Adama_poleposition_15.03_30.04

Brazylijsko – filipińska wojna handlowa

6 listopada 2020
Brazylijsko – filipińska wojna handlowa

Trwają negocjacje na forum WTO dotyczące wznowienia przez Filipiny importu drobiu z Brazylii. Brazylijczycy zaczynają być coraz bardziej nerwowi.

Przypominamy, że Filipiny zablokowały Brazylię w połowie sierpnia z powodu doniesień chińskich władz o wykryciu w południowym mieście Shenzhen obecności koronawirusa na powierzchni mrożonych skrzydełek kurczaka pochodzenia brazylijskiego. Filipińskie władze wskazały także,  że przesłanką do nałożenia blokady eksportu dla brazylijskich zakładów, poza wynikami z chińskich kontroli, były doniesienia o dużej skali zakażeń COVID – 19 wśród pracowników brazylijskich firm mięsnych, co budziło obawy odnośnie standardów sanitarnych i bezpieczeństwa zdrowotnego produktów.

Na początku września, na podstawie doniesień agencji Bloomberg, dowiedzieliśmy się, że Filipiny ogłosiły (7 września) decyzje o zniesieniu zakazu przywozu mięsa drobiowego z brazylijskich zakładów mięsnych.

Brazylijski rząd udzielił Filipinom gwarancji w zakresie stosowania przez brazylijskie podmioty zaostrzonych środków ograniczania ryzyka związanego z rozprzestrzenianiem koronawirusa. Mimo przyjęcia przez filipińską administrację do spraw rolnictwa argumentacji Brazylijczyków, Filipiny wprowadziły dodatkowe wymagania w eksporcie polegające na obowiązku umieszczania etykiety informującej, że eksportowane produkty zostały wytworzone w zakładach spełniających reżim sanitarny zgodnie z zasadami określonymi w memorandum ogłoszonym przez filipińskie władze.

Okazało się jednak, że decyzja z początku września dotyczy tylko możliwości eksportu z Brazylii na Filipiny mięsa odkostnionego mechanicznie, a nadal zablokowany jest eksport innych produktów drobiarskich z Brazylii, w tym tuszek kurcząt. Strona filipińska w odpowiedzi na ostre wezwania brazylijskiego rządu do natychmiastowego zniesienia zakazu i ostrzeżenia o wniesieniu sporu przeciwko Filipinom do WTO, poinformowała w ubiegłym tygodniu, że nie zniesie zakazu importu dla drobiu, zwłaszcza całych kurczaków, ponieważ rząd brazylijski nie dostarczył jeszcze Filipinom raportu na temat wskaźników zakażeń SARS-COV-2 w zakładach mięsnych.

Filipiny są obecnie jedynym krajem, który nakłada bariery na brazylijski eksport, z powodu COVID – 19. Brazylia jest jednym z największych dostawców mięsa drobiowego na Filipiny - 20 proc. mięsa importowanego pochodzi z Brazylii.

Mięso ciemne z kurcząt sprowadzane jest z USA, z kolei Brazylia jest głównym dostawcą mięsa białego i mięsa bez kości. Konsekwencji wojny handlowej pomiędzy krajami coraz bardziej obawiają się filipińscy przetwórcy mięsa z uwagi na duże uzależnienie przetwórców od importowanego drobiu. Filipińskie Stowarzyszenie Przetwórców Mięsa zwróciło się do rządu o rozwiązanie problemu i wezwało rząd do unikania sporów handlowych z krajami dostarczającymi surowce dla przemysłu spożywczego.  

Ewentualne działania odwetowe Brazylii mogłyby spowodować istotne ograniczenie podaży mięsa importowanego, co poważnie zwiększyłoby koszty surowca (nawet o 20 proc.), których nie da się przerzucić na konsumentów, zwłaszcza w sytuacji rosnącej inflacji.

Stowarzyszenie przetwórców zwraca rządowi uwagę, że Filipiny importują ponad 800 tys. ton mięsa rocznie, z czego 50-60 proc. jest wykorzystywane przez przetwórców do produkcji takich produktów jak: konserwy mięsne, parówki i mrożonki.

Dla filipińskich zakładów, zarówno z uwagi na stronę kosztową surowca jak i ograniczoną podaż w kraju, bardzo ważny jest import mięsa odkostnionego mechanicznie, które przede wszystkim kupowane jest w Brazylii. Odwetu ze strony Brazylii za „drobiarski zakaz” obawiają się także sektor wołowiny i wieprzowiny.

 

KIPDiP


POWIĄZANE

15 kwietnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła przyjmo...

W związku z wnioskiem zgłoszonym na VII Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych...

Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości ogłosiła XX edycję Programu Stypendiów Po...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę