Adama_Spyrale_1-31.05.21

Brytyjczycy od 1. kwietnia wypuszczają drób na wybiegi

24 marca 2021
Brytyjczycy od 1. kwietnia wypuszczają drób na wybiegi

Brytyjczycy zamierzają złagodzić środki ochronne wykorzystywane w walce z grypą ptaków. Od 1. kwietnia Rząd Wielkiej Brytanii planuje znieść nakaz utrzymywania drobiu w zamknięciu, który obowiązuje od 14 grudnia 2020 roku wszystkich hodowców drobiu w Wielkiej Brytanii.  

Mimo zmniejszenia zagrożenia grypą ptaków nadal zachowana zostanie Strefa Zapobiegania Grypie Ptaków i stosowane będą wzmocnione środki bioasekuracji. Termin 1. kwietnia nie jest przypadkowy, ponieważ powiązany on jest z obniżeniem poziomu ryzyka dla drobiu i dzikich ptaków przez oficjalną agencję zajmującą się kwestiami zdrowia zwierząt.

Jest to bardzo dobra wiadomość dla brytyjskich producentów ponieważ rynek brytyjski charakteryzuje się wysokim udziałem ferm z dostępem do przestrzeni na wolnym wybiegu.

Wielka Brytania w 2019 roku pozostawała liderem w produkcji tak zwanych jaj wolnowybiegowych ze wszystkich państw unijnych. Kraj ten od wielu lat inwestował w rozwój tego typu chowu kur niosek. Około 27 milionów  kur niosek w UK jest utrzymywanych na fermach z dostępem do przestrzeni na wybiegu, co stanowi około  60 proc. wszystkich kur produkujących jaja konsumpcyjne utrzymywanych na rynku brytyjskim ogółem.

Udział pozostałych systemów to odpowiednio: 5,1 proc. kur w chowie ściółkowym i 34,3 proc. w chowie klatkowym. Produkcja ekologiczna ma najmniejszy udział w podaży jaj – między 3,0 a 4,0 proc.  W produkcji jaj wolnowybiegowych Brytyjczycy pozostają numerem jeden w Europie, odpowiadając za najwyższą podaż jaj z numerem „1”. Dopiero daleko za nimi mamy grupę inwestorów u których potencjał ferm z „1” przekracza wartość 5 mln kur: Niemcy, Francja, Holandia.

 

KIPDiP


POWIĄZANE

Czasu na ubieganie się o dopłaty bezpośrednie i obszarowe finansowane z PROW cor...

Realizując wniosek przyjęty na VII Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych VII ...

ARiMR opublikowała listy określające kolejność przysługiwania pomocy w następują...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę