A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Back to school – konto bankowe dla dziecka

6 września 2022
Back to school – konto bankowe dla dziecka

Jak założyć konto i na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy z bankiem, konto bankowe dla dziecka od urodzenia czy dla 13-tka?

Zapewne wielu rodziców spotkało się z sytuacją, gdy jego pociecha tuż obok szkoły przypomniała sobie o braku gotówki na drugie śniadanie, zgubiła pieniądze na wycieczce szkolnej lub bez kontroli roztrwoniła całe kieszonkowe w kilka dni. Obecnie dzieci wracają do szkoły, dlatego to idealny moment, by pomyśleć o rozwiązaniu tych trudności z wykorzystaniem płatności bezgotówkowych realizowanych np. zegarkiem, telefonem czy kartą wirtualną. Z pomocą przychodzi rozwiązanie proponowane przez banki - konto bankowe dla dziecka, z zachowaniem możliwości kontroli dla rodzica. Banki oferują już konta dla małych dzieci, choć najszersza oferta jest dostępna dla nastolatków, którzy ukończyli 13 lat. Jak wybrać i założyć takie konto? Na co warto zwrócić uwagę?- radzi Joanna Moskalik, Naczelnik Wydziału Produktów Płatniczych, Depozytowych i Inwestycyjnych Banku Pocztowego.

Młodzi ludzie chcą płacić samodzielnie za swoje drobne przyjemności - lody, bilety do kina, oranżadę czy kupując online grę lub modne ciuchy. Oczywiście najchętniej bezgotówkowo. Takie potrzeby spotykają się z coraz bogatszą ofertą sektora bankowego. Coraz więcej instytucji bankowych wychodzi naprzeciw rodzicom XXI w., którzy chcą wychowywać swoje pociechy w duchu ekonomicznej odpowiedzialności, ucząc rozważnego korzystania z bankowości, oszczędzania pieniędzy, wydawania z użyciem płatności bezgotówkowych. Są banki, które oferują dziecięce konta bez kategorii wiekowej (od urodzenia), jednak najpopularniejszą i najbardziej dostępną opcją są te dla dzieci od 13 roku życia. Wynika to z polskich regulacji prawnych, gdyż wtedy nastolatek nabywa częściową zdolność do czynności prawnych. Na koncie dla osoby małoletniej stosowany jest limit wydatków, wynikający z tzw. zwykłego zarządu, co daje zabezpieczenie środków należących do małoletniego, a także możliwość kontrolowania jego finansów.

- Zakładając konto dla dziecka, rodzice zyskują kontrolę nad wydatkami nastolatka,
a dziecko wygodny dostęp do pieniędzy w każdej sytuacji. Większość funkcjonalności produktów płatniczych jest dostępna dla nastolatków. Na przykład w Banku Pocztowym udostępniamy najpopularniejsze wśród młodych osób płatności mobilne realizowane telefonem, zegarkiem lub opaską. Klient ma do wyboru m.in. ekologiczną kartę wirtualną, czy też unikalną na polskim rynku kartę biometryczną. Prowadzenie konta z tradycyjną kartą jest bezpłatne, jak również podstawowe funkcjonalności rachunku, np.: BLIK, wypłaty ze wszystkich bankomatów sieci Planet Cash i PKO BP, przelewy krajowe w bankowości internetowej lub mobilnej. Co ważne, nie ma ryzyka, aby nastolatek nadwyrężył rodzinny budżet, np.: małoletni nie może uzyskać pożyczki, ustanowić limitu kredytowego lub aplikować o kartę kredytową – mówi Joanna Moskalik, Naczelnik Wydziału Produktów Płatniczych, Depozytowych i Inwestycyjnych Banku Pocztowego

W Banku Pocztowym konto dla 13-tka można otworzyć poprzez wniosek online lub
w placówce banku czy Poczty Polskiej. Zostanie ono uruchomione jako rachunek z przedstawicielem ustawowym, dlatego warunkiem niezbędnym jest podpisanie umowy przez rodzica/opiekuna prawnego. Aby dokonać wszelkich formalności osoba małoletnia musi posiadać dokument tożsamości np. dowód osobisty lub legitymację szkolną.


POWIĄZANE

Nowym członkiem Stowarzyszenia została firma NewCold, która jest jednym z najwię...

Do czwartku 25 maja wjechało 16 tys. ton zboża. Dane o kolejnych dniach będę mia...

Do 5 czerwca został przedłużony termin na wysłanie wniosku o zwrot nadpłaty. Wła...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę