Adama_Spyrale_1-31.05.21

CBA: wyłudzenie 7.5 mln zł z ARMiR. Przepłacone promocyjne zamówienie w urzędzie miejskim

6 listopada 2017
CBA: wyłudzenie 7.5 mln zł z ARMiR. Przepłacone promocyjne zamówienie w urzędzie miejskim

Grupa producencka z Wielkopolski zawyżyła wartość zakupionej nieruchomości aż 19. krotnie. 7,5 mln strat rządowej agencji. Jest zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa m.in. przez osobę z byłego kierownictwa poznańskiego Oddziału ARMiR i prezesa spółki-grupy.

Biuro promocji Poznania wybrało do produkcji filmu najdroższą ofertę za ponad ćwierć miliona złotych. Wśród odrzuconych była oferta cztery razy tańsza. Jest zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego dyrektora tego biura.

Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Poznaniu złożyła do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków (art. 231 § 2 kk) przez osobę z byłej dyrekcji oraz dwóch pracowników Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu. Opisane w zawiadomieniu działania wiążą się z wyrządzeniem szkody w majątku Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w wysokości ok. 7,5 mln zł.

Ustalenia agentów CBA wskazują, że w poznański ARMiR wydał decyzję o przyznaniu jednej z grup producentów owoców i warzyw wielomilionową dotację na zakup nieruchomości z magazynami położonej w województwie pomorskim, nie kontrolując i nie weryfikując dlaczego na przestrzeni 8 miesięcy (od sierpnia 2011r. do maja 2012 r.) jej wartość wzrosła z kwoty 0,5 mln zł wynikającej z pierwszych dokumentów aż po blisko 9,5 mln zł, która widniała już później, w dokumentach złożonych o konkretne dofinansowanie.

Gwałtowny i skokowy, aż 19. krotny wzrost wartości nieruchomości w tak krótkim okresie budzi uzasadnione wątpliwości, czy celem transakcji nie było wyłudzenie środków publicznych.

Zawiadomienie CBA obejmuje także prezesa zarządu spółki w zakresie doprowadzenia ARMiR do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wprowadzenie tej instytucji w błąd – przestępstwa oszustwa. Jak ustaliło CBA prezes spółki-grupy, reprezentujący interesy grupy producentów owoców i warzyw, kupił tę nieruchomość od osoby powiązanej z nim rodzinnie.

CBA wniosło do prokuratury o powierzenie przeprowadzania postępowania w całości poznańskiej Delegaturze Biura.

W związku z ustaleniami kontroli prowadzonej przez CBA w Urzędzie Miasta Poznania, dotyczącej zamówień publicznych udzielanych przez Biuro Promocji Miasta w latach 2013-2015 Delegatura CBA w Poznaniu złożyła do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłego Dyrektora tego biura.

Sprawa dotyczy niedopełnienia obowiązków i przekroczeniem uprawnień przy wyborze oferty na przygotowanie i produkcję materiałów promocyjnych, filmowych w projekcie ,,Poznan Convention Bureau”. Wybrano najdroższą ofertę za ponad ćwierć miliona złotych. Wśród odrzuconych była oferta cztery razy tańsza.

W ocenie agentów CBA przyjęte przez Biuro Promocji Miasta subiektywne, nie dające się zdefiniować i nie wartościowane kryteria, spowodowały, że urząd mógł dowolnie, bez konieczności podania przesłanek i uzasadnienia, odrzucić bądź wybrać ofertę. Tak też się stało.

Najtańsza oferta opiewała na 57,5 tys. zł a wybrano droższą o blisko 200 tys. zł. Brak jest uzasadnienia takiego wyboru. Pomijając tańsze oferty biuro promocji nie wyjaśniło dlaczego nie dokonano ich wyboru.

Ustalenia kontroli CBA wskazują, że kwota 200 tys. zł może stanowić szkodę Urzędu Miasta Poznania. Stąd zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

 

(PAP)


POWIĄZANE

W związku z informacjami o podjęciu przez Urząd Pełnomocnika Rządu ds. Centralne...

Zachęcamy: gospodarstwa rolne (producentów produkcji podstawowej) i przedsiębior...

Panie ministrze Puda, wiosna się kończy, trzeba obudzić się ze snu zimowego i ws...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę