dnikukurydzy_210818

Analitycy: w bieżącym tygodniu benzyna i autogaz powinny potanieć

25 września 2017
Analitycy: w bieżącym tygodniu benzyna i autogaz powinny potanieć

Analitycy oczekują w tym tygodniu kontynuacji obniżek cen benzyn i autogazu na stacjach. Mało prawdopodobna jest natomiast obniżka cen oleju napędowego; jego ceny mogą nawet wzrosnąć.

Według BM Reflex po nieznacznych obniżkach cen z ubiegłego tygodnia, w kolejnym trend zniżkowy powinna kontynuować benzyna - o 4-6 groszy na litrze i autogaz - o 2-4 grosze. W przypadku oleju napędowego możliwa jest natomiast nieznaczna podwyżka. Reflex wskazuje, że o ile średnie ceny w minionym tygodniu nieznacznie spadły, to skala tych obniżek jest symboliczna w porównaniu do podwyżek w ostatnich tygodniach. Od końca lipca benzyny podrożały średnio o ok. 27 groszy na litrze, olej napędowy o 20 groszy, a autogaz o 33 grosze.

Również portal e-petrol.pl przewiduje lekki spadek cen benzyn i być może też autogazu przy jednoczesnej prawdopodobnej podwyżce ceny diesla. Według szacunków portalu, w tym tygodniu średnia cena benzyny 95 powinna zawierać się w przedziale 4,51-4,60 zł za litr, olej napędowy powinien kosztować między 4,34-4,44 zł za litr, a autogaz 2,07-2,15 zł za litr.

Portal zauważa, że ceny na polskich stacjach benzynowych spadają, mimo wysokich cen ropy na rynkach. Baryłka kosztowała w miniony piątek ponad 56 dol., podobny poziom widziano ostatnio w kwietniu br. Jak ocenia e-petrol.pl, rozpoczęta przez członków OPEC publiczna dyskusja na temat możliwego przedłużenia okresu obowiązywania porozumienia ws. ograniczenia wydobycia, pomaga notowaniom ropy utrzymać się w okolicach tegorocznych maksimów cenowych.

Reflex przypomina z kolei, że na poprawę nastrojów na rynkach wpływ ma ubiegłotygodniowa rewizja w górę prognoz wzrostu konsumpcji przez OPEC i Międzynarodową Agencję Energii oraz późniejsze potwierdzenie spadku liczby odwiertów ropy naftowej w USA.

 

Wojciech Krzyczkowski, Sonia Sobczyk (PAP)


POWIĄZANE

W dniach 22-23 listopada 2018 r. odbyło się 70. posiedzenie izb rolniczych z pań...

Według Głównego Urzędu Statystycznego cena skupu mleka w październiku 2018 r. wy...

Będziemy mniej konkurencyjni, handel odrzuci wyższe ceny, niskie marże spadną je...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę