aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Carlsberg Polska liderem neutralności klimatycznej

25 maja 2023
Carlsberg Polska liderem neutralności klimatycznej

W miniony poniedziałek wręczone zostały Diamenty SustainableEconomy 2023nagrody, którymi wyróżniane są firmy przodujące w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. Diament, czyli nagrodę główną w kategorii „Lider neutralności klimatycznej” przyznano firmie Carlsberg Polska. Komisja konkursowa doceniła jej aktywność na rzecz ograniczania emisji CO2 poprzez inwestycje w gospodarkę obiegu zamkniętego i zwiększenie efektywności energetycznej.

 

piwo, Carlsberg


Statuetkami „Diamenty SustainableEconomy” wyróżniane są firmy, które realizują inwestycje zgodnie z najwyższymi standardami środowiskowymi i społecznymi. Organizatorem konkursu jest „Executive Club”,a kapituła konkursowa składa się z przedstawicieli top managementu polskich i międzynarodowych firm, ekonomistów i ekspertów, przedstawicieli środowiska akademickiego m.in. SGH, Akademia Leona Koźmińskiego, Akademia Finansów i Biznesu Vistula oraz stowarzyszeń i organizacji, takich jak United Nations Global Compact Network Poland. Statuetki wręczono podczas uroczystej gali na konferencji „SustainableEconomySummit 2023”, która odbyła się 22 maja w Warszawie. W imieniu Carlsberg Polska wyróżnienie odebrała Agata Koppa Dyrektorka ds. ESG i CorporateAffairs.

Jest nam niezwykle miło, że docenione zostały starania, które Carlsberg Polska konsekwentnie i od wielulat realizuje na rzecz ograniczania zużycia energii oraz redukowania śladu węglowego. Podejmowane w naszych browarach działaniawyróżnia nie tylko kompleksowe podejście, ale też autorskie rozwiązania wynikające z wiedzy, crossfunkcyjnej pracy orazinnowacyjności pracowników. Sukcesywnie obniżamy zużycie energii i wody, nie tylko dzięki dużym inwestycjom jak np. nowoczesna myjka do butelek, ale i redefiniując sposób myślenia, gdzie odpady z procesu warzenia piwa, jak młóto czy biogaz traktujemy jako surowce do uzyskania energii. Cele mamy ambitne, do roku 2040 chcemy osiągnąć pełną neutralność klimatyczną. Jesteśmy przekonani, że idziemy we właściwym kierunku, a wyróżnienia takie jak „Diament SustainableEconomysą dowodem naszej skutecznościpowiedziała Agata Koppa – Dyrektorka ESG i CorporateAffairs, Carlsberg Polska.

Doceniono pętlę energetyczną i projekt kogeneracji

Jednym z projektów, które doceniła komisja konkursowa jest inwestycja zrealizowana przez Carlsberg Polska w Browarze Kasztelan. Zainstalowana tam pętla energetyczna to autorskie rozwiązanie, pozwalające efektywnie wykorzystywać ciepło pochodzące z gorącego młóta(odpad składający się z łusek i kiełków ziaren zbóż), które powstaje ze słodu w procesie warzenia piwa. Pozyskana w ten sposób energia cieplna wykorzystywana jest do innych procesów technologicznychm.in. do podgrzania piwa niepasteryzowanego na linii rozlewniczej czy do podgrzaniawody produkcyjnej na warzelni. Dzięki tej inwestycji browar jest w stanie ograniczyć zużycie energii cieplnej o blisko 674 MWh rocznie, co oznacza spadek o 3%.

 Równie ciekawym projektem realizowanym z kolei w Browarze Okocim jest tzw. kogeneracja czyli jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej. W zakładowej oczyszczalni ścieków rocznie powstaje ponad 600 tys. m3 biogazu jako efekt uboczy oczyszczania ścieków. Już dziś browar uzyskuje ciepło z tego biogazu, a jeszcze w tym roku zacznie dodatkowo uzyskiwać energię elektryczną. Odzyskując biogaz oczyszczalnia otrzyma energię np. na ogrzanie obiektów i ich oświetlenie. Jak szacuje Carlsberg Polska, całkowite wykorzystanie produktu ubocznego z oczyszczalni ścieków ma pokrywać 73%jej zapotrzebowania na energię cieplną i 36% na prąd.

Oba projekty zostały zrealizowane w ramachstrategii ESG Carlsberg Polska pn. Together Towards Zero and Beyond, która określa cele firmy w zakresie zrównoważonego rozwoju. Dodatkowo, Carlsberg Polska każdego roku dobrowolnie rozlicza się ze swoich działań w tym obszarze, publikując szczegółowy Raport ESG. Z jego najnowszym wydaniem można zapoznać się TUTAJ 

***

Carlsberg Polska jest jednym z trzech największych graczy na rynku piwa w Polsce. Carlsberg Polska warzy piwa najwyższej jakości, odwołujące się do przyjemnych i radosnych stron dorosłego stylu życia. Konsumenci mogą wybierać z szerokiej oferty wielokrotnie nagradzanych marek piw takich jak: Carlsberg, Okocim, Harnaś, Karmi, Kasztelan, Somersby, Brooklyn, 1664 Blanc, Bosman oraz Piast. Piwa z grupy Carlsberg Polska warzone są w browarach o wieloletniej tradycji piwowarskiej – w Browarze Okocim w Brzesku (1845), Browarze Bosman w Szczecinie (1848), i Browarze Kasztelan w Sierpcu. Łączne zatrudnienie w Polsce wynosi ponad 1300 pracowników. Firma promuje odpowiedzialną konsumpcję alkoholu, angażuje swoich pracowników w wolontariat, współpracuje ze swoimi partnerami biznesowymi na zasadach wzajemnego poszanowania, działa na rzecz obiegu zamkniętego opakowań, a także odpowiedzialnie gospodaruje wodą i energią. Od 2015 roku firma jest dystrybutorem piwa Guinness. Carlsberg Polska wchodzi w skład duńskiej Grupy Carlsberg, której korzenie sięgają 1847 roku.

oprac. red. ppr.pl


POWIĄZANE

W dniach 17-18 czerwca 2024 roku w Choťovicach w Czechach odbyło się spotkanie p...

Przemyt migrantów: większa rola Europolu w zwalczaniu przemytu migrantów Przedst...

W dzisiejszych warunkach ważne jest, aby małe i średnie ukraińskie przedsiębiors...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę