aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

CBA sprawdza projekt technologii wykorzystania skażonego drewna do produkcji paliw

17 sierpnia 2018
CBA sprawdza projekt technologii wykorzystania skażonego drewna do produkcji paliw
CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne sprawdza lubuski Urząd Marszałkowski i wpisany do Regionalnego Programu Operacyjnego województwa projekt opracowania technologii wykorzystania skażonego drewna do produkcji paliwa - dowiedziała się w czwartek PAP.

Zastępca Dyrektora Departamentu Programów Regionalnych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego Daniel Roguski potwierdził PAP, że CBA prowadzi taką kontrolę, która potrwa do połowy września.

"Kontrola została wszczęta z inicjatywy CBA, a Instytucja Zarządzająca L-2020 współpracuje z Biurem" - zapewnił PAP z-ca dyrektora.

Roguski podał, że kontrola trwa od 13 czerwca i dotyczy dotacji z 2016 r. dla spółki komandytowej Global Trade MASH na technologię biodetoksyfikacji odpadów drewnianych impregnowanych olejem kreozotowym. Zgodnie z projektem takie drewno miałoby - po unieszkodliwieniu trucizn - służyć jako paliwo lub komponent do produkcji paliw.

Z informacji na stronach internetowych urzędu wynika, że z osi Gospodarka i innowacje na badania i rozwój spółka z Gorzowa Wielkopolskiego miała otrzymać 5,3 mln zł dotacji do wartego 7,6 mln zł projektu.

Według nieoficjalnych informacji PAP prowadzący kontrolę funkcjonariusze poznańskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego sprawdzają samą decyzję o udzieleniu wsparcia finansowego tej firmie przez samorząd województwa w ramach regionalnego programu operacyjnego.

Z dotychczasowych ustaleń Biura wynika, że dofinasowanie z programu otrzymała spółka, która nie prowadziła wcześniej żadnej działalności gospodarczej. Wątpliwości kontrolerów budzi też sposób przeprowadzenia oceny wniosku o dofinansowanie złożonego do urzędu wojewódzkiego oraz jej uzasadnienie - wynika z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez PAP.

Złożony przez tę spółkę kilka miesięcy wcześniej w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju wniosek o dofinansowanie badań nad opracowaniem takiej technologii został oceniony negatywnie i odrzucony - ma wynikać z ustaleń kontroli.

Według informacji na stronie internetowej spółki firma przyjmuje do magazynowania i utylizacji odpady - drewniane podkłady kolejowe. Drewno na podkłady było konserwowane olejami kreozotowymi i po usunięciu z torowisk traktowane jest jako odpad niebezpieczny. Planowanymi efektami projektu jest stworzenie innowacyjnej metody recyklingu wycofanych z eksploatacji podkładów tak, aby po przetworzeniu zostały zmienione w bezpieczny, przyjazny dla środowiska produkt - podaje spółka.

Partnerem naukowym firmy jest Główny Instytut Górnictwa w Katowicach oraz Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, a plac magazynowy firmy znajduje się w Międzyrzeczu (Lubuskie) - napisano na stronie spółki.

Kreozotem uzyskiwanym ze smoły impregnowano drewniane podkłady kolejowe, słupy telefoniczne czy energetyczne. Według naukowców zawiera on substancje rakotwórcze, które nie podlegają naturalnej biodegradacji i odkładają się w glebie, roślinach oraz u zwierząt i ludzi.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski


POWIĄZANE

Pelniąacy obowiązki ministra polityki rolnej i żywności Ukrainy Taras Wysocki po...

Jako podało ministerstwo polityki agrarnej Ukrainy, producenci rolni aktywnie an...

15 maja Zarząd Morskiego Portu Gdańsk oficjalnie poinformował o odwołaniu przeta...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę