informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Ardanowski: Rzepak i inne rośliny będą skupowane także w niedziele i święta

29 czerwca 2018
Ardanowski: Rzepak i inne rośliny będą skupowane także w niedziele i święta

Rzepak i inne rośliny rolnicze będą skupowane także w niedziele i święta - poinformował w czwartek PAP minister rolnictwa.

"Uzgodniliśmy z Ministrem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Głównym Inspektorem Pracy, że ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele i święta nie dotyczą skupu nasion rzepaku i innych nasion roślin rolniczych" - powiedział PAP Ardanowski.

Przepisy ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele dopuszczają skup w niedziele i święta: zbóż, buraków cukrowych, owoców, warzyw lub mleka surowego. Jak mówił minister, rozszerzono więc interpretację, zaliczając nasiona rzepaku oraz innych roślin rolniczych do ziaren zbóż, gdyż, podobnie jak zboża, wymagają one szybkiego przyjęcia do skupu w celu zapewnienia prawidłowej jakości i zachowania płynności dostaw.

Poinformował, że skup rzepaku jest możliwy od teraz, ale uściślenie przepisów dotyczących skupu roślin rolniczych znajdą się w projektowanej nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu, która - jak mówił - nastąpi szybko.

Szef resortu rolnictwa zaznaczył, że przepisy dotyczące ograniczenia handlu w niedziele i święta nie miały na celu zakłócenia prawidłowego funkcjonowania skupów produktów rolnych podczas żniw.

Ardanowski wyjaśnił, że z tą sprawą zwrócił się do resortu prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych Juliusz Młodecki. Także według Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju zakaz skupu rzepaku w niedzielę, wobec zbliżających się zbiorów, stanowiłby ogromny problem tak dla rolników, jak i tłoczni oleju oraz pozostałych podmiotów skupowych.

W ocenie ekspertów zbiory rzepaku mogą rozpocząć się już za kilka dni.

 

Anna Wysoczańska (PAP)


POWIĄZANE

Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o interpret...

W tym roku rolnicy po raz drugi w historii obowiązującego w Polsce systemu dopła...

Tylko w samym styczniu 2019 roku  z Ukrainy wyeksportowano 12,7 tys. ton jaj w s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę