Budowa domów do 70 m2. Co warto o nich wiedzieć?

18 stycznia 2022
Budowa domów do 70 m2. Co warto o nich wiedzieć?

Zmiany przepisów budowlanych otwierają drogę do wnoszenia domów o powierzchni do 70 m2 bez pozwolenia. Zgodnie z założeniami Polskiego Ładu inwestor nie musi spełniać szeregu formalności przed rozpoczęciem budowy małego domu. Odpowiednie zgłoszenie zastępuje dawny obowiązek uzyskania pozwolenia, czy zatrudnienia kierownika budowy. Ułatwienia legislacyjne mają w założeniu skrócić czas budowy i dać szansę na własny kąt dla wielu rodzin. Co warto wiedzieć na temat inwestycji?

Inwestycja w małe domy może być korzystna

Podstawową zaletą budowy domów do 70 m2 ma być krótszy czas przeznaczony na załatwianie formalności urzędowych. Właściciel działki z wydanymi warunkami zabudowy musi dokonać zgłoszenia budowy bez konieczności zatrudniania kierownika budowy, czy zakładania dziennika budowy. Do zgłoszenia należy dołączyć projekt domu oraz kilka oświadczeń dotyczących przeznaczenia budynku, czy przyjęcia odpowiedzialności za kierowanie budową. Inwestor nie musi czekać na wydanie zgody przez urzędników, ponieważ ci nie mogą wyrazić sprzeciwu. O planowanym terminie realizacji inwestycji trzeba natomiast powiadomić nadzór budowlany i projektanta odpowiedzialnego za zgodność projektu z powstającym budynkiem.

W biurach architektonicznych już teraz znaleźć można szereg projektów spełniających warunki budowy małych domów. Są to zwykle konstrukcje parterowe z kilkoma pomieszczeniami, takimi jak sypialnia, salon, łazienka, przedpokój, czy kuchnia. Zgodnie z zapowiedziami rządzących, inwestorzy planujący wznosić domy do 70m2 na swojej działce już wkrótce będą mogli skorzystać z puli gotowych projektów dostępnych za darmo. Architekci zgłaszają jednak wątpliwości wobec tego pomysłu wskazując, że trudno jest stworzyć projekt uniwersalny i pasujący do każdej działki.

Inną zaletą budowy małych domów jest koszt inwestycji. Niewielka powierzchnia budynku, a także brak konieczności zatrudniania kierownika budowy ograniczają koszty ponoszone przez inwestora nawet o kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. Szacuje się, że małe domy będzie można wybudować nawet za kwotę 150 tys. zł nie wliczając w to kosztów wykończenia. Ta stosunkowo niewielka kwota znacząco ułatwia mniej zamożnym rodzinom podjęcie decyzji o rozpoczęciu inwestycji.

Ryzyko idące za budową domu bez pozwolenia

Decydując się na inwestycje w domy do 70 m2 trzeba liczyć się także ze związanym z tym ryzykiem. Dotyczy ono przede wszystkim odpowiedzialności, jaką przyjmuje na siebie inwestor w związku z brakiem zatrudnienia kierownika budowy. Odpowiada on wówczas zarówno za sytuację na placu budowy, jak i wszelkie zdarzenia związane z eksploatacją budynku. Utrudnieniem mogą być także zawiłe przepisy i kłopot z ich interpretacją. Trzeba pamiętać, że aby rozpocząć budowę domu trzeba być właścicielem działki i posiadać warunki zabudowy - w przeciwnym wypadku inwestycja nie będzie mogła być zrealizowana. Na trudności można natknąć się także w kwestii kosztów. Nieuzbrojone działki przysporzą inwestorom dodatkowych wydatków w postaci doprowadzenia instalacji do nieruchomości.

Inwestorzy decydujący się na budowę domu bez pozwolenia powinni rozważyć wszelkie za i przeciw swojego wyboru. Ułatwiona procedura urzędowa, brak kierownika budowy i stosunkowo krótki czas realizacji inwestycji idą bowiem w parze z szeregiem ryzyka, na które wystawia się inwestor. Nie zmienia to jednak faktu, że zmiany Prawa budowlanego otwierają nowe perspektywy dla osób zainteresowanych wzniesieniem domu. Nowe przepisy weszły w życie z początkiem 2022 roku.


POWIĄZANE

Do 27 czerwca 2022 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuj...

W ramach działań solidarnościowych Unii Europejskiej na rzecz Ukrainy Komisja Eu...

Powinniśmy zacząć od siebie i nie szukać winnych. Próbować się zorganizować i pr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę