aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wygrali bułgarscy producenci win

21 lipca 2004

Wojewódzki Sąd Administracyjny odrzucił wczoraj skargę polskiej firmy Dimyat Polska Unitax Sp. z o.o. na decyzję Urzędu Patentowego o unieważnieniu prawa z rejestracji znaku słowno-graficznego „Rosenthaler Kadarka”.

Firma Dimyat, importer win bułgarskich, w 1993 r. złożyła do Urzędu Patentowego wniosek o ochronę na jej rzecz znaku towarowego słownego i słowno-graficznego „Rosenthaler Kadarka”. Jest to nazwa pojawiająca się na etykietach butelek bułgarskiego wina, których importem firma się zajmowała.

W 1995 r. Urząd Patentowy przyznał ochronę na znak słowny, a następnie w 1997 r. na słowno-graficzny. Prawie identyczny znak, bo „Rosentaler Kadarka”, uzyskał w 1991 r. ochronę w Bułgarii. Firma bułgarska Lovico Rossino, której przyznano ochronę znaku zwróciła się do Urzędu Patentowego RP o unieważnienie prawa do znaku polskiej spółce. Argumentowały, iż Dimyat ubiegając się o ochronę tego znaku dla siebie świadomie utrudniała dostęp do polskiego rynku firmom bułgarskim. Decyzją z grudnia 2003 r. Urząd Patentowy unieważnił firmie Dimyat prawo z rejestracji znaku „Rosenthaler Kadarka”. Na tę decyzję polska firma złożyła skargę najpierw do Urzędu Patentowego, a następnie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Skarżący zarzucali bułgarskiej firmie brak interesu prawnego wynikający z wygaśnięcia ochrony znaku dla firmy Lovico Rossino. Wtedy firma ta potwierdziła, że jej prawo do znaku wygasło, ale nie było konieczności przedłużania ochrony, gdyż znak „Rosentaler Kadarka” funkcjonuje powszechnie u wielu bułgarskich producentów win.

Ponadto rzecznik patentowy powołał się na porozumienie Bułgarii z Unią Europejską z 1993 r., w którym zapisano, że firmy bułgarskie korzystają z ochrony znaku „Rosentaler Kadarka”. Firmie polskiej zarzucił, iż występując o ochronę tego znaku na swoją rzecz, działała w złej wierze i sprzecznie z zasadami współżycia społecznego, a także nieuczciwość kupiecką. Jako profesjonalny importer win firma Dimyat musiała wiedzieć, że prawie identyczny znak stosowany jest w Bułgarii, co więcej, członkami zarządu polskiej spółki są dwie osoby obywatelstwa bułgarskiego. Wojewódzki Sąd Administracyjny odrzucił skargę spółki Dimyat. W ten sposób potwierdził decyzję UP o unieważnieniu tej firmie prawa z rejestracji znaku „Rosenthaler Kadarka”.


POWIĄZANE

Pelican Casino - Twoja przystań pełna emocji i korzyści Szukasz miejsca, gdzie m...

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę