aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zmiany dotyczące administrowania kontyngentami taryfowymi w 2003 r

10 stycznia 2003

Podstawowe zmiany dotyczą sposobu rozdysponowywania kontyngentów, składania wniosków oraz wnoszenie kaucji.

Sposób rozdysponowywania kontyngentów.

Najczęściej stosowanym sposobem podziału kontyngentów będzie podział proporcjonalny do ilości wnioskowanych. Zrezygnowano natomiast z dotychczasowego podziału w proporcji do ilości osób składających wnioski.

Składanie wniosków

Przedsiębiorcy, którzy będą się ubiegać o pozwolenie na przywóz towarów  w ramach kontyngentów taryfowych powinni zwrócić szczególną uwagę na to, iż będą rozpatrywane wyłącznie wnioski, które wpłyną do Agencji Rynku Rolnego do dnia określonego w rozporządzeniu. Nie będzie brana pod uwagę data wysłania wniosku (data stempla pocztowego), tylko fakt, że wniosek dotarł do ARR w czasie oznaczonym w rozporządzeniu.

Wnoszenie kaucji

Należy pamiętać, że udzielenie pozwolenia na przywóz towarów rolno-spożywczych w ramach wszystkich ustanowionych kontyngentów taryfowych, uzależnione będzie od wniesienia kaucji w określonej wysokości. Wyjątek będą stanowiły towary administrowane na granicy. Kaucja musi być wniesiona nie później niż w dniu złożenia wniosku, a dokument potwierdzający wniesienie kaucji musi być załączony do wniosku. Kaucja jest ustanawiana w euro, ale może być wniesiona jedynie w walucie krajowej czyli PLN.

Szczegółowe informacje o sposobie podziału poszczególnych kontyngentów, terminach składania wniosków, wysokości kaucji oraz wykaz kontyngentów taryfowych na 2003 rok zostały przedstawione w rozporządzeniach Ministra Gospodarki zamieszczonych w dziennikach ustaw z 2002 r. nr 226 i nr 227.

Rozporządzenia dostępne są na stronie www.mg.gov.pl


POWIĄZANE

Żniwa 2024 – Złe perspektywy dla zbóż, stabilne dla nasion oleistych i pozytywne...

Z najnowszego badania zrealizowanego na zlecenie Koalicji Dbamy o wodę w związku...

Eksperci: Cena bitcoina powinna rosnąć długoterminowo. Zakupy teraz mogą przynie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę