Targi_china_210519-750

Ardanowski odwołał zastępcę Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztofa Jażdżewskiego

17 grudnia 2018
Ardanowski odwołał zastępcę Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztofa Jażdżewskiego

W piątek minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski odwołał zastępcę Głównego Lekarza Weterynarii ds. zdrowia zwierząt oraz ds. Unii Europejskiej i współpracy z zagranicą Krzysztofa Jażdżewskiego - poinformował Główny Inspektorat Weterynarii.

"Z dniem 14 grudnia 2018 r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Jan Krzysztof Ardanowski odwołał ze stanowiska Zastępcę Głównego Lekarza Weterynarii ds. Zdrowia Zwierząt oraz ds. Unii Europejskiej i Współpracy z Zagranicą Pana Krzysztofa Jażdżewskiego" - podano na stronie internetowej Głównego Inspektora Weterynarii.

Inspekcja nie podała powodów dymisji Jażdżewskiego.

Jak podano, "doktor Krzysztof Jażdżewski pełnił funkcję Głównego Lekarza Weterynarii w latach 2004-2006 oraz zastępcy Głównego Lekarza Weterynarii w latach 2006-2018".

W środę podczas spotkania z protestującymi rolnikami z Unii Warzywno-Ziemniaczanej (AgroUnii) na autostradzie A2, rolnicy zażądali od ministra Ardanowskiego zwolnienia osoby, która zgodziła się na import z Litwy tuczników ze strefy objętej ograniczeniami (tzw. strefy czerwonej) w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF).

"Żądamy dymisji, nas wprowadzają w błąd, pana w prowadzają w błąd, my wiedzieliśmy, że z czerwonej strefy przyjeżdżają świnie, (...) teraz pan powinien nam zagwarantować, że główny lekarz weterynarii zostanie odwołany" - mówił jeden z protestujących rolników.

Jak mówili, z tego co wiemy - możliwy jest import z czerwonej strefy z Litwy od 1 grudnia przez pół roku, bez żadnej kontroli. Dodali, że niektóre zakłady kupują 100 proc. mięsa właśnie z Litwy, ze strefy czerwonej za pół darmo i dlatego nie są zainteresowani zakupem tuczników od miejscowych rolników.

Minister zapowiadał wówczas, że zwolni osobę, która zgodziła się na taki import, ale musi ustalić kto faktycznie podpisał taką decyzję.

Ardanowski w rozmowie z PAP w środę powiedział, że "wyjaśnienia wymaga, czy Inspekcja Weterynaryjna wydawała zgodę na import świń do uboju do kilku zakładów w strefie czerwonej ze strefy czerwonej z Litwy. Przepisy tego nie zabraniają, ale to wymaga każdorazowo decyzji głównego lekarza weterynarii".

"Jeżeli to, by się potwierdziło, trzeba sprawdzić dokumenty. Wydaje się, że była to decyzja głupia, pochopna i szkodząca polskiemu rolnictwu. W związku z tym wyraziłem deklarację, że będą podjęte działania personalne" - wyjaśnił Ardanowski.

W czwartek minister Ardanowski podjął decyzję o wstrzymaniu wydawania zezwoleń na przywóz do Polski świń i mięsa wieprzowego z obszarów objętych ograniczeniami, czyli z tzw. stref czerwonych ASF z Litwy. Minister poinformował o tym litewskiego ministra rolnictwa Giedriusa Surplysa, który zakwestionował tę decyzję uznając ją za niezgodną z przepisami obowiązującymi w Unii Europejskiej.

"Nie mam żadnego wpływu na swobodny obrót wieprzowiną i świniami z terenów wolnych od ASF. Nie może być jednak tak, że świnie utrzymywane przez naszych rolników przerastają, a do Polski sprowadzane są zwierzęta ze strefy czerwonej, od naszego sąsiada" - skomentował szef resortu rolnictwa na Twitterze.

 

Anna Wysoczańska (PAP)


POWIĄZANE

Postępujące zmiany klimatyczne uświadamiają nam konieczność większej dbałości o ...

Firma Mitsubishi Motors Corporation (MMC) ogłosiła, że ??otworzy nowe centrum ma...

Mimo że dieta dziecka po 1. roku życia jest już bardzo urozmaicona, to warto pam...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę