FestiwalZupSwiata_250817
CTR_80917

Bociany białe z Kłopotu odchowały młode, trwają odloty

29 sierpnia 2016
Bociany białe z Kłopotu odchowały młode, trwają odloty
PAP/EPA / PATRICK PLEUL

W największej kolonii bociana białego w Zachodniej Polsce, za którą uznawana jest ta w lubuskiej wsi Kłopot i jej okolicach, odchowało się w tym sezonie lęgowym 35 młodych ptaków. To wynik zbliżony do tego z poprzedniego roku.

Większość bocianów odleciała już z Kłopotu, a to znak, że koniec lata coraz bliżej.

Jak poinformował PAP Arkadiusz Stamm z Muzeum Bociana Białego w Kłopocie, w tym roku z 33 gniazd w Kłopocie zajęte były 23, z czego lęgi były tylko na 17. Na pozostałych ptaki nie odchowały piskląt lub gniazda zostały zajęte przez młode osobniki, niezdolne jeszcze do lęgu.

"Z tych 17 gniazd wyleciało w sumie 35 młodych bocianów. Największą liczbę młodych w tym roku mieliśmy w jednym gnieździe, gdzie były aż cztery pisklęta. W porównaniu z zeszłym rokiem lęgi są na podobnym poziomie - wówczas było zajętych 21 gniazd, a liczba gniazd z sukcesem wyniosła też 17, a piskląt było 31" - powiedział Stamm.

Według ornitologów prowadzone w tym sezonie obserwacje nie wykazały, by liczba par lęgowych zmniejszyła się w skutek dużej śmiertelności piskląt z 2013 r., ale może się to objawić dopiero w przyszłym roku.

2013 r. nie był udany dla "polskich" bocianów. W całym kraju zanotowano wysoki wskaźnik śmiertelności młodych, tłumaczony m.in. niekorzystną pogodą. W samym Kłopocie z 37 młodziaków przetrwało wówczas tylko dziewięć.

W Kłopocie, jak co roku młode bociany zostały zaobrączkowane i przebadane przez przyrodników z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego w celu określenia ich kondycji. Obecnie trwa opracowywanie zabranych danych, m.in. analiza próbek krwi pobranych od nowego pokolenia boćków.

Kłopot nazywany jest bocianią wioską, gdyż w samej wsi znajdują się 33 bocianie gniazda. To sprzyja badaniom tych ptaków. Właśnie z tego powodu w 2003 r. z inicjatywy Zarządu Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Zielonej Górze powstało tam Muzeum Bociana Białego.

Muzeum prowadzi m.in. zajęcia edukacyjne w sali wystawowej oraz w terenie. "Przy muzeum działa schronisko młodzieżowe mogące pomieścić do 25 turystów. Jeśli jakaś szkoła jest zainteresowana takimi zajęciami, prosimy o kontakt" - dodał Stamm.

Kłopot jest położony w gminie Cybinka na terenie Krzesińskiego Parku Krajobrazowego, obejmującego wilgotne łąki i pastwiska położone w dolinie Odry i Nysy Łużyckiej oraz fragmenty odrzańskich łęgów wierzbowych i wierzbowo-topolowych.

(PAP)


POWIĄZANE

Senat opowiedział się w piątek za ustawą dot. ustanowienia 12 lipca Dniem Walki ...

Senat przyjął w piątek ustawę o ochronie zdrowia zwierząt nie wnosząc do nich po...

Finalizacja przejęcia przez Bayer koncernu Monsanto jest przewidziana na począte...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę