Algieria: Kanada wypiera dostawców z UE

23 października 2019
Algieria: Kanada wypiera dostawców z UE

Ministerstwo Rolnictwa Algierii koncentruje się na rządowej strategii zwiększania produkcji mleka i zachęca producentów mleka do organizowania się w spółdzielnie w celu zmniejszenia kosztów produkcji poprzez dzielenie się wyposażeniem i dostęp do kredytów. Rząd Algierii pragnie ograniczyć import zarówno w sektorze mleczarskim jak i zbożowym. Rządowa wizja jest ukierunkowania na intensywne modele rozwijania produkcji pasz i mleka. Sektor mleczarski od zawsze bowiem odczuwał niedobory w zakresie karmy dla zwierząt.

Nabiał pozostaje drugim najczęściej spożywanym podstawowym produktem spożywczym w Algierii po zbożach. Ministerstwo Rolnictwa Algierii szacuje konsumpcję krajową nabiału na 5 mln ton rocznie, z czego 3,62 mln ton pochodzi z produkcji krajowej (dane za 2017). 73% mleka pochodzi od krów.

Szef rządowej Agencji Zakupu Produktów Mleczarskich (Office National Inter-professionalnel du Lait, (ONIL) wskazał w doniesieniach prasowych, że Algierczycy spożywają 145 l mleka rocznie. Oczekuje się, że spożycie mleka będzie stabilne.

W pierwszych czterech miesiącach 2019 r. całkowity import produktów mleczarskich do Algierii stanowił 17,5% (493 mln USD) wobec całkowitego importu żywności liczącego 2,81 mld USD. W roku budżetowym 2018, całkowity import produktów mleczarskich wyniósł 1,4 mld USD (16,34%) wobec całkowitego importu żywności o wartości 8,57 mld USD. Dane wskazują, że Algieria importowała 271 508 ton pełnego mleka w proszku i oraz 166 851 ton OMP od stycznia do grudnia 2018 r. Algieria importowała mleko pełne głównie z Nowej Zelandii (35,57%), a następnie z Urugwaju (26,6%) i Argentyny (25,4%). PMP z UE stanowiło tylko 9,72%.

OMP pochodziło głównie z UE (86%), a następnie z Kanady (10,47%) i Australii (0,9%). Import pochodzący z USA stanowił tylko 1%.

Europa korzysta z bliskości i korzystnych stawek frachtu, ale to kanadyjski eksport jest tak konkurencyjny, że wypiera dostawców z UE na tradycyjnych rynkach eksportowych takich jak Algieria. Europejski przemysł mleczarski stoi w obliczu konkurencji ze strony kanadyjskiego eksportu, który rośnie z roku na rok konkluduje raport USDA.
 

Forum Mleczarskie


POWIĄZANE

Od najbliższego poniedziałku, 25 maja, w biurach powiatowych i oddziałach region...

W związku z przekazaniem do opiniowania projektu rozporządzenia Rady Ministrów z...

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisał z Prezesem Banku Gospodarstwa Krajoweg...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę