CTR_80917

BGŻ BNP Paribas: mrożone truskawki znacznie droższe niż przed rokiem

21 października 2016
BGŻ BNP Paribas: mrożone truskawki znacznie droższe niż przed rokiem
PAP / Wojciech Pacewicz

Mrożone truskawki na unijnym rynku są obecnie o 40 proc. droższe niż w ubiegłym roku. Na poziom cen tych owoców wpływa przede wszystkim ich niższa podaż w naszym kraju - informuje ekspert ds. analiz rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas Mariusz Dziwulski.

Według portalu Foodnews ceny mrożonych truskawek z Polski w połowie października br. wynosiły średnio 1,50 euro/kg i były o ok. 40 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W pierwszych dwóch tygodniach października ich cena wzrosła o 3,2 proc.

Na wyższy poziom cen mrożonych truskawek, w stosunku do ubiegłego roku, wpływa przede wszystkim ich niższa podaż w naszym kraju. Polska jest głównym dostawcą mrożonych truskawek do Unii Europejskiej i drugim, po Meksyku, ich eksporterem w skali globalnej. Warto dodać, że Polska od 2012 r. silnie zwiększała dostawy mrożonych truskawek na rynek Unii, co związane było z ograniczeniem dostaw chińskich truskawek - zaznacza analityk.

W sezonie 2015/2016 eksport mrożonych truskawek z Polski do UE osiągnął rekordowy poziom 110 tys. ton. W sezonie 2016/2017, ze względu na niższą produkcję, eksport może być niższy, choć popyt na mrożone truskawki z naszego kraju może utrzymywać się na wysokim poziomie, wspierając wzrosty cen - ocenia Dziwulski.

Mniejsza produkcja truskawek mrożonych w 2016 r. w Polsce spowodowana była tegorocznymi słabszymi zbiorami tych owoców. Według GUS, w tym roku zbiory wyniosły 196 tys. ton, tj. o 5 proc. mniej w stosunku do 2015 r. Mniejsze zbiory wpłynęły na wzrost kosztów surowca do przetwórstwa. Truskawki do mrożenia średnio w czerwcu br. (według notowań IERiGŻ) kosztowały 3,49 zł/kg, tj. były o o 28 proc. droższe niż przed rokiem. Jednak na początku czerwca rolnicy narzekali na niskie ceny skupu niepokrywające kosztów produkcji tych owoców.

Dziwulski zaznacza, że na kształtowanie się cen truskawek mrożonych na rynku europejskim, oprócz uwarunkowań podażowych w Polsce, ma również istotny wpływ niższa podaż z innych krajów. Według serwisu Foodnews, zapasy truskawek mrożonych w Maroku oraz Hiszpanii są obecnie niskie. Co więcej, import mrożonych truskawek z Egiptu znacznie spadł w ostatnich tygodniach.

Ponadto niski jest import truskawek mrożonych z Chin. Z danych Eurostatu wynika, że w pierwszych siedmiu miesiącach br. do Unii Europejskiej z tego kraju trafiło 9,9 tys. t mrożonych truskawek, tj. o 97 proc. więcej niż przed rokiem, ale znacznie mniejsze niż w poprzednich sezonach. Jak informuje Foodnews, ceny truskawek chińskich są na zbliżonym poziomie do tych oferowanych z Polski.

(PAP)


POWIĄZANE

Polska gospodarka osiągnęła sukces - mówił Hans Timmer z Banku Światowego podcza...

Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Zw. Rew. (KZSM Zw. Rew.) i Krajowe Stow...

Przedstawiciele Ursusa i NSZZ "Solidarność" podpisali porozumienie, na mocy któr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę