Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Amerykanie znów blisko porozumienia z Chinami?

31 października 2019
Amerykanie znów blisko porozumienia z Chinami?

Niedawno polskie drobiarstwo cieszyło się z dopuszczenia kolejnych zakładów do sprzedaży mięsa  na rynek chiński. Znów pojawiły się nadzieje, że nowi gracze będą w stanie skuteczniej niż przedsiębiorstwa mające do  tej pory  dostęp do Chin sprzedawać drób na tamtym rynku i  – tym samym  - nasz eksport drobiu do Państwa  Środka wzrośnie.

Przy tej okazji pojawiło się jednak wiele sceptycznych głosów, co do możliwości sprzedaży na  chiński rynek naprawdę wielkich ilości drobiu. Argumentowano, że od jakiegoś czasu Chiny otwierają się na  niemal wszystkie chętne państwa, a zamówienia stamtąd mają bardziej polityczny niż ekonomiczny charakter.  

Jednak mimo tych sceptycznych głosów dominował optymizm związany z nowymi zakładami  przygotowującymi się do eksportu do Chin. Teraz pojawił się kolejny argument wzmacniający obóz sceptyków.

Amerykańsko - chińska wojna handlowa wkracza w nową fazę, którą można nazwać „zawieszeniem broni”. W związku z tym oczekuje się, że obie strony uzgodnią wzajemne, symboliczne ustępstwa.

USA zależy na tym,  aby Chiny otworzyły się na amerykańskie produkty rolno - spożywcze, przede wszystkim na soję. Analitycy  twierdzą, że Chiny aż tak „sympatyczne” dla USA nie będą i zamiast importu soi pozwolą na import drobiu z  USA.

Jeśli tak rzeczywiście się stanie będzie to zła wiadomość dla polskich eksporterów, którym konkurencja w Chinach wzmocni się w bardzo istotnie.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 3 sierpnia 2020 r. do Ministra Roln...

Jak donosi serwis ouest-france, po dziesięcioleciach protestów części konsumentó...

Minister Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się w środę z przedstawicielami organi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę