Ptak_Waw_CTR_2024
Zielony Ład_podpisy

Benzyna, diesel- od października pierwsze obniżki cen

27 listopada 2023
Benzyna, diesel- od października pierwsze obniżki cen

W zeszłym tygodniu ceny paliw na polskich stacjach odnotowały pierwszą obniżkę od połowy października. Tankujący mogą się cieszyć, bowiem wizja niższych cen jeszcze się nie kończy.

Ropa w ostatnich dniach zachowywała się bardzo chwiejnie – przeskakując to poniżej, to powyżej 80-dolarowego poziomu. Aktualnie surowcowi ciążą słabe wyniki głównych gospodarek globu, a brak optymistycznej perspektywy w tej sferze sugeruje możliwość dalszych obniżek, także na krajowych stacjach.

 

Rafinerie lekko korygują cenniki

e-petrol - cena hurt_rafinerie 
 
W porównaniu z ubiegłą sobotą hurtowe cenniki paliw na polskim rynku odnotowały spadki dla benzyn i oleju opałowego. Benzyna 98-oktanowa kosztuje dzisiaj 5113 zł/m sześc., czyli o 106 zł mniej niż w poprzedni weekend. Bieżąca średnia dla Pb95 to 4807 zł/m sześc. - czyli o ponad 79 zł mniej w analogicznym okresie. Olej opałowy z kolei potaniał o ponad 55 zł do poziomu 4354 zł/m sześc. Jedynie paliwo dieslowskie nieznacznie podrożało w omawianym okresie i kosztuje dzisiaj 5211 zł/m sześc., a więc o 36 zł więcej w stosunku do cenników z końcówki zeszłego tygodnia.

Stacje z niższymi cenami

benzyna, diesel, ceny paliw stacje benzynowe


Na przełomie listopada i grudnia zmiany spadkowe będą dotyczyć wszystkich typów paliw. Według  naszej najnowszej analizy, na okres między 27 listopada i 3 grudnia 2023 spodziewamy się, że ceny Pb98 ulokują się w przedziale 6,89-7,04 zł/l na większości stacji. W przypadku benzyny Pb95 zakres będzie wynosić 6,37-6,49 zł/l. Dla diesla spodziewamy się widełek cenowych między 6,58 i 6,70 zł/l. Zmiana spadkowa może zaznaczyć się także w cenach autogazu i będzie on kosztował 3,01-3,10 zł/l.
 
benzyna, diesel, ceny paliw stacje benzynowe prognoza
 
 


Co zrobi OPEC+?


Odbicie na rynku naftowym w Londynie w ostatnich dniach wyhamowało. Dynamiczne wzrosty zapoczątkowane w ubiegły piątek zostały zatrzymane, ale notowania surowca utrzymują się ponad poziomem 80 dolarów. W mijającym tygodniu najwięcej za baryłkę ropy Brent płacono w poniedziałek, kiedy jej cena wyniosła nawet 82,94 USD. Najtańsza ropa w Londynie była w środę, kiedy po chwilowym załamaniu jej notowania znalazły się poniżej 79 dolarów. Dzisiaj przed południem cena surowca waha się w okolicach poziomu 81,50 USD/bbl.
 
Decydujący wpływ na zachowanie cen ropy w ostatnich dniach mają spekulacje na temat zbliżającego się posiedzenia OPEC+. Pierwotnie było ono zaplanowane na ten weekend i w obliczu notowanego w połowie listopada spadku cen surowca i pesymistycznych perspektyw wzrostu popytu na paliwa w najbliższych miesiącach, część inwestorów oceniała, że producencka grupa może zdecydować się na pogłębienie cięć wydobycia. Gra pod taki scenariusz przyniosła wyraźne wzrosty na giełdach naftowych z lokalnymi szczytami notowań na początku tygodnia.
 
W środę pojawiła się jednak informacja, że spotkanie zostało przesunięte na koniec listopada, a media donosiły o różnicy zdań w ramach grupy producenckiej. To spowodowało szybką przecenę na rynku ropy, która w pierwszym momencie sprowadziła notowania surowca poniżej 80 dolarów. Część strat została jednak odrobiona i przed weekendem, w oczekiwaniu na efekty spotkania OPEC+, baryłka ropy Brent kosztuje ponad 81 dolarów.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl
 

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 27 listopada – 3 grudnia 2023:
 
Wtorek
•    USA – indeks zaufania konsumentów Conference Board
 
Środa
•    Niemcy – inflacja konsumencka
•    USA – PKB
•    USA – Beżowa Księga
 
Czwartek
•    Japonia – produkcja przemysłowa
•    Chiny – indeks PMI dla przemysłu
•    Polska – inflacja konsumencka
•    Polska – PKB
•    Strefa euro – inflacja konsumencka
•    USA – wydatki i dochody Amerykanów
•    spotkanie OPEC+
 
Piątek
•    Chiny – indeks PMI dla przemysłu
•    Polska – indeks PMI dla przemysłu
•    Niemcy – indeks PMI dla przemysłu
•    USA – indeks ISM dla przemysłu 

oprac, e-mk ppr.pl


POWIĄZANE

iTPS, czyli Instalacja zintegrowanego systemu (Integrated Total Packaging Soluti...

Obecne na polskim rynku i sprzedawane również w polskich internetowych sklepach ...

EIT Food, Foodvalley i Food Innovation Hub Europe uruchamiają swoją pierwszą ini...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę