Amerykańskie prognozy dla drobiarstwa w Europie

15 marca 2021
Amerykańskie prognozy dla drobiarstwa w Europie

Departament rolnictwa USA ogłosił swoje cykliczne prognozy dla drobiarstwa europejskiego (Unia Europejska  oraz Wielka Brytania traktowane są łącznie). Zgodnie z szacunkami Amerykanów produkcja mięsa drobiowego  w obszarze europejskim spadła w 2020 roku (w stosunku do roku 2019) o 1,5 proc. Analitycy USDA uważają jednak, że w bieżącym, 2021 roku produkcja mięsa drobiowego wzrośnie o 1,4 proc.

Z polskiego punktu  widzenia istotne jest, że Amerykanie sądzą, że najbardziej w UE spadła produkcja mięsa drobiowego w Polsce. Bazując na europejskich i polskich danych statystycznych wiemy, że wniosek ten nie jest prawdziwy gdyż  dostępne informacje (publikowane regularnie w wydawanym przez KIPDiP narzędziu analitycznym Poultry Insider) pokazują, że produkcja drobiu w naszym  kraju nie tylko nie spadła, ale wzrosła.

Bardzo interesująca wydaje się być jednak inna konkluzja dotycząca  Polski. Otóż analitycy USDA twierdzą, że w innych europejskich krajach produkcja  drobiarska  spadła między  innymi z powodu nasilonej konkurencji z Polski.

Jest to zgodne z odczuciami i analizami ekspertów KIPDiP, które  pokazują jak bardzo polscy eksporterzy obniżali swoje ceny, aby uplasować mięso na rynkach zagranicznych.

W amerykańskich opiniach o europejskim rynku można także znaleźć odniesienia do ograniczeń w  odbudowywaniu produkcji drobiarskiej w bieżącym roku wynikających z coraz surowszych norm  środowiskowych w niektórych krajach oraz z  wymagań sieci sprzedażowych związanych z dobrostanem ptaków. Oba te czynniki mogą ograniczać inne kraje, a sprzyjać (w krótkim terminie) polskim producentom.

 

KIPDiP


POWIĄZANE

„Łączymy wszystkim” – pod takim hasłem przebiegała 7. edycja Kongresu 590, która...

Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” opublikowało listę najważ...

W obecnym czasie zarówno polski jak i światowy sektor mleczarki stoi w obliczu o...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę