aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ceny energii w Polsce jednymi z niższych w Europie

8 sierpnia 2023
Ceny energii w Polsce jednymi z niższych w Europie

PGE ceny energii

 Polskie gospodarstwa domowe płacą za energię znacznie mniej od średniej europejskiej – wynika z danych Agencji Rynku Energii. Dzieje się tak dzięki rządowej Tarczy olidarnościowej, która skutecznie powstrzymała wzrost cen energii elektrycznej.

Wg danych ARE, polskie gospodarstwa domowe w większości płacą za energię średnio 110,17 EUR brutto[1] za jedną megawatogodzinę (1000 kWh). To preferencyjna stawka za energię zużywaną do limitu 2000-3000 kWh w zależności od rodzaju gospodarstwa domowego (rządowa ustawa, która jest obecnie w parlamencie, zwiększa te limity o dodatkowych 1000 kWh). Warto zaznaczyć, że według danych GUS przeciętne zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym w Polsce wynosi niecałe dwie megawatogodziny rocznie (2000 kWh).

PGE ceny energii

 

ARE przeanalizowała maksymalne limity cen energii dla gospodarstw domowych obowiązujące w kilkunastu europejskich krajach na dzień 30 czerwca 2023 roku. W Europie, najniższy spośród analizowanych krajów limit jest w Chorwacji i na Słowenii (ok. 100 EUR/MWh), a najwyższy w Niemczech (400 EUR/MWh), Austrii (480 EUR/MWh), Holandii (484 EUR/MWh) i Włoszech (491,37 EUR/MWh). Na ich tle nawet maksymalna cena energii w Polsce, czyli 185,36 EUR/MWh, jest znacząco poniżej średniej, a należy podkreślić, że większość gospodarstw domowych w Polsce za zużywaną energię płaci zaledwie 110,17 EUR/MWh.

PGE ceny energii

 

W większości z analizowanych krajów – podobnie jak w Polsce, odbiorców energii elektrycznej chronią mechanizmy osłonowe, będące skutkiem podejmowanych przez poszczególne kraje działań nadzwyczajnych w czasie kryzysu energetycznego.  Kraje europejskie obniżały jednak ceny energii elektrycznej w bardzo zróżnicowanym  stopniu.

Wprowadzony dla Polski limit cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wynosi 852,66 PLN/MWh brutto (185,36 EUR/MWh) i jest znacznie niższy od średniej europejskiej, która wynosi 256,21 EUR/MWh. Powyższy limit dotyczy  tylko odbiorców, którzy przekroczyli maksymalny poziom zużycia, określony stosowną ustawą. Gospodarstwa domowe, które zużywają energię elektryczną poniżej określonych limitów (a jest ich w Polsce większość), mają zagwarantowane w 2023 roku ceny energii elektrycznej na poziomie taryf zatwierdzonych na 2022 rok, w wysokości 412 PLN netto[2] (506,76 zł/MWh brutto), tj. 110,17 EUR/MWh brutto[3]. Dodatkową ochronę dla odbiorców bytowych w Polsce, zapewniają też zamrożone na rok 2023 do poziomu  w obowiązujących taryfach na 2022 rok, stawki opłat za świadczenie usług dystrybucji. Niższe opłaty za fizyczną dostawę energii, obowiązują podobnie jak w przypadku wyznaczonych limitów cenowych, do określonych poziomów zużycia energii przez odbiorcę.

Rządowa Tarcza solidarnościowa – osłona przed wysokimi cenami

Polacy mają niższe ceny energii dzięki rozwiązaniom Tarczy solidarnościowej. W rzeczywistości koszty wytwarzania energii i jej dystrybucji w Polsce są znacznie wyższe, Polacy jednak tego nie odczuwają. Zamrożenie cen netto energii elektrycznej dla gospodarstw domowych dotyczy energii zużywanej do limitu od 2000 do 3000 kWh (czyli 2-3 MWh). To powyżej średniego zużycia polskich gospodarstw domowych, które wynosi niecałe 2000 kWh rocznie. By jednak wyższe ceny nie dotknęły odbiorców, rząd zdecydował o podwyższeniu limitów cen preferencyjnych, aż o 1000 kWh. Ustawa w tej sprawie jest obecnie procedowana w parlamencie.

Różnicę między kosztami wytwarzania energii a jej finalną ceną pokrywają spółki energetyczne, wytwarzające energię elektryczną, wpłacając środki na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny. Tylko Grupa PGE przeznaczy w tym roku na ten cel ok. 10 miliardów złotych, gwarantując tym samym niskie ceny energii dla milionów Polaków.

Korzyści dla przedsiębiorstw

Dzięki rządowej Tarczy solidarnościowej mikro, mali i średni przedsiębiorcy, ale też odbiorcy wrażliwi, samorządy i instytucje publiczne mają gwarancję, że za energię elektryczną zapłacą nie więcej niż 785 zł/MWh netto (do tej kwoty należy doliczyć koszty dystrybucji i podatki). Rządowa nowelizacja, która jest teraz procedowana w parlamencie, obniża tę cenę do 693 zł/MWh, od 1 października tego roku.

 

[1] W podanych cenach zawarty jest podatek VAT, należy do nich doliczyć  koszty akcyzy, które w Polsce wynoszą 5 zł za MWh (równowartość 1,12 euro).

[2] Informacja Prezesa URE nr 46/2022

[3] Wg średniego kursu 1€uro=4,6 PLN, w okresie 01.12.2022-01.06.2023

oprac, e-mk, ppr.pl na podst źródło: PGE


POWIĄZANE

Kampania #PlantHealth4Life powraca! Europa jednoczy swoje wysiłki na rzecz zdrow...

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Święto zostało ustanowione przez Orga...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę