aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Austria: Nabiał jedną z najlepiej sprzedających się kategorii organic

11 lutego 2020
Austria: Nabiał jedną z najlepiej sprzedających się kategorii organic

Austria pozostaje jednym z wiodących krajów w produkcji i konsumpcji wyrobów ekologicznych. W 2019 r. około 26% ogólnej powierzchni użytków rolnych i 22% wszystkich gospodarstw było objętych ekologicznym zarządzaniem. Austria ma jeden z najwyższych wydatków per capita na produkty ekologiczne w całej UE i na całym świecie. Żywność ekologiczna jest jednym z głównych produktów w asortymencie największych sieci handlowych.

W 2019 r. liczba gospodarstw ekologicznych osiągnęła 24 372, czyli 22,1% wszystkich austriackich gospodarstw. W tym samym roku austriacki areał ekologiczny szacuje się na 665 805 ha, czyli 25,8% całkowitej powierzchni użytków rolnych.

Najbardziej ważnymi uprawami ekologicznymi są pszenica ozima, kukurydza i soja. Ważnym sektorem jest także produkcja pasz. W 2018 r. około 22% bydła, w tym bydła mlecznego, hodowane było metodą ekologiczną. Tylko ekologiczna produkcja trzody chlewnej w 2018 r stanowiła 2,7% całej produkcji trzody chlewnej, ale już 52,7% kóz, 29,7% owiec i 19,7% drobiu hodowanych było metodami organicznymi.

Wydatki Austriaków na produkty bio należą do najwyższych na świecie. Produkty żywności ekologicznej rozwinęły się z rynku niszowego do znaczących udziałów rynkowych, co wynika z faktu, że wszystkie gospodarstwa domowe kupują produkty bio przynajmniej sporadycznie. Od 2013 r. sprzedaż ekologicznych produktów żywnościowych wzrosła o ponad 50%. To pięciokrotnie więcej niż w przypadku konwencjonalnych produktów spożywczych. Najchętniej kupowane produkty ekologiczne w Austrii to chleb i wypieki, świeże mleko i produkty mleczarskie, jajka, ziemniaki, świeże Co ciekawe, austriacki rząd faworyzuje małe i zrównoważone rolnictwo. Austria wspiera politykę UE ograniczającą dotacje dla dużych gospodarstw, a promuje programy ochrony środowiska i koncepcje stylu życia, takie jak „zrównoważony”, „ekologiczny”, „karmiony z wybiegów”, „alpejski” i rolnictwo regionalne.

Na austriackim rynku detalicznym sprzedaż artykułów organicznych jest zdominowana przez konwencjonalne sieci supermarketów i dyskontów. Około dwóch trzecich sprzedaży produktów bio przechodzi przez te kanały dystrybucji. Wszystkie duże sieci handlowe mają własne marki produktów ekologicznych.

 

Forum Mleczarskie


POWIĄZANE

Prezydent Andrzej Duda udzielił wywiadu ukraińskiemu koncernowi medialnemu Suspl...

-A przecież nasze propozycje ustaw, gdybyśmy mieli wsparcie rządu jako związki z...

Duńscy rolnicy są zaniepokojeni planami nałożenia podatku od emisji dwutlenku wę...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę