Adama_artemisgoltix_15.02-30.03

Brazylia traci na eksporcie w krajach arabskich

15 stycznia 2021
Brazylia traci na eksporcie w krajach arabskich

Według informacji udzielonych przez przedstawicieli brazylijskiej branży drobiarskiej blok krajów arabskich utracił pozycję największego importera drobiu z Brazylii na rzecz Azji. Jak powszechnie wiadomo brazylijscy eksporterzy wypracowali przez lata silną pozycję w tym rejonie świata.  Wzrost eksportu na rynki państw arabskich był także strategicznym celem dalszego rozwoju dla brazylijskich eksporterów mięsa drobiowego,  między innymi poprzez zwiększenie inwestycji przez brazylijskie firmy w bezpośrednią obecność w Arabii Saudyjskiej czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich (spółki zależne).

Według brazylijskiego stowarzyszenia ABPA arabscy importerzy stracili pozycję największego odbiorcy drobiu z Brazylii przede wszystkim z powodu  spadku popytu wywołanego zahamowaniem turystyki czy ograniczeniem pielgrzymek religijnych z powodu pandemii.  

Osłabienie eksportu drobiu na rynki arabskie wynika w największym stopniu ze zmniejszenia zapotrzebowania w Arabii Saudyjskiej i ZEA. Po drugie, na niekorzyść Brazylijczyków działa także rządowa  strategia wzrostu samowystarczalności lokalnego sektora drobiarskiego promowana w Arabii Saudyjskiej. Dane przedstawione przez ABPA wskazują, że blok arabski odpowiada za około 33 proc. importu drobiu z Brazylii, a region Azji za blisko 40 proc. Arabowie pozostają jednak wiodącym importerem całych kurczaków eksportowanych przez Brazylijczyków. Brazylijska branża drobiarska uważa, że wraz ze zmniejszeniem  przypadków COVID –19 w regionie w ostatnich miesiącach, konsumpcja uległa ożywieniu, co znajduje już przełożenie we wzroście wysyłek n a wymienione rynki.

Brazylijski eksport powraca do poziomu, który udawało się w „normalnych” warunkach rynkowych realizować do dwóch największych odbiorców, czyli na poziomie 40 - 45 tys. ton do Arabii Saudyjskiej i 25 - 30 tys. ton do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Tym samym,  prognozy na 2021 rok wydają być optymistyczne.

Brazylia pozostaje ważnym partnerem handlowym na Bliskim Wschodzie, ponieważ to największy producent drobiu halal na świecie. Jednocześnie Brazylia zauważa, że Arabia Saudyjska zmniejszyła zakupiły brazylijskiego drobiu z powodu decyzji Królestwa o zachęcaniu do rozwoju krajowej produkcji drobiu. Arabia Saudyjska zawsze była największym nabywcą brazylijskiego drobiu.  

Aktualnie Saudyjczyków wyprzedzili  Chińczycy. Od stycznia do listopada 2020 roku  Chiny zakupiły z Brazylii 615,7 tys. ton mięsa, a Arabia Saudyjska 418,8 tys. ton (-2 proc. r/r) i drugi rok z rzędu pozostaje drugim co do wielkości importerem. Zjednoczone Emiraty Arabskie sprowadziły z Brazylii 272,2 tys. ton drobiu (-14 proc. r/r), co daje czwarte miejsce na liście importerów. Od stycznia do listopada 2020 roku Brazylia łącznie  wyeksportowała 3 849 mln ton drobiu, co oznacza wzrost o 0,7 proc. r/r. Przychody ze  sprzedaży zmniejszyły  się o 13 proc. w wyniku wzrostu wartości dolara do poziomu 5,54 mld USD. Prognozuje się, że roczny eksport za 2020 rok utrzyma porównywalny wynik do roku 2019 lub wzrośnie o 0,5 proc. Wcześniejsze przewidywania zakładały wzrost w skali roku o +3,0 proc.

Brazylijczycy z zadowoleniem odnoszą się do dotychczasowych wyników, ponieważ pomimo kryzysu wywołanego pandemią COVID  – 19 udało im się utrzymać produkcję i  eksport. Ich zdaniem, korzystnym czynnikiem dla branży był wzrost konsumpcji krajowej drobiu. Co ciekawe, Brazylijczycy chcą zwiększyć sprzedaż także na pozyskanych w 2020 roku nowych rynkach zbytu, jak Maroko i Egipt.

Przypomnijmy, że w tym roku marokański rynek otwarł się na materiał genetyczny importowany z Brazylii, a Egipt umożliwił przywóz przetworzonych produktów drobiowych. W przypadku Egiptu, do tej pory  Brazylia mogła eksportować tylko nieprzetworzone mięso drobiowe.

Współpraca z Marokiem przyjęła charakter partnerstwa pomiędzy krajami. Brazylia dostarcza materiał genetyczny, aby kraj ten mógł rozwijać  własną produkcję drobiu, ale w zamian Brazylijczycy chcą  wejść szerzej na marokański rynek  nieprzetworzonego drobiu.

 

KIPDiP


POWIĄZANE

Od 29 marca do 12 maja ARiMR będzie przyjmować wnioski o pomoc w ramach działani...

W odpowiedzi na pismo KRIR w sprawie wprowadzenia zmian do przepisów rozporządze...

Kończy się zima. To ostatni moment, by przyjrzeć się oziminom i podjąć ostateczn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę