aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Amerykańska żywność i napoje w Wielkiej Brytanii

13 czerwca 2024
Amerykańska żywność i napoje w Wielkiej Brytanii

 W okresie od lutego do maja 2024 r. firma FAS London przeprowadziła szeroko zakrojone badanie wśród krajowych sprzedawców detalicznych żywności w Wielkiej Brytanii, dyskontów spożywczych, hal spożywczych w domach towarowych i niezależnych sklepach specjalistycznych, aby ocenić dostępność amerykańskich produktów spożywczych i napojów.

Chociaż supermarkety zasadniczo oferowały asortyment artykułów spożywczych z USA, obecność tych produktów w domach towarowych i sklepach niezależnych znacznie spadła w ciągu ostatnich pięciu lat. W rezultacie amerykańskie firmy z branży żywności i napojów, które chcą rozszerzyć swoją obecność na rynku brytyjskim, mogą rozważyć skupienie się na rozwijaniu silniejszych relacji z importerami i dystrybutorami obsługującymi główne sieci supermarketów, przy jednoczesnym badaniu alternatywnych kanałów dystrybucji, takich jak sprzedawcy detaliczni online. 

Supermarkety w Wielkiej Brytanii stale się rozwijają i regularnie pojawiają się nowe trendy. W ostatnich latach coraz większy nacisk kładzie się na zdrowe odżywianie, zrównoważony rozwój i wygodę.

W rezultacie supermarkety oferują więcej świeżych produktów, produktów organicznych i roślinnych alternatyw. Zmniejszono również wykorzystanie jednorazowych tworzyw sztucznych i oferowano bardziej zrównoważone opcje opakowań. Supermarkety inwestują także w technologie, aby uczynić zakupy wygodniejszymi dla klientów, w tym zakupy online z odbiorem w sklepie, dostawą do domu oraz aplikacje mobilne, które pozwalają klientom skanować produkty podczas zakupów i płacić za nie w kasie samoobsługowej bez dodatkowych łów.

Tendencje te prawdopodobnie utrzymają się w nadchodzących latach, gdyż supermarkety starają się sprostać zmieniającym się potrzebom swoich klientów. W okresie od lutego do maja 2024 r. spółka FAS London przeprowadziła wizyty w sklepach detalicznych w przekroju supermarketów, dyskontów spożywczych, hal spożywczych w domach towarowych i niezależnych sklepach z najwyższej półki. Odwiedzone sklepy obejmowały przekrój brytyjskich sprzedawców detalicznych, takich jak Tesco, Sainsburys, Asda, Morrisons, Whole Foods, Costco, Lidl, Harrods, Harvey Nichols Food Hall, Fortnum and Mason, Selfridges, Panzers, Partridges, General Store i Gladwells .

Sieci supermarketów (Tesco, Sainsburys, Asda, Morrisons) Wszystkie sieci sklepów oferowały rozsądny wybór amerykańskich produktów spożywczych rozmieszczonych w całym sklepie. Produkty były podobne we wszystkich sklepach, a głównymi liniami produktów były wina, alkohole wysokoprocentowe, piwa rzemieślnicze, sosy, napoje bezalkoholowe, konserwy rybne, słodycze oraz suszone owoce i orzechy. Wcześniej niektóre sklepy, takie jak Tesco, miały w swojej alejce World Food wydzieloną sekcję dotyczącą USA, zawierającą szeroki wybór popularnych artykułów spożywczych z USA, jednak została ona usunięta, co spowodowało wycofanie produktów z listy. Ponadto Post zauważył, że kilka kultowych amerykańskich marek jest obecnie produkowanych w Wielkiej Brytanii lub UE.

Jest to świadectwo sukcesu i popularności marek oraz kuchni amerykańskiej. Produkcja amerykańskich produktów spożywczych w Wielkiej Brytanii nie tylko zaspokaja pragnienia amerykańskich emigrantów, ale odzwierciedla globalizację przemysłu spożywczego. Przykładami są sosy Newman’s Own, Old Bay Seasoning, Cardini’s, Hellmann’s i Franks Red Hot. Brytyjskie przepisy dotyczące etykietowania wymagają, aby etykiety żywności wskazywały kraj pochodzenia, dostarczając konsumentom informacji o pochodzeniu ich żywności. Informacje te umożliwiają kupującym podejmowanie świadomych wyborów dotyczących lokalizacji geograficznej kupowanych produktów. Wspiera także lokalne przedsiębiorstwa i rolników, podkreślając pochodzenie żywności produkowanej w kraju.

Zauważono jednak, że na wielu produktach, w tym na większości produktów pod marką własną supermarketów, widnieje informacja „Produkt rolny spoza UE”, co oznacza, że nie można określić, skąd pochodzi produkt. Daje to supermarketom elastyczność w zakupie składników z różnych krajów w zależności od pory roku, dostępności i ceny składników. Spośród odwiedzonych przez nas sklepów największy wybór i różnorodność sprzedawanych produktów pochodzących z USA miały Whole Foods Market i Costco. Nie jest to zaskakujące, ponieważ obaj są detalistami będącymi własnością USA, a wiele firm zaopatruje również sklepy w USA.

Hale spożywcze w domach towarowych (Harrods, Harvey Nichols Food Hall, Fortnum and Mason, Selfridges) Wysokiej klasy hale spożywcze w domach towarowych były kiedyś dobrym punktem wejścia dla amerykańskich firm eksportujących wysokiej klasy produkty specjalistyczne do Wielkiej Brytanii. Wcześniej sklepy te były dobrym miejscem do testowania rynku przed ekspansją na głównych sprzedawców detalicznych w supermarketach. Dzięki sile kampanii Kup Brytyjską sklepy te koncentrują się obecnie na zaopatrywaniu w produkty marek własnych, z których większość pochodzi z Wielkiej Brytanii. Niegdyś duża, imponująca hala gastronomiczna Harveya Nicholsa składa się obecnie z małej, ograniczonej przestrzeni produktowej. Przestrzeń zajmowana niegdyś przez halę gastronomiczną została zastąpiona różnymi lokalami serwującymi świeżą żywność. Podobnie Harrods oferuje głównie produkty marek własnych, pochodzące z Wielkiej Brytanii i UE. Sklep ma obszerną sekcję win i alkoholi mocnych z szerokim wyborem ze Stanów Zjednoczonych, podobnie jak ekskluzywny sprzedawca detaliczny Fortnum i Mason. Kilka lat temu Selfridges oferował szeroki wybór wysokiej klasy specjalistycznych produktów spożywczych. Podczas wizyty Poczty zidentyfikowano tylko dwa produkty pochodzące z USA, w tym popcorn i pikle.

Niezależne delikatesy (Panzers, Partridges, General Store i Gladwells). W całym Londynie znajduje się wiele niezależnych delikatesów i punktów sprzedaży detalicznej, często oferujących lokalne przysmaki z różnych krajów. Podczas gdy niektóre sklepy, takie jak Partridges i Panzers, oferują szeroki wybór amerykańskich artykułów spożywczych, większość niezależnych sklepów spożywczych oferuje skromny wybór importowanych amerykańskich produktów, jeśli w ogóle taki istnieje. Ten niedobór stanowił wyraźny kontrast w porównaniu z większymi sieciami supermarketów, w których można znaleźć więcej amerykańskich marek.

Podsumowując, dostępność amerykańskich produktów spożywczych w Wielkiej Brytanii różni się znacznie w różnych kanałach sprzedaży detalicznej. Chociaż wiele produktów amerykańskich i produktów pod marką amerykańską jest dostępnych w brytyjskich sieciach supermarketów, ich obecność w halach spożywczych domów towarowych i niezależnych sklepach spożywczych jest znacznie mniejsza. Jednakże sprzedawcy internetowi, tacy jak Ocado i Amazon, okazali się ważnym obszarem wzrostu w zakresie ekspansji produktów amerykańskich na rynek brytyjski, oferując najszerszy i dostępny wybór amerykańskich artykułów spożywczych i napojów. To przejście w kierunku dystrybucji online podkreśla rosnącą rolę handlu elektronicznego w zaspokajaniu popytu konsumentów na produkty międzynarodowe, oferując konsumentom wygodną i kompleksową platformę dostępu do różnorodnej oferty artykułów spożywczych w USA

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Żniwa 2024 – Złe perspektywy dla zbóż, stabilne dla nasion oleistych i pozytywne...

Z najnowszego badania zrealizowanego na zlecenie Koalicji Dbamy o wodę w związku...

Eksperci: Cena bitcoina powinna rosnąć długoterminowo. Zakupy teraz mogą przynie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę