CTR_80917

Wnioski o dopłaty - przedłużony termin!

15 czerwca 2004

Komisja Europejska uchwaliła poprawkę do Systemu Jednolitych Płatności Obszarowych (SAPS), wydłużający rolnikom okres składania wniosków o dopłaty we wszystkich nowych państwach członkowskich Unii za wyjątkiem Słowacji i Malty. Poprawka wydłuża okres składania wniosków o dopłaty do 15 lipca.

Do tej pory rolnicy z nowoprzyjętych państw musieli złożyć wniosek o dopłaty przed datą wyznaczoną przez własny rząd - do 15 czerwca 2004 - Polska.

Powodem takiej decyzji jest fakt, że nie wszyscy rolnicy z nowych państw członkowskich zapoznali się z unijnymi procedurami.

W kilku z tych państw odsetek rolników, którzy nie złożyli wniosków jest znaczny. Nowe zmiany mają stworzyć im dodatkową okazję na wypełnienie i wysłanie wniosków. 

"Przesunęliśmy ostateczny termin składania wniosków z nowych państw członkowskich " - powiedział Franz Fischler - komisarz ds. rolnictwa

Jednak dziś rząd podejmie decyzję o wykorzystaniu tylko dwóch tygodni zwłoki - powiedział Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Wojciech Pomajda. Wnioski od rolników będą więc przyjmowane do 30 czerwca, a nie jak proponuje KE do 15 lipca.

Z naszych informacji wynika, że Komisja, w porozumieniu z rządem, starała się do ostatniej chwili nie ujawnić możliwości przedłużenia terminu składania wniosków. Chodziło o to, aby nie demobilizować rolników. W ostatnich dniach do powiatowych oddziałów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zgłaszało się nawet 50 i więcej tysięcy rolników dziennie.

Dopiero po zakończeniu przyjmowania podań można bowiem rozpocząć wyrywkową kontrolę 5,5 proc. gospodarstw pod względem rzetelności podanych informacji. Inspektorzy ARiMR będą musieli odwiedzić aż 80 tysięcy gospodarstw. Muszą się z tym uporać do początku września, aby Komisja Europejska miała czas na przygotowanie wypłaty pieniędzy.


POWIĄZANE

W 2016 r. UE wyeksportowała poza swoje granice 91 mln ton żywności o wartości 84...

16 października br., w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Biały...

Na krajowym rynku zbóż oferta jest niewielka, a w sytuacji opóźnionych zbiorów k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę