Austria: Eksport mleczarski i bilans handlu zagranicznego

21 września 2020
Austria: Eksport mleczarski i bilans handlu zagranicznego

Coraz korzystniejszy jest bilans handlu zagranicznego wyrobami mleczarski pomimo koronawirusa. Austria odnotowała w pierwszej połowie roku wzrost eksportu o 4,3% i importu o 4,1%. – To pozytywna sytuacja dla krajowego przemysłu mleczarskiego, ponieważ pokazuje, że pomimo trudności związanych z kryzysem koronawirusa nasze produkty wysokiej jakości rosną nie tylko w kraju, ale i za granicą – powiedział Helmut Petschar, Prezes Stowarzyszenia Austriackich Przetwórców Mleka (VÖM),

Eksport produktów mleczarskich wygenerował 652 mln euro w pierwszej połowie 2020 r., a import 417 mln euro, co doprowadziło do poprawy salda handlu zagranicznego krajowego przemysłu mleczarskiego o 235 mln euro (+4,4%).

Najważniejszym produktem handlu zagranicznego są sery, wyeksportowano bowiem 78 tys. ton za kwotę 329 mln euro, przy imporcie 65 tys. ton za 256 mln euro. W przypadku masła wyeksportowano 1800 ton, a zaimportowano 8700 ton, w przypadku produktów fermentowanych statystyki mówią o 76 mln euro w eksporcie i 27 mln euro w imporcie. W grupie płynnych produktów mlecznych eksport wyniósł 161 mln euro w eksporcie, a po stronie importu 39 mln euro. W obszarze produktów proszkowych wyeksportowano towary za 26 mln euro, podczas gdy wwieziono proszki o wartości 34 mln euro. Dla serwatki te same proporcje kształtowały się stosownie w kwotach 50 mln euro i 26 mln euro.

Najważniejszymi rynkami eksportowymi były Niemcy i Włochy, następnie Holandia i Chiny, a po stronie importu: Niemcy, Włochy i Holandia, a na czwartym miejscu Francja. Warto zauważyć, że podczas kryzysu koronawirusa w drugim kwartale br. eksport do krajów UE pozostawał ogólnie stabilny pomimo różnych problemów.

Skutków kryzysu koronawirusowego nie da się jeszcze ostatecznie ocenić, zwłaszcza że oprócz krótkoterminowego wzrostu popytu ze strony poszczególnych kierunków eksportu, nastąpiło ogólne załamanie w gospodarce światowej i spadły ceny surowców, czemu towarzyszyły ogólny spadek siły nabywczej na świecie. Ponadto obciążeniem są globalne spory handlowe i nowe taryfy, na przykład w USA. Nieudane do tej pory negocjacje z Wielką Brytanią, ważnym importerem europejskich produktów mlecznych, budzą duże zaniepokojenie. Bez umowy handlowej, pod koniec roku grozi twardy Brexit – powiedział Petschar.

źródło: Polska Izba Mleka


POWIĄZANE

Jak podaje Polska Izba Mleka, na posiedzeniu Prezydium COGECA w dn. 22 września...

• W Polsce rocznie dochodzi do ok. 20-50 zatruć grzybami. Zdecydowana większość ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę