GUS_230920_750x100_stat Claas_20.11.2020

Ardanowski o protestach AGROunii: to postulaty od Sasa do Lasa

31 stycznia 2019
Ardanowski o protestach AGROunii: to postulaty od Sasa do Lasa

Postulaty od Sasa do Lasa - tak minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski skomentował w środę postulaty protestujących rolników z AGROunii. Dodał, że świadczą one o braku wiedzy na temat rzeczywistych problemów polskiego rolnictwa.

Szef resortu rolnictwa pytany w środę w Programie Pierwszym Polskiego Radia o protesty rolników zrzeszonych w AGROunii, która zapowiedziała na 6 lutego manifestację w Warszawie, powiedział, że formułowane przez jej lidera Michała Kołodziejczaka postulaty świadczą o tym, że nie ma on żadnej wiedzy nt. rzeczywistych problemów polskiego rolnictwa.

"To postulaty od Sasa do Lasa, za każdym razem inne. Zresztą on ich nawet nie nazywa postulatami. To są dyspozycje dla władz, co należy wykonywać" - ocenił Ardanowski.

Podkreślił, że inne organizacje rolnicze spotykają się i rozmawiają. "W tej chwili są owocne prace zespołów z ministerstwa rolnictwa, izb rolniczych, jak zachowywać się na rynkach globalnych, (...), jak sprzedawać żywność, jak ją promować" - powiedział. Dodał, że w postulatach Kołodziejczaka "tego nie ma". Stwierdził, że działania AGROunii to "takie raczej obrażanie wszystkich".

Ardanowski podkreślił, że polski rynek rolny jest rynkiem nadwyżkowym. "Mamy żywności dużo więcej, niż jesteśmy w stanie zjeść" - mówił. Dodał, że polskich konsumentów należy przekonywać do kupowania polskiej żywności nie siłą i strachem, ale "promocją i wizerunkiem wsi".

Minister mówił, że protesty rozumie, bo "każdy ma prawo swoje żale wykrzyczeć, natomiast przesadne komentowanie pana Kołodziejczaka niepotrzebnie go nobilituje". "Oni nie chce żadnych rozmów. Stwierdził, że wszyscy w Polsce źle działają, domaga się posłuszeństwa prezydenta, rządu" - podkreślił Ardanowski.

AGROunia skupia rolników, a także przedsiębiorców i konsumentów. Jest, jak podkreśla jej założyciel i lider Michał Kołodziejczak, organizacją walczącą o "polską wieś i polskie rolnictwo". "Protestujemy, bo handel w Polsce jest bardzo źle zorganizowany i na tym tracą rodzinne gospodarstwa, na których opiera się produkcja żywności w naszym kraju" - mówił Kołodziejczak podczas niedawnych manifestacji, które odbywały się w ok. 30 miejscach w kraju.

Podkreślił że głównym postulatem jest obrona polskiego rynku i krajowej produkcji żywności przed zagranicznymi oligopolami, które przejęły cały handel w Polsce. Lider AGROunii nazwał manifestacje rolników "agropowstaniem". Zaznaczył, że z ministerstwem rolnictwa nie udało się porozumieć przez kilka miesięcy, dlatego zwraca się do prezydenta Andrzeja Dudy o "wspólną pracę na rzecz tego, co w polskim rolnictwie trzeba zrobić".

 

Magdalena Jarco (PAP)


POWIĄZANE

Producenci rolni, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ogranic...

W dniu 23 listopada 2020 r., Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do ...

W dniu 23 listopada 2020 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę