aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Berry Fest 2023 – oczami ekspertów

11 października 2022
Berry Fest 2023 – oczami ekspertów

W ramach projektu „Czas na polskie superowoce!” zorganizowano Berry Fest - przegląd alkoholi z owoców jagodowych. Konkurs zdynamizował integrację producentów. Jurorzy byli pod wrażeniem poziomu prezentowanych produktów i zgodni, że wina owocowe i nalewki są częścią wizerunku branży i polskiej sztuki kulinarnej. Prezentujemy opinie Katarzyny Puk – sommeliera i sędziego w konkursach winiarskich, Zbigniewa Kmiecia – eksperta ds. rolnictwa i produkcji spożywczej Związku Przedsiębiorców i Pracodawców RP oraz Mikołaja Reya – eksperta kulinarnego i entuzjasty wszystkiego co polskie. Wszyscy byli jurorami zakończonego niedawno festiwalu Berry Fest 2023.

Kogo przyciągnął Berry Fest?

- Spotkało się kilkadziesiąt osób, które są na różnym poziomie i w różny sposób zaangażowani są w produkcję, sprzedaż i promocję owoców jagodowych. Spotkały się osoby, które uważają, że owoce jagodowe mogą służyć do produkcji dobrych alkoholi i mogą dać przyjemność. Co więcej, spotkały się osoby, które uważają, że alkohole na bazie owoców jagodowych mogą odnieść sukces rynkowy i mogą przynieść dobrobyt ich producentom. Ale przede wszystkim mogą być elementem wizerunku polskiej sztuki kulinarnej, polskiego produktu regionalnego, polskiego produktu spożywczego, polskiego rolnictwa i jagodowego sadownictwa - mówi Zbigniew Kmieć, ekspert ds. rolnictwa i produkcji spożywczej Związku Przedsiębiorców i Pracodawców RP.

 

 


Są to działania pionierskie. Tu się jeszcze wszyscy wszystkiego uczymy. Owoce jagodowe przez setki lat były w głównym nurcie tego co się w Polsce uprawia i z czego się produkuje alkohol. Mam nadzieję, że zaczynają wracać w wielki stylu - dodaje Zbigniew Kmieć, juror Berry Fest 2023.

- To spotkanie było premierowe i unikatowe. Połączyli się producenci znakomitej żywności, plantatorzy polskich superowoców, z ludźmi, którzy z tych genialnych produktów tworzą alkohole. Mamy tu polską tradycję, gościnność, która jest wizytówką Polski. To wszystko jest za mało promowane. Dlatego tak cenna jest energia i know how, które Berry Fest połączył. Mamy potencjał, kierunek i chęć dążenia do lepszego jutra. Tak się buduje silną branżę - mówi Mikołaj Rey, ekspert kulinarny, smakosz, entuzjasta wyzwań gastronomicznych i sukcesów polskich producentów.

- Kluczowe znaczenie ma walor integracyjny. Produkty oparte na owocach jagodowych, w ogóle polskie wino owocowe i nalewki, traktowane są nieco stereotypowo. To jest segment rynku, który należałoby odczarować. Osobami, które mogą to zrobić jesteśmy my, branża HoReCa, branżę sommelierska. Jesteście na początku drogi, która polega na odnalezieniu swojej własnej tożsamości, dążeniu do ciągłej poprawy jakości produktu i wspólnej promocji – mówi Katarzyna Puk, juror Berry Fest 2023.

- Zarówno impreza, jak i ta wspaniała atmosfera integracji jest bardzo ważna w procesie odbudowy tradycji win owocowych w Polsce. Bardzo dziękujemy organizatorom i uczestnikom, mamy nadzieję na następne edycje Berry Fest w kolejnych latach - mówią Beata Iwańczyk i Marcin Bańcerowski, twórcy matki DiWine, zdobywcy złotego medalu i Grand Prix Berry Fest BEST 2023 za półwytrawne wino z czerwonej porzeczki.

Pierwszy przegląd przyciągnął producentów 28 win owocowych, nalewek i destylatów. Wszyscy producenci mówili o silnym trendzie wzrostowym dla wina i prawdziwym renesansie nalewek.

Pełna lista laureatów i opinie uczestników na PolskieSuperowoce.pl / BerryFest

***

Realizacja projektu Berry Fest jest częścią kampanii "Czas na polskie superowoce!". Jest on finansowany z Funduszu Promocji owoców i Warzyw. Projekt jest realizowany pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw


POWIĄZANE

4 czerwca o godzinie 12:00 w Brukseli odbędzie się protest europejskich rolników...

Jak informuje KOWR,  Celem programu jest nawiązanie współpracy między amerykańsk...

[DANE Z CEIDG] Zakładanie firm na lekkim minusie. Za to wznawianie działalności ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę