aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Cena żywności determinuje wybory konsumentów UE

2 października 2022
Cena żywności determinuje wybory konsumentów UE

Koszt to problem dla konsumentów w UE, a bezpieczeństwo żywności jest już na drugim planie

Cena żywności obciąża dziś Europejczyków bardziej niż kilka lat temu, stając się głównym czynnikiem wpływającym na zakupy żywności, a następnie smak. Prawie połowa uważa, że bezpieczeństwo żywności jest również ważne, a 41% obywateli UE przyjmuje za pewnik, że kupowana żywność jest bezpieczna.

Wyniki te pochodzą z Eurobarometru z 2022 r. dotyczącego bezpieczeństwa żywności w UE, czwartego tego typu badania od 2005 r. Na podstawie wywiadów z 27 000 osób w całej UE przedstawia ono zmieniający się obraz tego, w jaki sposób Europejczycy wybierają żywność, ich świadomość i obawy związane z bezpieczeństwem żywności oraz którym ufają, jeśli chodzi o informacje dotyczące kwestii bezpieczeństwa żywności.

Problemy globalne robią ślad

Dyrektor wykonawczy EFSA, Bernhard Url, powiedział: „Wiele się wydarzyło od naszego ostatniego badania w 2019 r., nie tylko globalna pandemia i wybuch wojny w Europie. Takie wydarzenia mają dramatyczne konsekwencje i nie dziwi, że dla wielu Europejczyków wzrost kosztów życia wpływa na ich wybory żywieniowe bardziej niż wcześniej.

„Z drugiej strony bezpieczeństwo żywności pozostaje ważne dla wielu obywateli UE i zachęcające jest, że prawie połowie z nich zależy na zdrowym odżywianiu się tak samo, jak o ryzyku związanym z żywnością”.

Bezpieczeństwo żywności w UE w wieku 20 lat – odpowiedź na zagrożenia jutra

Ten najnowszy obraz poglądów obywateli pojawił się, gdy unijny system bezpieczeństwa żywności, EFSA i organy ds. bezpieczeństwa żywności w kilku państwach członkowskich skończyły 20 lat. Zostały one utworzone w 2002 r., aby zapewnić bezpieczeństwu żywności w Europie wzmocnioną podstawę naukową, zharmonizowane przepisy i współpracy na całym kontynencie.

Pan Url stwierdził: „Ten kamień milowy jest osiągnięciem wielu organizacji, ekspertów naukowych i innych interesariuszy naszego systemu. Zachęcająco dwie trzecie obywateli Europy uznaje, że UE i państwa członkowskie współpracują ze sobą, a nie w odosobnieniu, aby to urzeczywistnić.

Rosnące tempo innowacji i złożoności technicznej w sposobie, w jaki produkujemy, kupujemy i konsumujemy naszą żywność, jest kolejnym motorem silnej współpracy między krajami i dyscyplinami naukowymi."

„Eurobarometr z 2022 r. pokazuje również, że większość naszych obywateli zdaje sobie sprawę, że stan środowiska, zwierząt i roślin ma wpływ na ludzkie zdrowie. To zachęcające, ponieważ przechodzimy na zrównoważone systemy żywnościowe i ocenę ryzyka „Jedno zdrowie” .

Zaufanie do nauki trzyma się mocno

Siedmiu na 10 Europejczyków dostrzega rolę naukowców w zapewnianiu bezpieczeństwa żywności, a 8 na 10 ufa im, jeśli chodzi o informacje na temat bezpieczeństwa żywności. Podobnie zaufanie do instytucji krajowych i unijnych jest wysokie i wynosi około dwóch trzecich.

Barbara Gallani, dyrektor ds. komunikacji i partnerstwa w EFSA, powiedziała: „Te ustalenia są nieocenione w naszej codziennej pracy, a także w naszym długoterminowym planowaniu strategicznym. Opracowaliśmy dostosowane do potrzeb podsumowania i narzędzia danych dla naszych partnerów z państw członkowskich, aby mogli wykorzystywać wyniki Eurobarometru do wspierania własnych informacji publicznych i działań informacyjnych na temat bezpieczeństwa żywności”.

Wybrane inne ustalenia

Ponad jedna trzecia Europejczyków ma bardzo wysoki (21%) lub wysoki (17%) poziom świadomości na tematy związane z bezpieczeństwem żywności, tj. słyszała o 10 lub więcej z 15 badanych tematów.

Najprawdopodobniej słyszeli o dodatkach do żywności lub napojów (70%), pozostałościach pestycydów w żywności (65%), pozostałościach antybiotyków, hormonów lub sterydów w mięsie (63%) lub chorobach zwierząt (60%).

Pozostałości pestycydów w żywności (40%) oraz pozostałości antybiotyków, hormonów lub sterydów w mięsie (39%) znajdują się na szczycie listy obaw związanych z bezpieczeństwem żywności wśród Europejczyków. Mniej osób zajmowało się chorobami roślin (11%), wykorzystaniem nowej biotechnologii w produkcji żywności (8%) oraz nanotechnologii stosowanej w produkcji żywności (5%).

Około 6 na 10 (61%) wskazuje telewizję, telewizor lub Internet jako jedno z głównych źródeł informacji o zagrożeniach związanych z żywnością, a następnie rodzina, przyjaciele, sąsiedzi lub współpracownicy (44%) i wyszukiwarki internetowe (37%), z istotnymi różnicami między pokoleniami.

Ponad 8 na 10 respondentów ufa lekarzom (89%), naukowcom finansowanym przez uniwersytety/finansowane ze środków publicznych (82%) i organizacjom konsumenckim (82%) w kwestii informacji na temat zagrożeń związanych z żywnością.

Mniejszość Europejczyków nie zmieniłaby swojego zachowania w przypadku strachu przed jedzeniem (21%). Wśród nich najpopularniejsze powody to już przygotowywanie posiłków w zalecany sposób (45%) oraz przekonanie, że wszystkie potrawy niosą ze sobą pewne ryzyko i nie da się ich wszystkich uniknąć (25%).

Pełne sprawozdanie: Badanie Eurobarometru 2022 na temat bezpieczeństwa żywności w UE
Arkusze informacyjne dotyczące krajów
Dynamiczna mapa obaw dotyczących bezpieczeństwa żywności w UE (2019 i 2022)

źródło i foto: EFSA


POWIĄZANE

Komisarz Rolnictwa UE Janusz Wojciechowski przekazał, że na najbliższym i ostatn...

Do końca lipca br. rzemieślniczy Browar PINTA planuje uruchomić nową linię do pu...

Skuteczne ograniczenie ilości odpadów i zwiększenie recyklingu wymaga wcześniejs...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę