aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

ARiMR wypłaciła do mokrej kukurydzy blisko 229 mln zł

21 grudnia 2023
ARiMR wypłaciła do mokrej kukurydzy blisko 229 mln zł

Do 20 grudnia ARiMR przekazała blisko 229 mln zł w ramach pomocy do tzw. mokrej kukurydzy. Pieniądze te trafiły do 760 beneficjentów. Wnioski o dofinansowanie w zakończonym 30 października naborze złożyło 857 podmiotów. Ponieważ wynikająca z dokumentów kwota przekroczyła limit środków na takie wsparcie, został zastosowany współczynnik korygujący, który wynosi 0,55. To oznacza, że stawka pomocy do 1 tony tzw. mokrej kukurydzy to 110 zł.

Przypominamy, że o takie dofinansowanie – wypłacane wyłącznie w formule pomocy publicznej – mogły się ubiegać podmioty prowadzące skup kukurydzy lub zajmujące się obrotem nią, które między 15 września a 31 grudnia 2022 r. nabyły od rolników mokre ziarno tej rośliny i w wyniku braku stabilizacji na rynku przez wojnę na Ukrainie poniosły dodatkowe koszty.

Wnioski, z dołączonymi kopiami lub duplikatami faktur VAT potwierdzającymi nabycie mokrej kukurydzy w wymienionym wyżej okresie i sprzedaż wysuszonego ziarna po 15 marca 2023 r., przyjmowały biura powiatowe Agencji. Dokumenty można było złożyć osobiście w placówce, wysłać rejestrowaną przesyłką nadaną w placówce Poczty Polskiej, za pośrednictwem platformy ePUAP lub skorzystać z usługi mObywatel na stronie gov.pl.

Wysokość wsparcia stanowi wynik mnożenia stawki pomocy i liczby ton mokrej kukurydzy nabytej między 15 września a 31 grudnia 2022 r. Nie może jednak przekroczyć iloczynu liczby ton wysuszonego ziarna kukurydzy sprzedanego po 15 marca 2023 r. i współczynnika 1,25. Obliczona w ten sposób kwota pomocy, wynikająca ze złożonych wniosków przekroczyła budżet na ten cel, który wynosi 240 mln zł. W związku z tym zastosowany został współczynnik korygujący - 0,55. Po jego zastosowaniu stawka pomocy do 1 tony tzw. mokrej kukurydzy to 110 zł.

Więcej informacji o tej pomocy - otwórz

oprac, e-red ppr.pl na podst źródło: ARiMR


POWIĄZANE

Duńscy rolnicy są zaniepokojeni planami nałożenia podatku od emisji dwutlenku wę...

Oceniając coraz bardziej dramatyczne wydarzenia na granicy Polsko-Ukraińskiej i ...

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”stan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę