aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Analiza wydajności modułów JA Solar JAM72S20 w różnych warunkach klimatycznych

29 maja 2024
Analiza wydajności modułów JA Solar JAM72S20 w różnych warunkach klimatycznych

JA Solar to wiodący światowy producent zajmujący się produkcją paneli fotowoltaicznych. Moduły tej firmy cieszą się świetnymi opiniami ze względu na niezawodność i wysoką sprawność. Jedną z najczęściej wybieranych linii produktów są panele JA Solar JAM72S20. Dowiedz się więcej na temat tego, jak pracują w różnych warunkach klimatycznych.

Panele JA Solar JAM75S20 w warunkach umiarkowanego klimatu

Analizę wydajności paneli JA Solar JAM72S20 warto zacząć od klimatu umiarkowanego, który występuje na większym obszarze Europy. W takich krajach jak Polska czy jej najbliżsi sąsiedzi panują niższe temperatury w sezonie jesiennym i zimowym, a wyższe wiosną i latem. Wtedy też występuje większe nasłonecznienie. Warunki klimatu umiarkowanego są optymalne do tego, aby omawiane panele działały wydajnie i sprawnie.

Wbrew pozorom niższe temperatury powietrza lepiej wpływają na pracę całej instalacji niż upały. Jeśli jest zbyt gorąco, może to powodować obniżenie produkcji energii elektrycznej ze względu na nadmierne przegrzewanie modułów.

Jak instalacja JA Solar JAM72S20 radzi sobie przy bardzo niskich temperaturach, które występują m.in. zimą na północy Europy w krajach skandynawskich? Moduły są zaprojektowane w taki sposób, aby pracować sprawnie w warunkach do -40°C. Oznacza to, że także w tych miejscach, w których panują bardzo niskie temperatury, zastosowanie paneli też jest możliwe.

A jak wygląda kwestia nasłonecznienia w tych regionach Europy? Przykładowo w Szwecji liczba godzin słonecznych w grudniu wynosi 6, a w przypadku Polski – 8. Miesiącem z najdłuższym dostępem do promieni jest czerwiec (16 h). W Szwecji w tym czasie promienie słoneczne docierają do Ziemi przez około 19 h w ciągu doby. Oznacza to, że Skandynawia to region, w którym panele fotowoltaiczne mogą spełnić swoją funkcję zgodnie z oczekiwaniami.

Instalacja fotowoltaiczna a kraje leżące w klimacie śródziemnomorskim – czy warto ją tam montować?

Panele fotowoltaiczne JA Solar JAM72S20 mogą sprawdzić się w klimacie z wyższymi temperaturami oraz dużym nasłonecznieniem przez większą część roku, który panuje na południu Europy (np. we Włoszech, Hiszpanii). Szczególnie ten drugi parametr sprawia, że w takich warunkach są w stanie efektywnie produkować prąd. Jak wiadomo wysokie temperatury mogą zmniejszać produkcję energii elektrycznej, jednak duże nasłonecznienie w pewnym stopniu rekompensuje te straty.

Wydajność paneli JA Solar JAM72S20 – podsumowanie

W przypadku paneli JA Solar JAM72S20 temperaturowy współczynnik mocy utrzymuje się na poziomie -0,35%/°C. Wskazuje on, o ile zmniejsza się wydajność modułów przy wzroście temperatury o 1°C powyżej temperatury testowej wynoszącej 25°C. Oznacza to, że najlepiej pracują one w warunkach klimatu umiarkowanego. Jednak warto włączyć je do portfolio firmy ze względu na to, że dość dobrze radzą sobie także w krajach z bardzo niską i wysoką temperaturą. Wiąże się to z tym, że są one zaprojektowane w taki sposób, aby zapewniać optymalną produkcję energii elektrycznej w różnych warunkach.

 

oprac, e-red, p;pr.pl


POWIĄZANE

Pan Grzegorz Jedamski, nie ustaje w swej walce o równe traktowanie rolników emer...

Żniwa 2024 – Złe perspektywy dla zbóż, stabilne dla nasion oleistych i pozytywne...

Z najnowszego badania zrealizowanego na zlecenie Koalicji Dbamy o wodę w związku...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę