dnikukurydzy_210818

Budki lęgowe dla ptaków – krakowski recyklingowy pomysł na Walentynki

5 lutego 2018
Budki lęgowe dla ptaków – krakowski recyklingowy pomysł na Walentynki

Niemal 8 tys. budek lęgowych dla ptaków wykonanych z drewna pochodzącego z odzysku zawisło w ciągu kilku lat w Krakowie. Teraz inicjatorzy akcji chcą zarazić tym pomysłem inne polskie samorządy i przekonują, że to także dobry sposób na ….Walentynki.

"Dzięki budkom lęgowym wzrasta populacja drobnych ptaków, które są potrzebne w każdym mieście, bo wyjadają robaki i żywią się owadami. Nadają też naszemu otoczeniu pewien rodzaj piękna" – mówił w piątek Waldemar Domański, miotacz idei Asocjacji Promotorów Radosnego Ptaka.

Jak podkreślił już sama ta nazwa wywołuje na twarzach uśmiech i właśnie o to chodzi, by mieszkańcy chcieli uczestniczyć w akcji, dobrze się bawili, a przy okazji robili coś dobrego dla środowiska. "Nie ubieramy się w koturny, ale przy okazji zabawy naprawiamy świat" - podkreślił Domański.

Budki lęgowe m.in. dla sikorek i jeżyków powstają z odpadów wielkogabarytowych, głównie z mebli, które mieszkańcy oddają do lamusowni.

Dotychczasowe efekty akcji były w piątek prezentowane na ogólnopolskiej konferencji "Europejski model gospodarki odpadami w polskich przedsiębiorstwach sektora samorządowego".

Prezes krakowskiego MPO Henryk Kultys podkreślił, że nowoczesny model gospodarowania odpadami to taki, w którym mamy do czynienia z "obiegiem zamkniętym", a jednym z rozwiązań jest powtórne wykorzystywanie drewna, które stało się odpadem. "Z jednej strony w efektywny i racjonalny sposób tworzymy budki, a zarazem przyczyniamy się do eliminacji w mieście komarów i innych owadów. Oczywiście wymaga to nakładu pracy, ale przynosi konkretne efekty i ma także wartość edukacyjną" - mówił Kultys.

Budki są za darmo rozdawane mieszkańcom 14 lutego w Walentynki. "Świat nam +zakosił+ Walentynki jako święto miłości. Wróciło ono do nas w formie balonika na druciku. Tymczasem budka lęgowa reprezentuje całą symbolikę związaną ze świętem miłości: jest gniazdem, w którym ptaki mogą w spokoju składać jaja i wychowywać pisklęta" – mówił Domański.

Według organizatorów inne miasta mogą wziąć przykład z Krakowa, bo akcja ta cieszy się dużą popularnością, nie wiąże się z dużymi kosztami i uczy racjonalnego gospodarowania odpadami.

 

Małgorzata Wosion-Czoba (PAP)


POWIĄZANE

Mniejsze obciążenia podatkowe dla rolników tworzących spółdzielnie zapewni ustaw...

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że wkrótce wypłaci z Funduszu Solid...

„Polska bez smogu” to temat panelu dyskusyjnego podczas 8. Europejskiego Kongres...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę