aaa_TSW_2023
CTR_2023

Beatyfikacja Rodziny Ulmów

11 września 2023
Beatyfikacja Rodziny Ulmów
Grzegorz Jakubowski/KPRP

foto:Grzegorz Jakubowski/KPRP

W Markowej na Podkarpaciu odbyła się msza beatyfikacyjna Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci. Nabożeństwu przewodniczył wysłannik Papieża, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro. W Eucharystii uczestniczyli Prezydent Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą i przedstawiciele władz państwowych- czytamy na stronie Kancelarii Prezydenta RP.

Na uroczystościach obecni są także Ministrowie w KPRP: Grażyna Ignaczak–Bandych, Piotr Ćwik, Wojciech Kolarski i Andrzej Dera.

WYSTĄPIENIE PREZYDENTA RP>>

Prezydent Andrzej Duda wyraził wdzięczność Papieżowi Franciszkowi za włączenie polskiej Rodziny Ulmów w poczet błogosławionych Kościoła katolickiego.

– Chcę podziękować w imieniu państwa, bo ta dzisiejsza uroczystość ma głęboki wymiar duchowy związany z naszymi przekonaniami religijnymi, naszą wiarą, naszymi zobowiązaniami z tej wiary wynikającymi, ale ma także ogromnie ważny wymiar państwowy z punktu widzenia podkreślenia w sposób dobitny, instytucjonalny prawdy historycznej o czasach niemieckiej, hitlerowskiej okupacji polskich ziem w czasie II wojny światowej, o ówczesnym zbrodniczym niemieckim prawodawstwie na tej ziemi, które to prawodawstwo było podstawową przyczyną tej tragedii i tej straszliwej zbrodni, jaka została popełniania na polskiej rodzinie – podkreślał Prezydent RP.

Jak mówił Prezydent, „można zadać pytanie, jak to się stało, że za pomoc Żydom zginęła cała polska rodzina”.

– Na tej ziemi od tysiąca lat mieszkali Polacy razem z Żydami. Przy różnych wichrach historii, przy różnych zdarzeniach. Oba te narody także w ramach wielkiej Rzeczypospolitej wielu narodów trwały i współżyły ze sobą, rozwijając swoje kultury, które bardzo często splatały się i stanowią dzisiaj element naszej kultury polskiej – mówił Andrzej Duda.

Wskazał, że dopiero II wojna światowa doprowadziła do katastrofy i przerwania tego porządku, ponieważ „Niemcy postanowili unicestwić naród żydowski i zabić wszystkich Żydów mieszkających na terenie Rzeczypospolitej, którą okupowali”.

– Wielu Polaków udzielało pomocy swoim żydowskim sąsiadom. Ta kara śmierci, nie tylko dla pomagających, dla całych rodzin, miała służyć odstraszeniu, miała zasiać grozę. To w ramach tego zbrodniczego prawodawstwa zginęła cała Rodzina Ulmów – powiedział Prezydent.

Wyniesienie na ołtarze Rodziny Ulmów to pierwsza w historii beatyfikacja rodziny.

W tym niezwykłym akcie beatyfikacji całej rodziny następuje potwierdzenie wyjątkowości i świętości rodziny jako jednostki a zarazem komórki społecznej, która jest razem, stanowi jedno; która współdecyduje o swoim losie i o tym, jaka jest – podkreślił Andrzej Duda.


Wspomnienie liturgiczne Rodziny Ulmów, decyzją Papieża, będzie obchodzone co roku 7 lipca.

Prezydent z Małżonką udali się z Markowej na Cmentarz Wojenny Ofiar Hitleryzmu 1939–1945 w Jagielle–Niechciałkach, gdzie odbyło się spotkanie modlitewne. Przed Pomnikiem Pamięci Żydów Obywateli II Rzeczypospolitej, zamordowanych w Markowej w latach 1942–1944 Para Prezydencka złożyła biało–czerwoną wiązankę.

Na nekropolii usytuowanej w lesie w Jagielle–Niechciałkach, w 279 mogiłach zbiorowych i 10 indywidualnych spoczywają 5672 ofiary, w tym 131 osób zidentyfikowanych. Spoczywają tu m.in. Żydzi z rodziny Didnerów, Goldmanów i Grünfeldów, zabici wraz z rodziną Ulmów.


oprac, e-mk, ppr.plna podst źródło: www.prezydent.pl


POWIĄZANE

Sytuacja hodowli trzody chlewnej od wielu lat jest trudna, spadek popytu w Europ...

Od nowych technologii po zatrudnienie pracownika. Kongres TSW poruszy palące tem...

Okres jesienno-zimowy to tradycyjnie czas analiz, podsumowań oraz podejmowania d...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę