aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Boom na sztuczną inteligencję wynosi Nvidię na szczyt

19 czerwca 2024
Boom na sztuczną inteligencję wynosi Nvidię na szczyt

Nvidia wyprzedza Apple i Microsoft pod względem kapitalizacji rynkowej, stając się najcenniejszą firmą na świecie, dzięki boomowi na sztuczną inteligencję (AI).

Akcje ulubieńca sztucznej inteligencji, Nvidii, wzrosły we wtorek o 3,5% do 135,58 USD za akcję, podnosząc jej wycenę rynkową do 3,34 biliona USD, wyprzedzając Apple i Microsoft, stając się najcenniejszą firmą na świecie. Microsoft jest obecnie na drugim miejscu z wyceną 3,32 biliona dolarów, a następnie Apple z 3,28 biliona dolarów.

Wzrost cen został wywołany wiadomością, że producent chipów może zapewnić sobie 20% wagi w funduszu SPDR (XLK) w sektorze technologicznym w indeksie S&P 500 w oparciu o zasady wyceny. Może to potencjalnie doprowadzić do przejęcia akcji Nvidii o wartości ponad 10 miliardów dolarów przez Exchange Traded Fund (ETF).

Cena akcji Nvidii wzrosła o 12% od czasu rozpoczęcia handlu akcjami w stosunku 10 do 1 10 czerwca i wzrosła o 170% od początku roku, podczas gdy akcje Microsoftu wzrosły w tym roku o 20%, a akcje Apple o 15%. Jej akcje wzrosły o około 591 000% od czasu wejścia firmy na giełdę w 1999 roku.

 

Nvidia stała się największym zwycięzcą w dziedzinie sztucznej inteligencji od 2023 roku, dzięki zaawansowanym procesorom graficznym (GPU), które specjalizują się w możliwościach superkomputerowych wspierających generowanie sztucznej inteligencji. Jej przychody wzrosły prawie czterokrotnie w pierwszym kwartale fiskalnym 2025 roku.

Firma zajmuje pozycję monopolistyczną w produkcji chipów AI, stanowiąc około 80% udziału w rynku. Jej klientami są wszyscy najwięksi gracze technologiczni, w tym Microsoft, Amazon, Meta Platforms, Alphabet i OpenAI. Dyrektor finansowy Colette Kress ujawniła, że około 45% przychodów Nvidii z centrów danych pochodzi od tych dostawców usług w chmurze.

Nvidia wprowadziła na rynek nowy superkomputerowy procesor graficzny AI, Blackwell, który ma przewodzić rozwojowi firmy w nadchodzącym roku. Dyrektor generalny Jessen Huang wyraził również ambicję rozwoju swojej oferty produktowej w różnych sektorach, w tym w konsumenckich firmach internetowych, producentach samochodów i dostawcach usług medycznych, zamiast skupiać się wyłącznie na firmach w chmurze.

Rzut oka na historię Nvidii

Firma Nvidia została założona w 1993 roku w Sunnyvale w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych. Dyrektor generalny Jensen Huang jest jednym z trzech współzałożycieli, który był dyrektorem CoreWare i projektantem mikroprocesorów w Advanced Micro Devices (AMD). Podstawowym produktem firmy są procesory graficzne (GPU), wyspecjalizowane układy elektroniczne zaprojektowane w celu przyspieszenia renderowania obrazów i filmów we wczesnych latach.

Zamiast polegać na znacznych przychodach ze sprzedaży ze swojego centrum danych, Nvidia początkowo zdobyła udział w rynku w branży gier dzięki umowom z Xboksem Microsoftu w 2000 roku i PlayStation Sony w 2004 roku. Nvidia dołączyła do indeksu S&P 500 w 2001 roku. Jednak bańka internetowa spowodowała spadek akcji o prawie 90% między styczniem a wrześniem 2002 roku. Po kilku latach ożywienia, wzmocnionego sprzedażą procesorów graficznych i stworzeniem platformy CUDA, akcje Nvidii wzrosły o 635% od końca 2004 r. do szczytu w 2008 r., zanim doszło do globalnego kryzysu finansowego.

CUDA, równoległa platforma obliczeniowa i model programowania wprowadzony w 2006 roku, umożliwił Nvidii wejście na rynek centrów danych poprzez wykorzystanie procesorów graficznych Nvidia do ogólnych zadań obliczeniowych, kluczowych dla zastosowań sztucznej inteligencji i głębokiego uczenia. Sprzedaż chipów superkomputerowych Nvidii została po raz kolejny wzmocniona przez wydobycie kryptowalut w 2017 i 2020 roku. W okresie covid przychody z sektora gier gwałtownie wzrosły, co spowodowało, że jego wycena rynkowa przewyższyła Intela.

Akcje Nvidii spadły o 67% od szczytu w 2021 r. do października 2022 r., kiedy Fed rozpoczął agresywne podwyżki stóp procentowych. Jednak szaleństwo AI zainicjowane przez Microsoft w 2023 roku spowodowało eksplozję sprzedaży jego zaawansowanych chipów AI w zeszłym roku.

Czy Nvidia jest przewartościowana?

Wskaźnik ceny do zysku Nvidii wynosi 78, co jest najwyższym wynikiem wśród klubów o kapitalizacji rynkowej wynoszących biliony dolarów. Tymczasem jej stopa dywidendy wynosi zaledwie 0,03%, co oznacza, że jest to typowa spółka wzrostowa. Nvidia musi utrzymać miliardy dolarów inwestycji, aby utrzymać swój udział w rynku. Niektórzy analitycy uważają, że jego wartość rynkowa może przekroczyć 4 biliony dolarów w dającej się przewidzieć przyszłości.

Przy rocznym wzroście przychodów przekraczającym 200%, akcje Nvidii są uważane za rozsądnie wycenione. Jednak akcje spółki wzrosły zbyt szybko, co może doprowadzić do momentu realizacji zysków.

oprac, e-mk, ppr.pl na podst źródło: euronews


POWIĄZANE

Żniwa 2024 – Złe perspektywy dla zbóż, stabilne dla nasion oleistych i pozytywne...

Z najnowszego badania zrealizowanego na zlecenie Koalicji Dbamy o wodę w związku...

Eksperci: Cena bitcoina powinna rosnąć długoterminowo. Zakupy teraz mogą przynie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę