Białoruski minister rolnictwa zarzuca Rosji protekcjonizm

5 czerwca 2018
Białoruski minister rolnictwa zarzuca Rosji protekcjonizm

Protekcjonizmem i próbą wypchnięcia z rynku rosyjskiego nazwał białoruski minister rolnictwa Leanid Zajac ograniczenia dotyczące importu białoruskich produktów mleczarskich do Rosji. Moskwa zapowiedziała w poniedziałek ich wprowadzenie od 6 czerwca.

„To kolejny krok protekcjonistyczny” - powiedział białoruski minister rolnictwa portalowi informacyjnemu TUT.by, komentując poniedziałkową zapowiedź Rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzoru), że od 6 czerwca wprowadzi ograniczenia na część białoruskich produktów mleczarskich.

„Obserwujemy w tym roku nieadekwatne działania ze strony Rossielchoznadzoru w stosunku do białoruskich przedsiębiorstw. Są to decyzje nieobiektywne i niczym nieuzasadnione” - oświadczył Zajac.

Zakaz ma dotyczyć m.in. mleka w proszku, śmietany i serwatki dostarczanych w opakowaniach o pojemności większej niż 2,5 l.

Zajac wyjaśnił, że białoruska żywność była testowana w laboratoriach po tym, gdy strona rosyjska „rzekomo znalazła przekroczone poziomy antybiotyków”. Jego zdaniem zarzuty te nie potwierdziły się, a mimo to Rossielchoznadzor „nie podjął pozytywnej decyzji”. Przyczyną wprowadzenia ograniczeń mają być zawarte w produktach niebezpieczne substancje.

Portal TUT.by podał, że w lutym Rosja zapowiadała już poważne ograniczenia importu nabiału z Białorusi, jednak potem zrezygnowała z tych działań.

W marcu Białoruś i Rosja informowały, że ustaliły „mapę drogową”, która ma pomóc w zniesieniu ograniczeń importu białoruskich produktów rolnych.

 

Justyna Prus (PAP)


POWIĄZANE

Już 11 października br. na targach BIOEXPO 2019 rozpocznie się największy w Pols...

10 października 2019 r. w Warszawie odbyła się konferencja reprezentantów najwię...

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski otworzył nowy terminal eksportowy cu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę