Analitycy oczekują spadku cen benzyny i podwyżek cen oleju napędowego

2 października 2017
Analitycy oczekują spadku cen benzyny i podwyżek cen oleju napędowego

W tym tygodniu na stacjach benzynowych może potanieć benzyna, w przypadku oleju napędowego prawie na pewno ceny wzrosną - prognozują analitycy.

Jak ocenia BM Reflex, na stacjach w bieżącym tygodniu prawdopodobne wydają się dalsze podwyżki cen oleju napędowego - rzędu 5-10 groszy na litrze - przy większej stabilizacji cen benzyn i autogazu. Biuro zwraca uwagę, że w hurcie od kilku dni spotowe ceny oleju napędowego w krajowych rafineriach przekroczyły poziom cen benzyny 95. Taką sytuację po raz ostatni na naszym rynku mieliśmy krótko w grudniu ubiegłego roku - przypomina Reflex.

Również portal e-petrol.pl ocenia, że kierowcy w najbliższych dniach powinni liczyć się z wyraźnymi podwyżkami cen diesla. Według portalu, w tym tygodniu ceny benzyny 95 na stacjach powinny zawierać się w przedziale 4,55-4,64 zł za litr, olej napędowy powinien kosztować 4,40-4,51 zł za litr. Tanieć ma autogaz, którego cena powinna zawierać się w przedziale 2,07-2,14 zł za litr.

Portal wskazuje, że na światowych rynkach presję na obniżkę cen ropy może wywierać informacja, że produkcja ropy naftowej w USA wzrosła do poziomu wyższego niż przed uderzeniem huraganu Harvey. Z drugiej strony, sygnałem prowzrostowym jest ewentualność zablokowania przez Turcję kurdyjskiego rurociągu, który dostarcza około 500 tys. baryłek dziennie na wybrzeże Morza Śródziemnego. Jednak e-petrol.pl podkreśla, że są już nowe informacje, wskazujące, że Irak i Turcja planują się porozumieć w tej sprawie, co może chwilowo oddalać groźbę blokady. Reflex ocenia, że właśnie informacje z Kurdystanu są głównym czynnikiem spekulacji, które w minionym tygodniu wywindowały cenę ropy Brent do poziomu ponad 59 dolarów za baryłkę. Biuro zauważa, że z drugiej strony OPEC dyskutował o przedłużeniu ograniczeń w wydobyciu ropy do końca 2018 r., ale żadnych decyzji nie podjęto.

 

(PAP)


POWIĄZANE

5 lipca 2018 r. weszła w życie nowelizacja rozporządzenia Ministra Rolnictwa i R...

17. lipca odbyła się aukcja produktów mlecznych na platformie aukcyjnej Global D...

Trwająca od przeszło tygodnia deszczowa pogoda utrudnia na Podkarpaciu zbiory mi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę