudziesięciohektarowych areałach. Propozycją dla rolników posiadających mniejsze gospodarstwa może być zrzeszanie się w grupy producenckie.
Obecna sytuacja zarówno pogodowa, jak i rynkowa przemawia także za uprawą tej rośliny. Z uwagi na przebieg tegorocznej zimy, kiedy nie jest pewne jak przezimują oziminy, ryzyko inwestycyjne w przypadku takiej plantacji jest bliskie zeru. Dzięki odporności wierzby na wszelkie anomalia pogodowe jest to najbezpieczniejsza uprawa przynosząca stałe dochody. Długa i mroźna zima spowodowała jeszcze większe zapotrzebowanie ciepłowni na biomasę, a wzrost cen nawozów i środków ochrony roślin powoduje, że uprawa wierzby, która nie wymaga ponoszenia nakładów na te środki produkcji zwiększa rentowność plantacji.
Produkcja wierzby energetycznej stwarza także szanse rozwoju lokalnych społeczności wiejskich – może stać się istotną gałęzią zarówno działalności gospodarczej, jak i rolniczej. Uprawa i wykorzystanie tego surowca jest bardzo korzystne z punktu widzenia ochrony środowiska naturalnego, wykorzystania odłogów, zagospodarowania terenów zdegradowanych, rekultywacji obszarów skażonych. Z uwagi na konieczność restrukturyzacji zakładów energetycznych w celu ograniczenia emisji szkodliwych substancji do środowiska naturalnego, uprawa tej rośliny jest bardzo perspektywiczna.
Ze względu na wymagania wierzby energetycznej najdogodniejszym terminem zakładania plantacji jest druga połowa marca i cały kwiecień. Wszyscy zainteresowani, powinni jak najszybciej podjąć decyzje w sprawie założenia plantacji, aby nie tracić cennego czasu.

POWIĄZANE

Komisarz Rolnictwa UE Janusz Wojciechowski przekazał, że na najbliższym i ostatn...

Do końca lipca br. rzemieślniczy Browar PINTA planuje uruchomić nową linię do pu...

Skuteczne ograniczenie ilości odpadów i zwiększenie recyklingu wymaga wcześniejs...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę