Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Bayer dla rolnictwa zrównoważonego w sezonie 2023

20 stycznia 2023
Bayer dla rolnictwa zrównoważonego w sezonie 2023

Stawiając na rozwój rolnictwa zrównoważonego, Bayer prezentuje nowości w ofercie środków ochrony roślin, odmian cebuli Seminis oraz platformy cyfrowej FieldView.
W nasiona kukurydzy rolnicy mogą od 2023 roku zaopatrywać się w e-sklepie.
Rusza również nowa odsłona Akcji „Grunt to Zrównoważenie” pod hasłem Oszczędności!.

„2023 rok to dla polskiego rolnictwa szereg wyzwań związanych z postępującymi zmianami w przepisach europejskich, nową WPR, wzrostem cen środków produkcji czy inflacją. Dziś – nawet bardziej niż w przeszłości – rolnicy muszą produkować więcej zużywając mniej. W Bayer wierzymy, że transformacja w stronę rolnictwa zrównoważonego jest odpowiedzią na te wyzwania i w tym kierunku wspieramy rolników. Dostarczamy nowe odmiany roślin, nowoczesne rozwiązania w ochronie roślin, wspierane przez rozwiązania cyfrowe, które pozwalają zoptymalizować nakłady finansowe, zapewniając zysk ekonomiczny gospodarstwa” – mówi Antoine Bernet, szef Crop Science w Bayer na Polskę, Kraje Bałtyckie, Czechy i Słowację.

Kontrola nad szkodnikami w rzepaku odzyskana dzięki Sivanto® Energy

Już na wiosnę 2023 firma Bayer wprowadza nowy insektycyd do ochrony rzepaku przed szkodnikami.
Sivanto Energy zawiera dwie substancje czynne o różnym mechanizmie działania:

• flupyradifuron (grupa IRAC 4D) - innowacyjną substancję aktywną, która po raz pierwszy została zastosowana do nalistnej ochrony upraw polowych, oraz

• deltametrynę (grupa IRAC 3A).

Rejestracja dotyczy rzepaku ozimego i jarego, a zwalczane szkodniki to chowacz czterozębny i brukwiaczek, słodyszek rzepakowy oraz szkodniki łuszczynowe: chowacz podobnik i pryszczarek kapustnik.

Sivanto Energy przez lata może być najlepszym partnerem rolnika w ochronie rzepaku przed szkodnikami. Szczegółowy opis preparatu na www.agro.bayer.com.pl

Ekonomiczna ochrona fungicydowa zbóż

Na najbliższy sezon wiosenny firma Bayer przygotowała dwa nowe fungicydy, które pomogą plantatorom zbóż uzyskać zdrowy i wysoki plon. Produkty wyróżniają się wysoką elastycznością dawki oraz wysoką skutecznością.

DELARO FORTE to następca dobrze znanego Delaro 325 SC. Nowy produkt otrzymał dodatkową substancję aktywną, spiroksaminę, zwalczającą interwencyjnie mączniaka prawdziwego.
Nowy trzyskładnikowy preparat o wzajemnie uzupełniających się substancjach protiokonazol 93,3 g/l, trifloksystrobina 80 g/l i spiroksamina 107 g/l wykazuje silny efekt synergii działania, co zapewnia odpowiednie rezultaty bez konieczności wykonywania mieszanin z innymi preparatami.

W ekonomicznym programie ochrony firmy Bayer poleca się go do pierwszego zabiegu T1, w którym skutecznie zabezpieczy przed łamliwością podstawy źdźbła, mączniakiem prawdziwym oraz septoriozami.

CAYUNIS zapewni skuteczną ochronę liści w drugim zabiegu. Jest to preparat o szerokim zakresie stosowania zawierający również trzy składniki: biksafen 75 g/l, trifloksystrobinę 100 g/l i spiroksaminę 150 g/l.

Skutecznie przed chwastami

MATENO DUO to nowy herbicyd oparty na 2 substancjach czynnych: dobrze znanym diflufenikanie oraz nowej substancji w ochronie zbóż: aklonifenie.

Mechanizm działania aklonifenu polega na blokowaniu syntezy plastochinonu, w związku z czym zakłócany jest proces fotosyntezy w roślinie. To jedyna na rynku substancja o tym mechanizmie działania, dlatego też z jej udziałem można zwalczać chwasty, które uodporniły się – p.. na inhibitory ALS czy inhibitory ACCazy. To czyni Mateno Duo skutecznym narzędziem w rękach rolnika zarówno w profilaktyce, jak i zwalczaniu już powstałych biotypów chwastów odpornych.

Nowe odmiany cebuli Seminis

Marka Seminis prezentuje trzy nowe odmiany cebuli w różnych typach oraz o szerokiej możliwości zastosowania do potrzeb uprawowych i sprzedażowych:

1. Saddleback – mieszaniec w typie amerykańskim, który łączy wczesność, pozwalającą na szybką sprzedaż gotowego produktu już w sierpniu, oraz bardzo dobrej jakości łuskę handlową jak na taki typ cebuli, dzięki czemu możliwe jest przechowywanie tej odmiany do marca.

2. Lovito (SVDN1416) to krzyżówka rijnsburgera oraz typu amerykańskiego: bardzo wczesna odmiana z przeznaczeniem na obieranie lub sprzedaż na świeży rynek, którą jednocześnie można przechowywać do końca lutego.

3. Tucannon to nowość w typie hiszpańskim, która charakteryzuje się wysokim plonem i dużymi zgrubieniami, co jest bardzo istotne w produkcji cebuli na obieranie. Jej wczesność pozwala na szybszy zbiór, a wysoka zdrowotność szczypioru jest bardzo poszukiwana przez producentów.

 E-sklep dla kukurydzy i korzyści z programu lojalnościowego Kometa

Celem Bayer jest ułatwienie dostępu rolnikom do portfolio produktów. W gorącym sezonie sprzedaży nasion kukurydzy uruchomiliśmy sklep internetowy, w którym rolnicy mogą bezpośrednio w firmie Bayer zaopatrzyć się w nasiona kukurydzy DEKALB.

To pierwsza taka platforma firmy Bayer w Europie. Kolejnym krokiem rozwoju platformy będzie możliwość zakupu nasion rzepaku DEKALB.
Program Lojalnościowy Kometa jest kolejnym elementem szerokiego wachlarza rozwiązań cyfrowych, które Bayer oferuje współpracującym gospodarstwom. Korzystanie z Programu będzie jeszcze wygodniejsze w 2023 roku dzięki aplikacji mobilnej, którą wkrótce uruchomimy.

FieldView – dane stają się plonem

Kontynuujemy mocny rozwój platformy cyfrowej FieldView w Polsce, która pozwala rolnikom na optymalizację kosztów i maksymalizację plonów w duchu rolnictwa zrównoważonego, dzięki takimi funkcjom, jak np. zmienna norma wysiewu, zmienne nawożenie, automatyczna rejestracja danych, mapy zdrowotności czy analiza danych. Już drugi sezon oferujemy zestaw FieldView Yield Kit do mapowania plonu, który można zamontować praktycznie na dowolnym kombajnie, bez względu na rok jego produkcji, markę oraz model. Bardzo cieszy nas dynamicznie rosnąca liczba użytkowników FieldView Plus w Polsce.

Edukacja pod hasłem oszczędności

Akcja „Grunt to Zrównoważenie” rusza w 2023 pod hasłem OSZCZĘDNOŚCI. Wzrost cen środków produkcji wymusza na rolnikach wzmożoną walkę o rentowość, dlatego w naszej kampanii będziemy mówić praktycznie o:

• błędach w uprawie poszczególnych roślin, które prowadzą do strat finansowych i o tym, jak ich uniknąć

• oraz o innowacjach technologicznych, które pozwolą zwiększyć rentowność produkcji.

Miejscem, w którym będziemy kontynuować naszą działalność edukacyjną, jest gospodarstwo w Kaszewach, należące do programu Bayer Forward Farming. Planujemy docierać do osób nie związanych z rolnictwem, tak aby na „żywym przykładzie” zobaczyli, jak w praktyce wygląda rolnictwo zrównoważone.
W tym roku zamierzamy również mówić więcej o zwalczaniu chwastów odpornych w kukurydzy i buraku cukrowym, na bazie naszych doświadczeń polowych. Nasze działania przeciwko uodpornianiu chwastów nie kończą się na edukacji – dajemy rolnikom narzędzie do radzenia sobie z chwastami odpornymi w zbożach w postaci wspomnianego już herbicydu Mateno Duo.

***
O firmie Bayer
Firma Bayer to międzynarodowe przedsiębiorstwo, którego działalność skupia się na obszarach nauk Life Sciences, jakimi są ochrona zdrowia i produkcja żywności. Jej produkty i usługi mają na celu przyniesienie korzyści ludziom i planecie poprzez wspieranie wysiłków zmierzających do przezwyciężenia głównych wyzwań związanych z rosnącą i starzejącą się populacją globalną. Bayer angażuje się w zrównoważony rozwój i wywieranie pozytywnego wpływu poprzez swoją działalność. Jednocześnie Grupa dąży do poprawy rentowności i tworzenia wartości poprzez innowacje i wzrost. Marka Bayer oznacza zaufanie, niezawodność i jakość na całym świecie. W roku podatkowym 2021 Grupa zatrudniała około 100 000 osób, a wartość jej sprzedaży wyniosła 44,1 mld euro. Wydatki na badania i rozwój - przed uwzględnieniem pozycji nadzwyczajnych - wyniosły 5,3 mld euro. Więcej informacji na stronie internetowej www.bayer.com.

źródło: BAYER-komunikat prasowy fot. BAYER


POWIĄZANE

Kupowanie żywności ekologicznej deklaruje aż 81,9 proc. respondentów. Mimo to, t...

SW Research przeprowadził sondaż dla „Rzeczpospolitej w którym większość Polaków...

Tylko do 3 października o wsparcie mogą się ubiegać organizacje i grupy producen...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę