Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Biogazownie rolnicze-ułatwienia w inwestycjach

16 sierpnia 2023
Biogazownie rolnicze-ułatwienia w inwestycjach

Jak podaje KOWR, 11 września 2023 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 13 lipca 2023 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych, a także ich funkcjonowaniu (Dz. U. poz. 1597), które wprowadzają szereg ułatwień dla inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych.

Szczegółowe regulacje zawarte w ustawie dotyczą:
1.    przyspieszenia procesu budowy biogazowni rolniczej;
2.    ułatwienia w wydaniu warunków przyłączenia biogazowni rolniczej do sieci;
3.    zwolnienia z obowiązku zmiany przeznaczenia gruntów oraz ich wyłączenia dla biogazowni rolniczych lokalizowanych w gospodarstwach rolnych na powierzchni nie większej niż 1ha;
4.    dopuszczenia lokalizacji biogazowni rolniczych na gruntach należących do zakładu przetwórstwa rolno spożywczego, jeśli ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przewidują możliwość lokalizacji zabudowy związanej z rolnictwem lub produkcją, lub usługami, lub magazynowaniem, a powierzchni gruntów pod biogazownię rolniczą nie jest większa niż 1ha;
5.    szczególnego trybu lokalizacji biogazowni powyżej 1 MW – uchwała lokalizacyjna rady gminy;
6.    zwolnienia określonych, bezpiecznych rodzajów biomasy spod restrykcyjnych przepisów odpadowych;
7.    łatwiejszego zagospodarowania produktu pofermentacyjnego jako nawozu.

Wraz z wejściem w życie ww. ustawy, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa opublikuje na stronie internetowej KOWR zmienione „Warunki uzyskania wpisu do rejestru wytwórców biogazu rolniczego oraz zasady wykonywania działalności objętej wpisem”, a także nowy formularz „Wniosku o wpis do rejestru wytwórców biogazu rolniczego”.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa prowadzi działania wspierające rozwój odnawialnych źródeł energii w rolnictwie, w tym również biogazowni rolniczych. 

W 2023 r. zrealizowano 8 warsztatów z zakresu funkcjonowania mikrobiogazowni rolniczych. Do udziału zgłosiło się łącznie 316 osób. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj: https://www.gov.pl/web/kowr/mikrobiogazownie-bezplatne-warsztaty-zakonczone. 

Ponadto, w 2023 r. KOWR organizuje warsztaty z zakresu realizacji inwestycji w większe instalacje do produkcji biogazu rolniczego. Szkolenia zostaną przeznaczone dla zainteresowanych producentów rolnych oraz przedstawicieli administracji. Więcej szczegółów już wkrótce.

Więcej informacji na temat działań KOWR w zakresie wsparcia OZE znajdą Państwo na stronie: https://www.gov.pl/web/kowr/dzialania-informacyjno--promocyjne. 

e-red, ppr.pl, źródlo: KOWR


POWIĄZANE

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus gościł wczoraj w Cukrowni Dobrzeli...

Christiane Lambert, przewodnicząca Copa, która uczestniczyła w podpisaniu porozu...

Ukraiński minister rolnictwa, Mykoła Solskyi zapowiedział że drobni rolnicy otrz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę