aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Benzyna, diesel - stabilna cena paliw na stacjach benzynowych

9 października 2023
Benzyna, diesel - stabilna cena paliw na stacjach benzynowych
Początek października przynosi odwrócenie spadkowej tendencji na stacjach paliw. W mijającym tygodniu podrożał olej napędowy oraz autogaz i tylko 95-oktanowa benzyna obroniła ubiegłotygodniowe poziomy cen. Na świecie w ostatnich dniach ropa i paliwa wyraźnie tanieją, ale w Polsce po tej przecenie na razie nie ma śladu.

Paliwa w tegorocznej kampanii wyborczej są wyjątkowo gorącym tematem, a na jej finiszu, po serii doniesień o licznych awariach dystrybutorów na stacjach, dyskusja nie dotyczy już nawet ich cen, a dostępności dla kierowców.
 
W rafineriach bez zmian
e-petrol - cena hurt_rafinerie 
 
Od połowy września w oficjalnych cennikach krajowych producentów paliw obserwujemy wyjątkową stabilizację notowań. Aktualnie metr sześcienny benzyny bezołowiowej 95 jest w rafineriach wyceniany średnio na 4749,00 zł. Diesel kosztuje dzisiaj 4768,40 zł/metr sześcienny. To odpowiednio 4 złote i dwa złote więcej niż ceny z końca września.
 
Hurtowy rynek paliw w Polsce w ostatnich dniach zupełnie ignoruje mocną przecenę z giełd w Europie, gdzie notowania ropy naftowej na przestrzeni tygodnia spadły o około 10 proc. a w przypadku oleju napędowego przecena była blisko 15-procentowa.
 
Cena diesla znów powyżej sześciu złotych

benzyna, diesel, ceny paliw stacje benzynowe

Tylko przez tydzień średnia cena oleju napędowego utrzymała się na stacjach poniżej sześciu złotych. Na początku października tankowanie diesla podrożało o 3 grosze i litr paliwa kosztuje 6,02 zł. Dwugroszową podwyżkę zanotowaliśmy w przypadku autogazu, który jest na stacjach wyceniany średnio na 2,99 zł/l. Przed wzrostem cen obroniła się jedynie 95-oktanowa benzyna, który utrzymała poziom sprzed tygodnia i nadal kosztuje średnio 5,99 zł/l.
 
Prognoza detalicznych cen paliw przygotowana przez e-petrol.pl na nadchodzący tydzień zakłada stabilizację kosztów tankowania, za wyjątkiem drożejącego autogazu.
 
benzyna, diesel, ceny paliw stacje benzynowe prognoza
 
Przewidywane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 5,94-6,06 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla diesla 5,95-6,09 zł/l, a dla LPG 2,98-3,12 zł/l.


Surowiec poniżej 90 USD
 
Do spadku cen w ostatnich dniach przyczyniały się przede wszystkim dane o popycie w USA. Zapasy benzyn wzrosły aż o 6,5 mln baryłek, zaś obniżce uległa ilość tego paliwa dostarczonego na rynek, która wyniosła jedynie 8 mln baryłek dziennie, co oznacza najniższy poziom odnotowany w tym roku. Z kolei analitycy JP Morgan stwierdzili, że sezonowy popyt na paliwo w USA jest na najniższym poziomie od 22 lat. Takie wiadomości przyczyniały się do wyraźnych przecen na rynku,
 
Wyczekiwaną wiadomością w tym tygodniu była decyzja Wspólnego Ministerialnego Komitetu Monitorującego grupy OPEC+ odnośnie dalszych zaleceń co do poziomu produkcji grupy. Zgodnie z przewidywaniami polityka OPEC+ nie uległa zmianie, a Arabia Saudyjska będzie kontynuować zmniejszanie wydobycia ropy naftowej w listopadzie i grudniu o dodatkowy 1 milion baryłek dziennie. Rosja zaś będzie nadal ograniczać eksport ropy o 300 tys. baryłek dziennie do końca roku. Przy okazji ustalania poziomów produkcji prze OPEC sekretarz generalny organizacji Haitham Al-Ghais stwierdził, że w jego ocenie tempo wzrostu popytu na ropę utrzyma się na poziomie 2,3 mln baryłek dziennie przez najbliższe dwa lata. 
 
Coraz bliższa rozstrzygnięcia jest natomiast kwestia przywrócenia do użytku ropociągu Kirkuk-Ceyhan, który mógłby codziennie dostarczać na rynek międzynarodowy około pół miliona baryłek ropy. Taką możliwość zapowiedział Minister Energii i Zasobów Naturalnych Turcji Alparslan Bayraktar na Międzynarodowej Konferencji Naftowo-Gazowej ADIPEC 2023 w Abu Zabi. Strona iracka uznaje jednak, że to mało prawdopodobne z uwagi na nierozwiązane konflikty finansowe między Bagdadem, Ankarą i autonomistami kurdyjskimi.
 
Oprac. Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 9-15 października 2023:

Poniedziałek
  • Niemcy - produkcja przemysłowa
Środa
  • USA - inflacja producencka
  • Niemcy - inflacja konsumencka
  • USA - przesunięta tygodniowa zmiana zapasów paliw wg API
Czwartek
  • Wielka Brytania - produkcja przemysłowa
  • USA - inflacja konsumencka
  • USA -   przesunięta tygodniowa zmiana zapasów paliw
Piątek
  • Chiny - bilans handlu zagranicznego
  • Strefa Euro - produkcja przemysłowa

oprac e-mk ppr.pl na podst źródło- e-petrol.pl


POWIĄZANE

Przywódcy państw członkowskich nie doszli wczoraj do porozumienia w sprawie obsa...

Jak wynika z danych przekazanych przez GIP PIP, w I kw. 2024 r. wpłynęło 255 ska...

Nvidia wyprzedza Apple i Microsoft pod względem kapitalizacji rynkowej, stając s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę