aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Bezpieczny chodnik zimą

29 stycznia 2021
Bezpieczny chodnik zimą

Zima odzwyczaiła nas od śniegu i odśnieżania, a tymczasem w tym roku nie skąpi śnieżnych opadów, które w kilku rejonach Polski poważnie utrudniają mieszkańcom bezpieczne poruszanie się po drogach. W takich zimowych warunkach odśnieżanie jest koniecznością, a w przypadku odśnieżania chodników bezpośrednio przylegających do posesji – także obowiązkiem określonym w ustawie o prawie budowlanym oraz utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Tegoroczna zima prawdopodobnie jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa i być może jeszcze w lutym odśnieżanie będzie konieczne. Dlatego warto pamiętać o systematycznym odśnieżaniu, by nie dopuścić do powstania trudnej do usunięcia zamarzniętej warstwy śniegu czy skorupy lodu. Przy regularnym usuwaniu śniegu, wraz z prawidłowo dobranym sprzętem, możemy mieć pewność, że praca ta będzie wykonana dobrze, szybko i bez większego wysiłku. Podczas odśnieżania warto też pamiętać o kilku zasadach, które ułatwią i usprawnią odśnieżanie.

Zasady efektywnego odśnieżania

 • Nie odkładaj odśnieżania na później – dzięki regularnemu odśnieżaniu nie dopuszczamy do powstania skorupy lodu, którą trudno jest potem usunąć mechanicznie.

 • Dobierz narzędzie odpowiednie do warunków, a w przypadku zastosowania odśnieżarki - do odśnieżania kostki brukowej i asfaltu warto zastosować maszyny wyposażone w gumowe łopaty wirnika lub regulację wysokości zbieraka. Do ciężkich warunków zimowych i terenu o nierównym ukształtowaniu należy wybrać odśnieżarkę na gąsienicach.

 • Przed użyciem odśnieżarki zaplanuj kierunek i odległość wyrzutu śniegu – odpowiednie ustawienie kierunku i odległości wyrzutu śniegu usprawni i ułatwi pracę. Ważne jest, by nie torować sobie przestrzeni i nie przerzucać kilkukrotnie tworzących się zasp. Należy też upewnić się, że podczas odśnieżania nie stwarza się zagrożenia dla przechodniów ani pojazdów.

 • Zaplanuj miejsca gromadzenia śniegu, by nie utrudniać ruchu pieszym ani pojazdom, nie ograniczać widoczności kierowcom, nie tamować odpływu wody do studzienek kanalizacyjnych. Warto unikać też gromadzenia śniegu na obszarach porośniętych trawą i innymi roślinami, ponieważ zalegający na nich śnieg hamuje dopływ powietrza i może wywołać powstanie chorób grzybowych.

 • Przed uruchomieniem maszyny należy sprawdzić czy pod osłoną ślimaka i w wyrzutniku nie ma zalegającego śniegu lub lodu.

  • Nie stosuj odśnieżarki do usuwania śniegu z żużlowej lub kamienistej drogi, gdyż zbierający śnieg ślimak może pochwycić kamienie i wyrzucić je wraz z usuwanym śniegiem, zagrażając obecnym w pobliżu osobom.Jak trafnie wybrać odśnieżarkę?

Maszyna do ośnieżania może znacząco ułatwić nam zimową codzienność, ale kluczem do tego jest odpowiedni dobór maszyny. Warto zatem najpierw podsumować swoje potrzeby i oczekiwania, styl życia czy plan pracy w przypadku osób zajmujących się odśnieżaniem zawodowo, np. ile czasu możemy na to poświęcić, czy będziemy odśnieżać często i dokładnie czy raczej nieregularnie. Ważnym kryterium jest także wielkość i ukształtowanie powierzchni oraz warunki klimatyczne. Drugim kluczowym czynnikiem sprawnego odśnieżania jest właściwy dobór maszyny, dostosowany do potrzeb i warunków.
Odśnieżanie zazwyczaj wykonuje się wcześnie rano, często – także wieczorem. Dlatego też najlepszym i najbardziej skutecznym sposobem na usunięcie śniegu jest odśnieżarka wyposażona w cichy i przyjazny dla otoczenia silnik spalinowy. Odśnieżarka powinna także być wydajna, niezawodna przez wiele sezonów, łatwa w obsłudze, kierowaniu i serwisowaniu, a przede wszystkim dostosowana do warunków pracy: wielkości i rodzaju powierzchni, ukształtowania terenu, miejsca gromadzenia śniegu, intensywności i częstotliwości odśnieżania, czasu przeznaczonego na usuwanie śniegu.

Kryteria, które warto uwzględnić podczas wyboru odśnieżarki:

 • wielkość powierzchni - pod tym kątem należy dobierać szerokość roboczą zbieraka, wydajność maszyny i odległość wyrzutu śniegu. Im większy teren, tym większą moc silnika powinna mieć odśnieżarka.

 • ukształtowanie terenu i rodzaj nawierzchni - do odśnieżania równych powierzchni zalecane są maszyny z kołowym układem jezdnym, natomiast do nierównych i pochyłych powierzchni - na gąsienicach. Do nawierzchni z kostką brukową i porośniętych roślinnością warto zastosować maszyny wyposażone w gumowe łopaty wirnika, na przykład Honda HS 650 z kołowym układem jezdnym o szerokości roboczej 52 cm. Maszyna służy do szybkiego i dokładnego odśnieżania posesji, strefy wokół domu, chodników i podjazdów. Gumowe nakładki wirnika zapewniają dokładne usuwanie śniegu oraz chronią nawierzchnię przed ewentualnym mechanicznym uszkodzeniem. Ta kompaktowa odśnieżarka niewielkich rozmiarów jest też wykorzystywana do odśnieżania tarasów.

Do powierzchni o średniej i dużej wielkości oraz do intensywnego i szybkiego odśnieżania rekomendowane są profesjonalne, ekologiczne maszyny gąsienicowe z napędem hybrydowym, np. odśnieżarki hybrydowe HSS 1380i ETD, HSM 1380i ETD, HSM1390I ETDR, wyposażone w zbieraki o szerokości od 80 do 92 cm. Zastosowany w nich niezależny system napędu elektrycznego na każdą z gąsienic zapewnia zawracanie maszyny w miejscu.

 • moc silnika - moc silnika definiuje wydajność i niezawodność maszyny, efektywność i szybkość odśnieżania. Im większy teren chcemy odśnieżać w jak najkrótszym czasie, tym większa powinna być moc silnika. Do regularnego odśnieżania niewielkiego terenu można wybrać maszynę spalinową z silnikiem o mocy 4,6 - 4,8KM, do nieregularnego i szybkiego odśnieżania powierzchni o średniej wielkości - 4,8 – 8,6KM, a do szybkiego usuwania grubych warstw śniegu i pracy w bardzo trudnych warunkach – warto wybrać odśnieżarkę z napędem hybrydowym z silnikami o mocy 9,5 - 13KM.

 • wydajność - ilość śniegu, którą maszyna może usunąć w godzinę pozwala ocenić tempo odśnieżania w korelacji do wielkości terenu. Im większa wydajność silnika, tym krótszy będzie czas odśnieżania. Na przykład uniwersalna odśnieżarka HS 650 E odśnieża do 33T/h, zaś wspomniane maszyny hybrydowe do 60- 83 T/h.

 • regulacja wyrzutu śniegu – regulacja kierunku i odległość wyrzutu usprawniają organizację pracy, dlatego warto oceniać te parametry w kontekście wielkości terenu. W przypadku uniwersalnej odśnieżarki HS 650 do odśnieżania niewielkich powierzchni i terenów wokół domu, odległość wyrzutu śniegu wynosi do 10 m.

 • jakość wirników - wirniki powinny sprawdzać się w trudnych zimowych temperaturach czyli mieć moc kruszenia zbitego, zmarzniętego śniegu oraz dużą moc wyrzutu śniegu przez komin. Wirniki mogą być gumowe co zabezpiecza brukowaną nawierzchnię lub metalowe. W większych maszynach stosowany jest układ dwóch współpracujących ze sobą wirników. Pierwszy większy wirnik, pracujący z mniejszą prędkością, kruszy śnieg i przesuwa go do drugiego, który obracając się z dużą prędkością wyrzuca śnieg.

 • układ jezdny - Odśnieżarki z kołowym układem jezdnym są przeznaczone do poruszania się po równych i płaskich powierzchniach. W przypadku nierówności i pochyłości terenu, bezpieczniejsze są maszyny z gąsienicowym układem jezdnym na gąsienicach, który zapewnia zdecydowanie lepszą przyczepność do podłoża.

 • pojemność zbiornika paliwa - wielkość zbiornika paliwa ma wpływ na czas i organizację pracy, a w konsekwencji na wygodę użytkownika maszyny – im zbiornik jest większy, tym dłużej maszyna pracuje na jednym zbiorniku. Najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest współdziałanie optymalnej pojemności zbiornika na paliwo z konstrukcją silnika umożliwiającą ekonomiczne zużycie paliwa. Przy ocenie czasu pracy na jednym zbiorniku należy uwzględnić rodzaj i stopień trudności odśnieżania jaką wykonuje dany typ maszyny. W przypadku HS 650 zapas paliwa zapewnia prawie 2h pracy, a w przypadku maszyn hybrydowych Honda - prawie 3h.

www.mojahonda.pl

 


Aries Power Equipment jest Generalnym Dystrybutorem Maszyn i Urządzeń HONDA w Polsce i od 1992 r. wprowadza na polski rynek szeroką gamę produktów HONDA – lidera światowej myśli technologicznej i marki znanej na świecie z wysokiej jakości produkowanych maszyn.

Od wielu lat HONDA znajduje się w światowej czołówce najlepszych marek. W rankingu „Best Global Brands 2019” (Najlepsze Marki Świata), Honda zajmuje 29. pozycję. Marka Honda jest również od lat doceniana za stosowanie rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Koncern stale pracuje nad innowacyjnymi rozwiązaniami problemów związanych ze zmianami klimatycznymi w celu zachowania czystego powietrza i efektywnego wykorzystywania zasobów. Koncern Honda, idąc z duchem potrzeb nowoczesnego świata, rozwija m. in. ekologiczną technikę w ogrodzie proponując nowe urządzenia bateryjne oraz przyjazne dla otoczenia, wyciszone urządzenia spalinowe o ponadnormatywnie obniżonym poziomie emisji spalin.

Aries Power Equipment od lat jest uznanym dostawcą najwyższej jakości produktów dla osób indywidualnych oraz instytucji publicznych i służb państwowych. Firma oferuje nowoczesne urządzenia HONDA do pielęgnacji ogrodów, jak rodzina inteligentnych robotów koszących Honda Miimo, wielozadaniowe kosiarki Super Komfort oraz IZY, kosiarki akumulatorowe IZYON, narzędzie wielofunkcyjne Honda Versatool do kompleksowej pielęgnacji zieleni, profesjonalny zestaw Multipro do pielęgnacji zieleni i utrzymania przestrzeni miejskich oraz silniki do maszyn, agregaty prądotwórcze, motopompy, odśnieżarki oraz karczownice do wysokich traw OREC i maszyny do zrębkowania GTS wyposażone w niezawodne silniki Honda. Aries Power Equipment dostarcza także produkty HONDA MARINE, tj. silniki zaburtowe i łodzie motorowe. Jako firma z kapitałem japońskim jest również wyłącznym dystrybutorem maszyn i urządzeń japońskich producentów Kubota, Mikasa, Daishin, Matsusaka i Airman. Oferta firmy jest dostępna w ponad 200 Autoryzowanych Punktach Dilerskich i Serwisowych w Polsce.

www.mojahonda.plBiuro prasowe Aries Power Equipment / Honda


POWIĄZANE

Pelniąacy obowiązki ministra polityki rolnej i żywności Ukrainy Taras Wysocki po...

Jako podało ministerstwo polityki agrarnej Ukrainy, producenci rolni aktywnie an...

15 maja Zarząd Morskiego Portu Gdańsk oficjalnie poinformował o odwołaniu przeta...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę