aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Bardzo silna pozycja organizacji rolniczych

17 czerwca 2024
Bardzo silna pozycja organizacji rolniczych

Trzy belgijskie organizacje rolnicze – Boerenbond, ABS i FWA – osiągnęły porozumienie z organami podatkowymi w sprawie siatki płac w sektorach uprawy roli, mleka, mięsa i trzody chlewnej. Jest to dowodem na to, że i w Polsce powinny być 2 lub 3 bardzo silne organizacje rolnicze, z którymi będzie się liczył polski rząd. Wydaje się, że jak na razie chyba tylko NSZZ RI Solidarność spełna te kryteria. W Belgii nawet urzędy skarbowe uzgadniają ze związkami rolniczymi minimalne wysokości wynagrodzenia dlapracowników. Rząd belgijski robi to ponieważ ma świadomość dbania o opłacalność produkcji w rolnictwie. Windowanie w górę pensji pracowniczych może doprowadzić do kłopotów tamtejszych farmerów. Dlatego właśnie uzgadnia swoje fiskalne decyzje od akceptacji związków zawodowych, ponieważ one najlepiej wiedzą, jaki ciężar są w stanie udźwignąć. Ten rząd, po prostu liczy się z głosem zrzeszonych rolników

Rok 2023 przejdzie do historii jako rok umiarkowany gospodarczo i bardzo wilgotny klimatycznie. Trudne warunki polowe z następującą po sobie mokrą i trudną wiosną oraz wieloma niezebranymi plonami jesienią doprowadziły do wahań plonów. Pomimo trwającej wojny w Ukrainie koszty energii, paszy i nawożenia spadły do normalnego poziomu. Ale ceny zbóż i mleka również spadły.

W skali upraw osiągnięto porozumienie w sprawie spadku o 11,54%. W przypadku hodowli bydła mlecznego spadek SBW wyniósł aż 35%! Ciasnota na rynku wołowiny doprowadziła do wzrostu cen sprzedaży, co w połączeniu ze spadkiem kosztów skutkowało ograniczonym wzrostem skali wołowiny o 6,29%.

Silne odbicie cen trzody chlewnej w połączeniu ze spadkiem kosztów pasz powoduje historyczne ożywienie w sektorze trzody chlewnej. W przypadku loch odnotowano najwyższą skalę w ciągu ostatnich 20 lat i wyniosła 485 euro/lochę. W przypadku tuczników porozumienie zostało odrzucone na poziomie 20 euro za tucznika. Ze względu na wzrost kosztów pracy i trudne warunki zbiorów dla wielu upraw, maksymalna kwota odliczenia za prace kontraktowe została zwiększona o 10% do 640 euro za ha. W wyniku porozumień zawartych z organami podatkowymi w celu uwzględnienia w większym stopniu rosnącej specjalizacji i różnorodności w ramach sektorów w wagach, do podstawowej skali dla mleka, trzody chlewnej i ziemniaków należy dodać dodatek progresywny. Termin składania wniosków ustalono na 15 stycznia 2025 r.

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Pan Grzegorz Jedamski, nie ustaje w swej walce o równe traktowanie rolników emer...

Żniwa 2024 – Złe perspektywy dla zbóż, stabilne dla nasion oleistych i pozytywne...

Z najnowszego badania zrealizowanego na zlecenie Koalicji Dbamy o wodę w związku...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę