aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Boom na sztuczną inteligencję wynosi Nvidię na szczyt

19 czerwca 2024
Boom na sztuczną inteligencję wynosi Nvidię na szczyt

Nvidia wyprzedza Apple i Microsoft pod względem kapitalizacji rynkowej, stając się najcenniejszą firmą na świecie, dzięki boomowi na sztuczną inteligencję (AI).

Akcje ulubieńca sztucznej inteligencji, Nvidii, wzrosły we wtorek o 3,5% do 135,58 USD za akcję, podnosząc jej wycenę rynkową do 3,34 biliona USD, wyprzedzając Apple i Microsoft, stając się najcenniejszą firmą na świecie. Microsoft jest obecnie na drugim miejscu z wyceną 3,32 biliona dolarów, a następnie Apple z 3,28 biliona dolarów.

Wzrost cen został wywołany wiadomością, że producent chipów może zapewnić sobie 20% wagi w funduszu SPDR (XLK) w sektorze technologicznym w indeksie S&P 500 w oparciu o zasady wyceny. Może to potencjalnie doprowadzić do przejęcia akcji Nvidii o wartości ponad 10 miliardów dolarów przez Exchange Traded Fund (ETF).

Cena akcji Nvidii wzrosła o 12% od czasu rozpoczęcia handlu akcjami w stosunku 10 do 1 10 czerwca i wzrosła o 170% od początku roku, podczas gdy akcje Microsoftu wzrosły w tym roku o 20%, a akcje Apple o 15%. Jej akcje wzrosły o około 591 000% od czasu wejścia firmy na giełdę w 1999 roku.

 

Nvidia stała się największym zwycięzcą w dziedzinie sztucznej inteligencji od 2023 roku, dzięki zaawansowanym procesorom graficznym (GPU), które specjalizują się w możliwościach superkomputerowych wspierających generowanie sztucznej inteligencji. Jej przychody wzrosły prawie czterokrotnie w pierwszym kwartale fiskalnym 2025 roku.

Firma zajmuje pozycję monopolistyczną w produkcji chipów AI, stanowiąc około 80% udziału w rynku. Jej klientami są wszyscy najwięksi gracze technologiczni, w tym Microsoft, Amazon, Meta Platforms, Alphabet i OpenAI. Dyrektor finansowy Colette Kress ujawniła, że około 45% przychodów Nvidii z centrów danych pochodzi od tych dostawców usług w chmurze.

Nvidia wprowadziła na rynek nowy superkomputerowy procesor graficzny AI, Blackwell, który ma przewodzić rozwojowi firmy w nadchodzącym roku. Dyrektor generalny Jessen Huang wyraził również ambicję rozwoju swojej oferty produktowej w różnych sektorach, w tym w konsumenckich firmach internetowych, producentach samochodów i dostawcach usług medycznych, zamiast skupiać się wyłącznie na firmach w chmurze.

Rzut oka na historię Nvidii

Firma Nvidia została założona w 1993 roku w Sunnyvale w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych. Dyrektor generalny Jensen Huang jest jednym z trzech współzałożycieli, który był dyrektorem CoreWare i projektantem mikroprocesorów w Advanced Micro Devices (AMD). Podstawowym produktem firmy są procesory graficzne (GPU), wyspecjalizowane układy elektroniczne zaprojektowane w celu przyspieszenia renderowania obrazów i filmów we wczesnych latach.

Zamiast polegać na znacznych przychodach ze sprzedaży ze swojego centrum danych, Nvidia początkowo zdobyła udział w rynku w branży gier dzięki umowom z Xboksem Microsoftu w 2000 roku i PlayStation Sony w 2004 roku. Nvidia dołączyła do indeksu S&P 500 w 2001 roku. Jednak bańka internetowa spowodowała spadek akcji o prawie 90% między styczniem a wrześniem 2002 roku. Po kilku latach ożywienia, wzmocnionego sprzedażą procesorów graficznych i stworzeniem platformy CUDA, akcje Nvidii wzrosły o 635% od końca 2004 r. do szczytu w 2008 r., zanim doszło do globalnego kryzysu finansowego.

CUDA, równoległa platforma obliczeniowa i model programowania wprowadzony w 2006 roku, umożliwił Nvidii wejście na rynek centrów danych poprzez wykorzystanie procesorów graficznych Nvidia do ogólnych zadań obliczeniowych, kluczowych dla zastosowań sztucznej inteligencji i głębokiego uczenia. Sprzedaż chipów superkomputerowych Nvidii została po raz kolejny wzmocniona przez wydobycie kryptowalut w 2017 i 2020 roku. W okresie covid przychody z sektora gier gwałtownie wzrosły, co spowodowało, że jego wycena rynkowa przewyższyła Intela.

Akcje Nvidii spadły o 67% od szczytu w 2021 r. do października 2022 r., kiedy Fed rozpoczął agresywne podwyżki stóp procentowych. Jednak szaleństwo AI zainicjowane przez Microsoft w 2023 roku spowodowało eksplozję sprzedaży jego zaawansowanych chipów AI w zeszłym roku.

Czy Nvidia jest przewartościowana?

Wskaźnik ceny do zysku Nvidii wynosi 78, co jest najwyższym wynikiem wśród klubów o kapitalizacji rynkowej wynoszących biliony dolarów. Tymczasem jej stopa dywidendy wynosi zaledwie 0,03%, co oznacza, że jest to typowa spółka wzrostowa. Nvidia musi utrzymać miliardy dolarów inwestycji, aby utrzymać swój udział w rynku. Niektórzy analitycy uważają, że jego wartość rynkowa może przekroczyć 4 biliony dolarów w dającej się przewidzieć przyszłości.

Przy rocznym wzroście przychodów przekraczającym 200%, akcje Nvidii są uważane za rozsądnie wycenione. Jednak akcje spółki wzrosły zbyt szybko, co może doprowadzić do momentu realizacji zysków.

oprac, e-mk, ppr.pl na podst źródło: euronews


POWIĄZANE

Firma Osadkowski jest znana przede wszystkim ze swojej logistyki, a w ostatnim c...

W połowie lipca ceny paliw na stacjach spadają, dzięki temu mniej płacimy za wak...

Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki Ogromn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę