Adama_Spyrale_1-31.05.21

Brazylia wchodzi do gry w eksporcie jaj

12 września 2019
Brazylia wchodzi do gry w eksporcie jaj

Wygląda na to, że brazylijski sektor jaj konsumpcyjnych chce „skopiować” sukcesy brazylijskich kurczaków. Podczas kongresu SIAVS  – Międzynarodowej Wystawy Drobiu i Wieprzowiny w  Sao Paulo reprezentanci przemysłu jajecznego z Brazylii dyskutowali nad strategią dalszego rozwoju produkcji i eksportu jaj.

Brazylia dopiero zaczyna ekspansję eksportową tych produktów. Do  tej  pory eksport świeżych jaj stanowił 0,4 proc. krajowej produkcji. Padły propozycje, aby wykorzystać  doświadczenia i kontakty w świecie arabskim  kolegów  eksportujących kurczaki.  

W dyskusjach spekulowano, że najłatwiej byłoby skorzystać z wypracowanej przez lata potężnej pozycji przedsiębiorstw drobiarskich na  Bliskim Wschodzie i dostać się „autostopem” na ten rynek.

Bliski Wschód postrzegany jest, jako największa szansa chociażby z uwagi na fakt, że rynek ten preferuje białe jaja, które dominują w brazylijskiej produkcji.

Co  więcej, brazylijski przemysł jajeczny chce podążać za trendami tak zwanych jaj specjalistycznych: jaja  ekologiczne, wzbogacane Omega  – 3 czy jaja z wolnego wybiegu. Brazylia obawia się, że jeśli nie pójdzie w tym  kierunku, może w dłuższej perspektywie znaleźć się na przegranej pozycji w zderzeniu z konkurencją. Ale gdy  dołączy „do gry”  może zdominować rynek.  

Choć plany Brazylijczyków wydają się być w fazie wstępnej, sądzimy, że należy je przyjąć całkiem na poważnie. W nie tak dalekiej przyszłości, może się okazać, że o eksporcie brazylijskich jaj będzie tak samo głośno jak o brazylijskich kurczakach.

Już niejednokrotnie  przekonaliśmy się, jak efektywna jest współpraca stowarzyszeń branżowych  z Brazylii  z administracją rządową na rynkach zagranicznych.  Brazylijczycy chcą zdobyć rejon handlowy, który dla wszystkich światowych graczy jest najciekawszym kąskiem (poza Azją). Na Bliskim Wschodzie działa Turcja, Ukraina, Amerykanie i nadal swoich kontaktów bronią europejscy traderzy.

Sytuacja nie wygląda najlepiej i zapowiada się ostra walka  cenowa. W zasadzie, zasadniczym kluczem do sukcesu, poza ceną, mogą być bezpośrednie powiązania kapitałowe w krajach arabskich.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

17 czerwca mija podstawowy termin na składanie wniosków o przyznanie płatności b...

Zgodnie z prognozą IGC (International Grains Council) z 27.05.2021 światowa prod...

Tak, jak nieprzewidywalna jest nasza pogoda, tak nieprzewidywalna jest i trudna ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę